• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Woda z RO do podmianek-jakie proporcje?

#11
Lej RO i nie licz. Potem mierz parametry. Po zmieszaniu tez mozesz mierzyc. Wszystkiego i tak dokladnie nie policzysz. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Dziś dolałam kolejne 8L wody z RO do baniaka. Zmierzyłam sobie parametry jakąś godzinę po dolewce i okazuje się, że twardości trochę mi spadły, pH stoi w miejscu.

W baniaku przed dolewkami było:
pH 7,5
GH 14
KH 6

Teraz jest:
pH 7,5
GH 12
KH 5

Teraz zrobię sobie dzień przerwy i pojutrze podmienię 8L wody na tyle samo RO. Zobaczymy jak to się wszystko będzie zachowywać Wink

Pierwszy raz w życiu używam filtra RO, nie bardzo wiedziałam jak to działa w praktyce i jak bardzo mogą zmienić się parametry w akwa przy podmianie na wodę z RO, stąd moje pytania tutaj. Nie chciałam przegiąć bo wiadomo, że ryby nie lubią gwałtownych zmian Smile
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Cierpliwości, aby coś się zmieniło to jeszcze, jeszcze...

Będzie dobrze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Trochę to zmienianie trwa. Cierpliwość jest u mnie mała ale jakoś się trzymam Tongue Big Grin


Dziś kolejna podmianka na wodę z RO (8L) i kolejny pomiar parametrów.
pH 7,5
GH 11
KH 4

Jak widać twardości ładnie spadają ale pH nadal stoi. Zobaczymy po kolejnej podmiance. Ja w tym temacie będę wpisywać te kolejne wyniki, myślę że może się to jeszcze komuś przydać Wink
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Dobry pomysł... na koniec ładną tabelkę zrobisz Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Po kolejnej podmiance na 8L wody z RO wyniki mam takie:

pH 7,5
GH 9
KH 4

No i mnie to zaskoczyło bo zamiast spadku pH mam tylko spadek GH bez zmiany KH. Jak tak dalej pójdzie, to będę miała w akwa zerowe twardości a pH zostanie takie same Big Grin
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Masz w akwa torf? Jesli tak to cos slabo dziala. Wink Zrob wywar z szyszek i wlej, po nim ph powinno zejsc w dol bo kh masz juz niskie. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
To już pisałam i tutaj i w temacie o tym akwa. Mam torf pod piachem ale lipny, więc domyślam się, że on może guzik dawać. Ale niech sobie już tam jest Wink Wywar z szyszek odpada bo daje mocny kolor a tego w tym baniaku nie chcę. Co innego w moim większym akwa ;p Wykosztowałam się na ten filtr RO a efekty póki co marniutkie. Nie no, przesadzam Tongue , w końcu podmieniam po 8L tylko co 2 dzień a to była chyba 4 czy 5 podmianka dopiero Wink Poczekam co będzie dalej. Zobaczymy jak się będą zmieniać parametry po każdej podmiance. Na koniec i tak wszystko podsumuję i zrobię tabelkę jak Killi napisał Wink Ale mogłoby to pH zacząć już spadać bo cierpliwość mi się powoli wyczerpuje ^^ Big Grin
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
No ale ten wywar to przeciez na spadek ph wlasnie doradzalem. Smile Moze byc tez wywar z torfu. Nie musisz wlewac szlamu itp. tylko wode o kolorze herbaty. Ciezko Ci sie tlumaczy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(01-11-2012, 23:37 PM)polak.krk napisał(a): No ale ten wywar to przeciez na spadek ph wlasnie doradzalem. Smile Moze byc tez wywar z torfu. Nie musisz wlewac szlamu itp. tylko wode o kolorze herbaty. Ciezko Ci sie tlumaczy.

Wiem jak działa wywar z szyszek. Stosuję go do 250L. Wiem że obniża pH. To samo wywar z torfu. Ale chyba umknęło Ci ważne zdanie z mojej poprzedniej wypowiedzi. W tym baniaku nie chcę mieć herbacianej wody. Dlatego nie zastosuję ani torfianki ani szyszek. Parametry w tym akwa zbijam sobie powoli, z jednej strony nie chcę rybom fundować nagłych sporych zmian a z drugiej strony obserwuję sobie jak działają dolewki z wody RO, bo pierwszy raz mam okazję się bawić w takie rzeczy. Więc napiszę jeszcze raz: nie dam torfianki ani szyszek, poczekam sobie i zobaczę jak będzie wyglądała sytuacja po kolejnych małych podmiankach. Nie mam parcia na szybką zmianę parametrów. Temat ten jest pewnym rodzajem dzienniczka z zapiskami o zmianach parametrów. Może się to komuś przyda Wink Wydaje mi się, że łatwiej jest komuś potem zrozumieć jak to wszystko działa, jeśli czyta kolejne przykłady ("RO love-story") niż, jeśli na sucho zobaczy tabelki lub sam zacznie liczyć.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości