• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Macropodus cf. hongkongensis "Guangxi"

#1
Guangxi leży stosunkowo niedaleko Hainan więc mogę skopiować sporą część opisu z poprzedniego posta, z małymi modyfikacjami  [Obrazek: rotfl.gif]

Kolejny gatunek Macropodus którego udało się zdobyć (w sumie to trafiły do mnie wręcz przypadkiem). Pierwszy raz w kraju z tego co wiem, no i oczywiście już po pierwszych tarłach Tongue.
Jak nazwa lokalizacji wskazuje- pochodzą z wyspy Hainan prowincji Guangxi. Hainan Guangxi jest dosyć ciepłą wyspą prowincją, ale w cieplejszych miesiącach dobrze trzymają się na dworze i u nas. Podejrzewam że dużą rolę u wielkopłetwów gra filogeneza, analogicznie jak u wielu pielęgnic dobrze znoszących chłodniejszą wodę, bo nawet te które występują w ciepłych lokalizacjach doskonale czują się w niższych temperaturach. Jak to Macropodus- woda od miękkiej do twardej im nie straszna. Mają bardzo silny instynkt rodzicielski, para doskonale pilnuje gniazda. 

Zdjęć dzikich form Macropodus jest niewiele w internecie, więc postanowiłem przenieść parę dwie pary do domu, żeby móc im porobić jakkolwiek sensowne foty.

No i tutaj można zacząć pisać coś nowego. Na całe szczęście mój szósty zmysł mówiący o tym czego potrzebują ryby nie zawiódł i tak ułożyłem im pistię, oraz ustawiłem nurt wody z filterków gąbkowych że obydwie przeniesione pary zrobiły gniazda (po niecałych 24 godzinach) z przodu akwarium, zgodnie z planem, co ułatwiło robienie zdjęć.
Dzisiaj jak tylko wieczorem wróciłem do domu zaraz zauważyłem po kolorach ryb, że wczorajsze obfite nakarmienie żywcem poskutkowało i udało mi się pocykać pierwsze próbne uściski tarłowe. Doskonale na tych zdjęciach widać zmienność kolorów tych ryb- są jak kameleony, w ciągu kilku sekund potrafią zacząć wyglądać jak zupełnie inna ryba!

   
   
   
   
   
   

Umizgi pary były przerywane tylko po to, by nastroszyć się na sąsiada

   
   

No i oczywiście, wstydem by było gdyby druga para również nie zabrała się do roboty

   
   
   
   
   


To jedna z tych ryb które robią niesamowite wrażenie w realu, zwłaszcza w promieniach słońca. Bardzo ciężko jest jednak nagrać/sfotografować je tak by oddało to w pełni ich urok. Stroszące się do siebie samce w balkonowym akwarium to widok 10/10. Bardzo podoba mi się też szata godowa samic, przypominają mi trochę Pseudosphromenus.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 14 Lubię to od:
  • -KUBA-, dzikakuna, el_polako, Krystian1982, LukaszW85, Martinezio, mimo12, piotrK, Ruki, sensej, stefan212020, Tomek B., wet-aqua, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po powrocie z woodstocka przywitał mnie miły widok narybku napchanego pierwotniakiem, teraz już jedzą octowe i mniejsze banana worms

   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 9 Lubię to od:
  • -KUBA-, galimedes, Krystian1982, Martinezio, Pigul71, Ruki, Sloma, stefan212020, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Trochę urosły Wink
   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 6 Lubię to od:
  • Martinezio, piotrK, Ruki, stefan212020, wet-aqua, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No i pierwsze rozmnożenie w kraju poszło z górki, narybek je już mrożonki i suche. 
Widoczny u młodych duży rozrzut wielkości, klasyk w przypadku labiryntów-pieniaczy gdy nie stosujemy wrotka i selekcji młodych. Mimo to "średnia" wielkość jak na 2 miesiące jest wcale nie aż taka zła. 

"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 4 Lubię to od:
  • dzikakuna, Martinezio, tazat, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wczoraj wróciły z balkonu, po aklimatyzacji prawie 24h juz wpuszczone do akwarium- temperatura wody przy łowieniu 9 stopni. Zakopały się w detrytusie, ale po dotknięciu siatką żwawo uciekały!!
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • jaca303
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości