• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Woda z RO do podmianek-jakie proporcje?

#1
Kupiła se baba filtr RO i zgłupiała Tongue

Kranovita:
pH 7,7
KH 6
GH 15,4

Akwa teraz:
pH 7,5
KH 6
GH 14

Chciałabym zejść w akwa do ok. pH 6,5, twardości na mniejsze ale ile to w sumie nie wiem.

Killifish na shoutboxie napisał mi tak:
Cytat:Killifish - 26-10-14:48 -- Kasiu: GH w zbiorniku na poziomie 6 bedzie ok. Zatem w kranie masz GH 15,4 a RO ma 0 a chcesz 6. To liczymy: 15,4 - 6 =9,4 części RO 6-0=6 części kranówki. 9,4:6 proporcja, skrócimy ją dzieląc przez 3 i mamy 3,13 RO do 2 kranówki części. Czyli podmieniac będziesz 5 części wody. Jak to ma sie do ilości wody? Jeśli zbiornik ma 100 litrów to 100:5=20 czyli jedna część wody to 20 litrów. Zatem: 3,13 * 20=66,69 litrów RO i 2*20=40 litrów kranu. Co daje nam ponad 100 litrów. Wiadomo, że tyle nie podniesz, zatem podziel te wyniki przez 4 i mamy: 16,67 litra RO i 10 litra kranowki do takiego akwa. Gdyby coś to pytaj na PW bo to tak z pamięci i mam nadzieję, że zrozumiesz Smile

RO daje mi wodę o zerowych twardościach i pH 6,5. Skoro RO daje mi wymagane przeze mnie pH, to czy mogę w takim razie podmieniać wodę na czyste RO? Ewentualnie jeśli muszę lać tak jak wyżej napisałeś, to jak myślisz, jakie będzie pH w takiej mieszance do podmiany?

Ale zanim bym tak zaczęła podmieniać to muszę stopniowo zmniejszyć pH w akwarium, czyli myślałam, żeby codziennie dolewać jakąś ilość RO i wystarczy. Tylko nie wiem jaką ilość powinnam dolewać aby nie przesadzić. Wiadomo, że powinno się max zmieniać pH o 0,2 w ciągu doby bo większa zmiana będzie dla ryb szkodliwa.

Akwa ma pojemność 96L, podejrzewam że faktycznie wchodzi tam z 80L wody. W tej chwili mam w akwa gdzieś z 70L wody, czyli mogę dolać jeszcze 10L RO. Mogę też ewentualnie zlać jeszcze trochę wody z akwa i dolewać codziennie trochę RO i jakoś dojść do tych 80L oraz pH 6,5. Tylko ile i jak?

Właśnie to mnie najbardziej przeraża jak dojść powoli do tych warunków, które mnie interesują. Bo później to już sobie chyba poradzę Wink

Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja bym dolewal czystego RO, np po 5l co 2gi dzien, tylko wode odstana jakis czas.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja bym lał 100% RO dopóki nie zejdziesz w akwarium do pożądanej twardości. Pamiętaj, że pH ulegnie dopiero jakimś znacznym zmianom gdy zbijesz bufor wody. Dlatego dopóki nie zejdziesz z KH do okolic 4*n to nawet nie zaprzątaj sobie głowy pH.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie wiem Kasiu czy coś jeszcze mam tłumaczyć. Jak tak to wal w ciemno. Pisałem, że na pH ma wpływ bufor KH ale także liście olchy itd. Zatem nie ma co sobie nim zawracać głowy i skupić się na KH i GH. Zatem teraz jak pisał Ruki lej RO a potem wedle wzoru podanego <plus zwrócenie uwagi na coś co może zakwaszać wodę - czyli garbniki z szyszek itp. oraz nasycenie CO2>

Dodam tylko, że skoro wiemy ile mamy części wody do podmiany w tym przykładzie:

3,13 części RO o GH = 0
2 części kranówki o GH = 15,4

3,13*0=0
2*15,4=30,8

Dodajemy wyniki:
0+30,8=30,8

Dzielimy wynik przez sumę części wody, "Czyli podmieniać będziesz 5 części wody.":
30,8:5=6,16

Czyli GH naszej wody do podmiany zmieszanej w proporcjach i litrach podanych w przykładzie wynosi 6,16.

Podobnie postępujemy z KH:
W kranie: 6
RO: 0
Ma być: 4

I teraz Kasia nam to policzy na forum i tak się nauczy <wiem, jestem wredny Wink>

to możemy policzyć sobie twardość GH:

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Przy 5 częściach wody i proporcjach przeliczonych dla GH=6,16, to mieszanka do podmianek wychodzi mi o KH=2,4. Jeśli miałoby być KH=4 to bym musiała mieszać kranovit z RO w proporcjach 1:2, czyli 3 części wody, z czego 1 część kranovitu a 2 części RO. Przy tej opcji wyjdzie mi mieszanka o GH=10,27 i KH=4. To w końcu jakie proporcje mam użyć? Dla uzyskania GH=6,16 czy dla KH=4?

W akwarium sobie leży kilka szyszek olchy ale raczej jako ozdoba, nie zamierzam uzupełniać szyszek dopóki mi się nie rozpadną. Pod piachem mam torf ale tak jak pisałam już w temacie o baniaki, jest to ten lipny torf co nawet wody nie barwi jak się go używa przy armatce i nie wiem, czy on jakoś bardzo wpłynie na parametry wody.

No dobra ale teraz na tą chwilę, to o ile mogę zmniejszać GH i KH codziennie w akwarium, żeby nie zaszkodzić rybom i docelowo powoli zbliżyć się do tych niższych twardości?

Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Kasiu, źle Smile
KH kran 6
KH końcowe 4
6-4=2 części RO
6-0=6 części kranu
2:6 dzielimy przez 2 (a nie przez 3!)
i mamy proporcje RO:KRAN 1:3 czyli 4 części wody.
100litrów:4części wody=25l. ma każda część
1częśćRO*25=25l RO
3części kranowity*25=75l kranowity
Dzielimy przez 5 i mamy:
5litrów RO i 15litrów kranowity
A co z GH wtedy?
GH praktycznie nam się nie zmieni.

Zatem co robić?
Posłuchać akwarystów a nie matematyków i chemików Big Grin
Początkowo podmieniaj czystym RO, potem musisz mieć złoty środek czyli 15 litrów RO i 10 kranu.

Ja zawsze zbijam pod GH bo KH jest w niej zawarte i zawsze wychodzi woda jaką chce.
Dojdziesz do wprawy.

Jak pisalem skoki pH do 0,5 są dopuszczalne, jednak jak chcesz zejść bezpiecznie to na ten zbiornik podmieniaj po (Ty nie schodź, parametry mają Big Grin ) 10 litrów czystego RO co 2 dzień i dolewki też RO. Czyli dziś lejesz a jutro badaj parametry i znów 10 litrów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wydaje mi się, że dobrze obliczyłam. Napisałeś na początku, że "Zatem w kranie masz GH 15,4 a RO ma 0 a chcesz 6. To liczymy: 15,4 - 6 =9,4 części RO 6-0=6 części kranówki." Czyli w przypadku KH: mam w kranie KH 6, a RO ma 0 a chcę 4. To liczymy 6-4=2 części RO 4-0=4 części kranówki. Czyli mi wyszło 2:4 czyli 1:2. Więc licząc Twoją metodą gdzie w wyliczeniu GH wartość "6" była wartością oczekiwaną GH , to tak samo tu wstawiam wartość "4" bo taką mam wartość oczekiwaną. Natomiast Ty powyżej nagle w drugiej części liczenia zrobiłeś 6-0=6. Skąd te sześć a nie cztery?
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Hej, wróciłem Smile

Błąd był abyś zobaczyła swój Wink
Co do GH:
RO:KRAN
3:2
16,67litrów:10litrów

KH
RO:KRAN
1:2
5,55litrów:11,1litrów

GH mamy pewne, zatem zajmujemy się KH:
Kran:6
RO:0
Chcemy:4

6-4=2
4-0=4
2:4 proporcja, skracamy i mamy:
1:2 ale(tu miałaś bład) RO:KRAN
Czyli mamy 3 porcje wody.
100litrów zbiornik:
100:3=33,3 litrów ma porcja.
RO: 1 porcja*33,3=33,3litrów
KRAN: 2 porcje*33,3=66,6litrów
Skracamy to przez 6 i mamy:
RO: 5,55 litrów
KRAN: 11,1 litrów

Sprawdzamy:
1 część o KH=0
2 części o KH=6

1*0=0
2*6=12
0+12=12:3części=4
Czyli zadane KH
Smile

Wkrótce zaznacze błędy i zrobię taki gotowy wzór na to, aby każdy mógł sobie podstawić parametry które posiada i chce mieć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Czyli ja pomyliłam tylko kolejność proporcji (kranówka <--> RO) pisząc wynik w poście bo liczyłam dokładnie tak samo jak Ty. Czeski błąd bo na kartce mam dobrze a tu coś mi się na odwrót przepisało Wink Ale musisz wybaczyć bo świętowałam wtedy urodziny mojego lubego i byłam z doskoku przed kompem. A Ty mi próbowałeś pomyłkę uświadomić całkowicie błędnymi wynikami, oj nieładnie ;p

Dolałam wczoraj 8L RO do baniaka. Zmierzyłam pH po godzinie ale nic się nie zmieniło. Nie mierzyłam twardości, bo trochę czasu mi brakło, ale zrobię to dziś po wlaniu kolejnej partii RO. Ale na dolewkę zareagowały tomasy, bo się wytarły na kamieniu ^^
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Liczyłem na to, że czegoś się nauczysz i znajdziesz błąd, wiesz, że nie lubię podawania na tacy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości