• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Woda z RO do podmianek-jakie proporcje?

#31
Nie ma chemicznej mozliwosci by wplywaly na twardosc wody. W ich skladzie nie ma zadnej skladowej "twardosci".;-)
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Kasiu rób swoje i się nie martw gadaniem innych, ziemian też cierpliwy nie jest, już my to wiemy Tongue

Zobacz na obliczenia, bo one pomagają... Aby zbić do danej wartości to trochę tej wody RO potrzeba, a jest tak jak wspominasz, każdy zbiornik jest inny, o czym pisalem na samym początku Wink

Wiesz, a zrób test taki matematyczny i potem praktyczny. Oblicz sobie jakie chcesz GH i przelicz to sobie na wiadro (tyle kranu, tyle RO) i zobacz czy wyliczenia zgadzają się z praktyką Big Grin
Tylko pamiętaj, zmierz GH kranu i potem dobrze wymieszaj wodę w wiadrze (znaczysz czy wymiana gazowa ma wpływ na wodę) oczywiście KH i pH też potem podaj.
Takie zadanie na niedzielę Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Robię sobie małą przerwę z zabawami z RO bo coraz bardziej mnie przeziębienie chwyta a poza tym jakoś we wtorek powinnam dostać przesyłkę z m.in. dokładniejszym testem pH niż mam teraz. Także test chętnie zrobię ale to we wtorek najwcześniej.

Ogólnie to mnie te glony strasznie wkurzyły, bardzo dużo ich narosło. Wczoraj wieczorem wlałam Tropical Algin Pond. To taka chemia na glony do oczek wodnych, chyba jedyna która działa na Spirogyra. Pierwsze efekty już są, sporo glonów już jest martwych. Ogólnie w normalnie działającym zbiorniku raczej chemii nie polecam, bo przecież warto najpierw dojść do przyczyny powstania glonów i zlikwidować przyczynę a nie skutek. Ale tu glony mam z powodu tych częstych podmian, które mi zmieniają parametry oraz chyba właśnie dlatego, że mam za słabego mechanika. Przyrost mam tak duży, że rośliny zaczęły mi przegrywać walkę o dostęp do wartości odżywczych. Dlatego póki mogę, wolałam wlać chemię i szybko usunąć problem. Potem jak już moje akwa będzie stabilne i z mocniejszym mechanikiem, to i glonów nie powinnam mieć.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Właśnie napełniam sobie 20L wiadro RO i tyle dziś zamierzam podmienić. Potem podam wyniki testów po takiej podmiance. Póki co, przez te kilka dni parametry w baniaku skoczyły do GH 9 i KH 4 czyli w ciągu 5 dni oba podniosły się o ok. 0,5. Równie dobrze może to był błąd w pomiarze i tak naprawdę wcale te wartości się nie zmieniły, w końcu to testy kropelkowe i może ostatnio kropelki leciały mi trochę większe ;p

Co do testu porównawczego, o który Killi prosił to jest tak. Nie robiłam tego testu w wiadrze, bo to za dużo wody bym zmarnowała, za to zrobiłam test w butelce 1,5L. Proporcje 1:2 (RO:kran) i według wyliczeń powinnam końcowo uzyskać KH 4 i GH 10,27 (w kranie mam KH 6 i GH 15,4). Wodę lałam dokładnie po 0,5L (czyli 2 kufle z kranówą i 1 kufel z RO), potem z butelki wszystko wlałam do garnka i solidnie zmieszałam ręką (był plusk i bąbelki ^^). No i w testach wyszło mi że mam KH 5 a GH 9, czyli wynik faktyczny różni się od wyniku "matematycznego".
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Hmm to ja już nie kumam o co chodzi i który test pH mam kiepski. Do tej pory testy robiłam starym kropelkowym JBL (3-10). Mam też testy paskowe JBL, które zawsze mi zaniżały pomiar pH o jakieś 0,2 w porównaniu do kropelkowego. Od wtorku mam test AZOO (6,0-7,6) i miał być taki super i dokładniejszy a jest chyba lipa. Nie wiem już jakie w końcu mam pH w baniaku O.o

Oto moje wyniki po podmiance 20L na RO:

GH = 7
KH = 3
pH:
stary kropelkowy JBL (3-10) = 7,0
paskowy JBL = 6,8
AZOO (6,0-7,6) = 7,6

Pomiar pH mojej wody RO robiłam kropelkowym JBL i wyszło mi 6,5, dziś zrobiłam test nowym AZOO i wyszło mi jakieś 6,8.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Jako iż kilka osób to czyta a nie komentuje, to pominęłam kilka podmianek i napiszę w hurcie. Zrobiłam jakieś 3-4 podmianki 20L jednak parametry wyjściowe stały w miejscu, czyli ciągle było pH=7, GH=7, KH=3. Ostatnio zrobiłam podmiankę 30L i dopiero parametry ruszyły i mam teraz pH=6,8, GH=5 i KH=2. Kolejną podmiankę zrobię więc również 30L i zobaczymy. Cel jest taki, żeby osiągnąć pH=6,5.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
(03-12-2012, 01:58 AM)mei napisał(a): Jako iż kilka osób to czyta a nie komentuje, to pominęłam kilka podmianek i napiszę w hurcie. Zrobiłam jakieś 3-4 podmianki 20L jednak parametry wyjściowe stały w miejscu, czyli ciągle było pH=7, GH=7, KH=3. Ostatnio zrobiłam podmiankę 30L i dopiero parametry ruszyły i mam teraz pH=6,8, GH=5 i KH=2. Kolejną podmiankę zrobię więc również 30L i zobaczymy. Cel jest taki, żeby osiągnąć pH=6,5.

I jak? Osiągnęłaś zadowalające wyniki? Smile Podajesz co2 oprócz e-carbo?
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
EasyCarbo już nie podaję, tym bardziej CO2. A pH zbiłam za pomocą armatki torfowej bo z tym moim RO to musiałabym wylać chyba całą wodę z akwa i wlać czyste RO, żebym miała takie pH jakie chciałam. Także w tej chwili mój filtr RO stoi i się kurzy, nawet zastanawiam się, czy może go nie sprzedać. Podmianki robię dolewając wody z armatki Smile
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
(03-01-2013, 22:53 PM)mei napisał(a): Podmianki robię dolewając wody z armatki Smile

Ja właśnie noszę się z zamiarem kupna ro w ciągu kilku dni Wink Powiedz mi jak baba tępemu chłopu... Mam kranovit ph 8, gh 19... jak mi się zmienią parametry po przepuszczeniu przez armatkę???
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Nie wiem jak Ci się zmienią, to zależy jaki kupisz torf i chyba również od wielkości armatki oraz jak długo będziesz przepuszczał przez nią wodę. Napiszę Ci za to jak to u mnie jest w przypadku RO oraz mojej armatki Smile

Kranówa:
GH 14
KH 8
pH 7,6

RO:
GH 0
KH 0
pH 6,5

Armatka z torfem z castoramy, który nie barwi wody http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2...3#pid31623 :
GH 7
KH 0-1
pH 4,5
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości