• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Paludarium , akwapaludarium

#51
I'm back !

Po powrocie z Polski byłam trochę zajęta życiem Wink

Paludarium jednak nie zaniedbywałam i za Wami też tęskniłam.
Podczas jednej z wypraw do sklepów akwarystycznych nie mogłam się oprzeć i kupiłam to cudo:

[Obrazek: Bojownik_male.jpg]


Piękny, prawda?
I nie mówcie, że nie powinnam była bo paludarium odkryte. Wiem, że bojowniki wymagają zakrytych zbiorników, ze względu na możliwośc przeziębienia ale to dotyczy zbiorników stojących w przeciągach. U mnie zbiornik w paludarium jest w szafce i w dodatku w miejscu bardzo zacisznym. Temperatura wody to 25-26 stopni, miejsca do pływania w 80 l ma dość . Jest już 3 tygodnie i ma się super. Do obsady dołączyły też małe oryziaski woworae. Więc załoga juz kompletna.

Uwielbiam bojowniki, są takie piekne.
Mój jest wyjątkowy do tego Wink, zaczyna jejść z ręki i jest taki niebieściutki. Nie jest agresywny w stosunku do innych rybek.
Ma towarzystwo świrujących kirysków panda i chyba się z nimi utożsamia bo podobnie jak one, wręcz razem z nimi tańczy wieczorami a już szczególnie po dobrej "wyżerce" w postaci np. mrożonego pokarmu.

Nie zrezygnowałam z rozbudowy paludarium i poszukiwań modrooczków tylko z czasem na bakier trochę byłam. Nowy komputer mam, klaptopię teraz i muszę programy poinstalować, żeby móc swobodnie te poszukiwania kontynuować.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie, Marlena
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
Wątek prześledziłem kilkakrotnie. Coś niesamowitego!
Należą się słowa uznania, tym bardziej, że prace wykonane samodzielnie z ogromną precyzją i zaangażowaniem. Całość przemyślana i zaplanowana. Efekt nieprawdopodobny. Trzymam kciuki za dalszą pielegnację i proszę o więcej zdjęćBig Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
Rainbow 
Dziękuję ślicznie Szymon Smile
Niewiele sie zmienia, więc zdjęcia byłyby bardzo podobne do siebie. Jak cos drgnie to popstrykam i wkleje nowe.
Czekam na ledy, które doświetlą grotę wewnątrz części podwodnej. Tzn mam je już ale niedbale zostały połączone, będą miały kontakt z wodą więc muszą być dobrze zaizolowane i znajoma "złota rączka" podjęła się zmontowania ich na nowo.
Dzięki tym specjalnym mocnym ledom ruszą roślinki w części podwodnej.
Jednak nie wiem czy to jest konieczne bo co prawda roślinki rosną bardzo wolno i nie wszytkie sie nadaja do tej mojej "ciemnicy" ale rybki maja tam azyl i dzieki temu chyba rozmnażają się ładnie Smile
Z pięciu kirysków panda, które wpuściłam dwa miesiące temu przybyło co najmniej siedem maluchów. Są różnej wielkości. Podejrzewam, że kazdy jest wynikiem kolejnej podmiany wody na lekko chlodniejszą.
Potwierdzałaby się przeczytana informacja, ze kiryski do tarła dopinguje podmiana wody na lekko chłodniejszą własnie i karmienie mrożonym pokarmem.
Moje rzeczywiscie szaleja po takich zabiegach. Oczywiscie taka ilość rybek dennych to za dużo ale zawsze mogę zasilić niezbyt liczną pod tym względem obsadę w naszym dużym akwarium. Tam przez trzy lata przybył tylko jeden mały "glonojadek", spontanicznie, "samo z siebie" nic sie nie rozmnożyło.
A u mnie, proszę bardzo... Smile Ma sie tą ręke Big Grin
A tak poważnie to chyba własnie to, ze tył akwarium jest niedoświetlony wpływa na intymność i odpowiedni nastrój do, no wiecie Wink

Pozdrawiam, Marlena
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Marlentje, jak po dwóch miesiącach wygląda ten majstersztyk?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
(03-02-2013, 10:25 AM)Szymon. napisał(a): Marlentje, jak po dwóch miesiącach wygląda ten majstersztyk?

Uaktualnienie na Twoje Szymonie życzenie Wink



Zmiany nie sa może duze ale muszę już bardzo kontrolować rośliny, rozrosły się a przy wymiarach mojego palu...
Więc przemieszczam rosliny, co i rusz cos przesadzam, szukam optymalnych warunkow dla poszczegolnych roslin. Czesci paludarium mają zróżnicowane strefy pod względem wilgotności i odleglosc od swiatla tez nie jest wszedzie jednakowa, poza tym trzeba zwracac uwage na estetykę: nie wszytkie rośliny prezentują się rownie ladnie, te najladniejsze warto eksponować w najbardziej widocznych miejscach. Poza tym rośliny rosną i z czasem zasłaniają inne więc trzeba robic takie poprawki. Warto pokombinowac, zeby uzyskac najlepszy efekt a zdrugiej strony, to roślinki nie lubią takiego ciągłego przestawiania i "grzebania" przy nich.

Z nowych roślin doszło trochę tilandsi i muchołówka amerykańska.

Zdjęcie sprzed dwóch miesięcy:

[Obrazek: palu.jpg]

I aktualne fotki:

[Obrazek: 040220131004.jpg]


[Obrazek: 040220131005.jpg]


[Obrazek: 040220131006.jpg]


[Obrazek: 040220131007.jpg]


[Obrazek: 040220131009.jpg]


[Obrazek: 040220131010.jpg]


[Obrazek: 040220131011.jpg]


[Obrazek: 040220131012.jpg]


[Obrazek: 040220131013.jpg]


[Obrazek: 040220131014.jpg]


[Obrazek: 040220131015.jpg]


[Obrazek: 040220131016.jpg]


[Obrazek: Marlentje_SecretGarden_Detailfoto1.jpg]


[Obrazek: Marlentje_SecretGarden_Detailfoto3.jpg]


[Obrazek: Marlentje_SecretGarden_Detailfoto1.jpg]


[Obrazek: Marlentje_SecretGarden_Detailfoto3.jpg]


[Obrazek: Marlentje_SecretGarden__LinksKant.jpg]




[Obrazek: Marlentje_SecretGarden_Voorkant.jpg]


[Obrazek: Marlentje_SecretGarden_Lay-out.jpg]



Rośliny:

Wczęści nadwodnej-

1- Tilandsia Silver Star”
2- fikus pumila
3- Dracena saderiana
4- Philodendron scandens
5- Anubias nana (emers)
6- Adiantum
7- Tillandsia cynaea
8- Nefrolepsis
9- Microsorium pteropus
10- Spathiphyllum spp.
11- Javamoss ( emers)
12- Bucephalandra ( emers)
13- Bromelia
14- Festuca scoparia
15- Fittonia verschaffeltii rood
16- Fittonia verschaffeltii groen
17- Jasmijn
18- Soleirolia
19- Tilandsia cynaea
20- Anturium
21- Dionaea muscipula
22- Fittonia verschaffeltii
23- Guzmania
24- Tillandsia lindenii
25- Nefrolepsis
26- Ficus Beniamina
27- Tillandsia butzii
28- Syngonium
29- Phalaenopsis mini
30- Bamboe



Podwodna część-

Rośliny:

31- Microsorium pteropus
32- Christmas moss
33- Taiwan moss
34- Javamoss
35- China moss Vesicularia sp.
36- Peacock Moss
37- Ludwigia repens
38- Rotala rotundifolia f. indica
39- Cryptokoryna Wendta
40- Microsorium windelov
41- Anubias nana petit


Fauna:

-Betta man
-Oryzias woworae
-Corydoras panda
-Otocinclus sp.
-Garnalen Crystal Red
-Garnalen Amano
-Anatome Hellena


Pozdrawiam, Marlena
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Akwapaludarium wiele się nie zmieniło jest rewelacyjnie piękne jak było Smile Czad coś niesamowitego, gratulacje.
Co wyszło z mieszanki hydrożelu i mchu? Wyrosło coś z tego? to ciekawy pomysł tak na marginesie.
Zraszasz dodatkowo rośliny w palidarium? Tak z ciekawości zapytam też o trawy. jak Ci rośnie Festuca scoparia długo już to masz?

I dzięki za spis roślin, świetna robota.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Marlentje, poezja!
Dziękuję odpowiedź, za cały materiał, za rozpisanie gatunków.
Ciekawi mnie jedna kwestia. Jeśli woda krąży w obiegu zamkniętym, jak bilansuje się nawożenie (bo zapewne wspomagasz roślinność solami)?
Mam na myśli to, że roślin w części nadwodnej jest więcej, są większe, przez co system korzeniowy bardziej chłonie mikro i makro z wody. W podwodnej części utrzymujesz rotalę, która lubi wspomaganie.
Czy stosujesz co2 z butli? Mchy to bardzo lubią.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
No proszę robi wrażenie a flora przepiękna ! ! ! Smile
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
Witam,
Dziekuję za reakcję Smile

Rośliny podlewam deszczownią tylko raz w tygodniu, przez godzinę, dwie. Na co dzień spryskuję rano ręcznym zraszaczem. Wcześniejsze dwukrotne w ciagu dnia zraszanie i dwukrotne w ciagu tygodnia podlewanie dawało za dużo wilgoci dla większości roślin. Mchom by sie to przydało, nawet częściej ale pozostałe rosliny marniały.
Nawożę rozpuszczonym mikro i makro z akwarium-net.pl, zestaw w proszku dla laików Wink Dawkowalam "na oko", były efekty, no to więcej i więcej troszkę aż przedobrzyłam. Do tego zbyt długie "świecenie" i glony w potoku, taki zielony osad w czesci emersyjnej, gdzie woda splywa z kaskady. Zaprzestalam calkowicie nawozenia ale na razie to nic nie dalo. A tak sie cieszylam bo zaczęły mi roślinki w emersie jako tako rosnąć i teraz nie wiem, wyrzucić wszystko, żeby sie tego osadu pozbyć?
W części wodnej ten nadmiar nawozu odbił się na microsorium windelov, prawie go już nie ma i mchy też przerzedziło a był juz taki moment, ze naprawdę pięknie mi rosły.
Nie nawożę co2, chociaż zestaw z butlą mam, ale przy kaskadzie myślę, że to wielkiego sensu by nie mialo. Podawałam zamiast co2 easy carbo.
Festuca może nie rośnie jak szalona ale po wstępnym odchorowaniu, nie marnieje dalej. To nie jest roślinka pokojowa, wiadomo i sama jestem w szoku, ze daje radę- szczególnie teraz przy ogrzewaniu centralnym.
Nie zalezy mi zresztą na silnym wzroscie i rozroście roślin, maja być a nie szaleć. Gdybym miała większe paludarium byłoby fajnie gdyby bujnie rosły. U mnie mają celowo ale też z braku miejsca, dosyć spartańskie warunki- niewielka ilość podłoża np. i dzięki temu nie robi sie tak szybko dżungla.
Rotale podobnie, nie rozwinęły się jakoś super, ale rosną. Przy tak słabym świetle jakie mam pod wodą ciesze się, że w ogóle coś rośnie.

Pozdrawiam, Marlena
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości