• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 400L w stylu nature

#1
Po długim czasie trzymania pielęgnic pawiookich i prób pogodzenia ich wyobrażenia akwarium z moimi roślinami, zdecydowałem się na ostateczny krok w kierunku zielonego.
W tym wątku postaram się krótko opisać jak powstawał mój zbiornik

Może zacznę pierw od szafki:
Szafkę została zrobione przeze mnie jakieś półtora roku temu pod poprzednie akwarium 1500x600x600. Wykonana prawie w całości została z podwójnie sklejonych i sprasowanych płyt 18mm. Widoczne obrzeża płyt zostały maszynowo wykończone wodoszczelną okleiną PCV o gróbości 2mm. Na mebel zużyłem 3 formatki płyt, czyli jakieś 15m2 i 210kg.
Fronty wykonane z ciemniejszej płyty, otwierają się po naciśnięciu drzwiczek dzięki systemowi "pusch to open". W środkowej jej części wpasowana została kostka (akwarium rezerwowe którego używam jako szpital lub kotnik) a pod nią szuflada na drobne przybory i preparaty.
[Obrazek: 20120930195114.jpg]
[Obrazek: 20120930195125.jpg]

Szkło zostało wymienione na nowe z racji tego że stare było zbyt wysokie i koszt oświetlenia zdeklasyfikował je jako roślinniaka.
Z zamysłu miało powstać akwarium odkryte więc postanowiłem zrobić je z szyby na tyle grubej by nie trzeba było robić wzmocnień I tak powstał dzięki Przemkowi zbiornik ze szkła 12mm, szlifami trapezowymi, frontem i bokami z opti.
[Obrazek: 20121003154333.jpg]
[Obrazek: 20121003154310.jpg]

Do aranżacji nazbierałem 15 korzeni japońskich i w dobrej cenie kupiłem 40kg kamieni Dragon stone.
[Obrazek: 20121003154344.jpg]
[Obrazek: 20121003154351.jpg]

Pierwszym krokiem było wytyczenie lini oddzielenia podłoża aktywnego od białego żwirku na plażę i obłożenie jej skałkami. Pod kamienie dałem cienką piankę używaną pod panele dla zabezpieczenia szkła. Dragony okazały się wdzięcznymi kamieniami z racji swych słoi które umożliwiały mi łatwe odłupywanie pożądanych wielkości z wielkich brył. Po bokach umieściłem sporą ilość lawy wulkanicznej dla łatwiejszego podwyższenia narożników.
[Obrazek: 20121005074815.jpg]
[Obrazek: 20121005095240.jpg]
[Obrazek: 20121005095249.jpg]

Następnym krokiem było przysypanie całości Power Sandem i podsypkami ADA Bacter100, Tourmaline BC i Cleaner super. Na podsypkę zużyłem 2x 6l pawer sand special (M) i jeden worek 3l pawer sand special (S)
[Obrazek: 20121005100514.jpg]
[Obrazek: 20121005100521.jpg]
[Obrazek: 20121005102948.jpg]
[Obrazek: 20121005102948.jpg]
Następny krok postanowiłem zrobić trochę inaczej niż normalnie i przed wysypaniem Amazoni ułożyć pierw korzenie. Tu nie obeszło się bez dobrej piłki do cięcia drewna i drutu wiązałkowego ale efekt po kilku godzinach piłowania, przestawiania i skręcania wreszcie mnie zadowalał.
[Obrazek: 20121005112920.jpg]

No i wreszcie podłoże właściwe. Do przysypania zużyłem worek Amazoni jedynki, dwa worki Amazonia NEW i worek 3l Amazonia Powder.

[Obrazek: 20121005120453.jpg]
[Obrazek: 20121005112920.jpg]

Do usypania plaży użyłem żwirku o gradacji 1/4mm od RETNE. Postanowiłem użyć tego właśnie żwirku z uwagi na to że ziarna są podobnej wielkości jak w Amazoni a sam żwirek nie wymagał większych zabiegów i płukania.
[Obrazek: 20121005123007.jpg]

Przyszedł czas na sadzenie roślin. Po prawej stronie w korzeniach
posadziłem bolbitis haudelotii i haudelotii compact. U podstawy korzeni microsorum narrow mini, trochę pogostemona halferi i Lobelia cardinalis mini. Po prawej stronie w korzeniach, microsorum thin leaw. Tu też u podstawy narrow mini i staurogyne repens. Trawnik po obu stronach z glssostigma elatinoides. Kamienie po środku akwarium obsadniłem dwoma odmianami bucephalandry sintang i melawi. ńa gałęziach miejscowo zaszczepiony został phoenix mos i mini pelia. Z czasem dołożę na trzeci plan rotale vietnam a na korzenia anubiasa nana bonzai. W całym tym gąszczu jest jeszcze kilka ciekawych roślina ale te z czasem sfotografuje i opiszę.
[Obrazek: 20121005161523.jpg]
[Obrazek: 20121005161504.jpg]
[Obrazek: 20121005161530.jpg]
Tak oto wygląda zalane akwarium w pierwszy dzień.
Jeszcze trochę czeka mnie zabawy z montażem oświetlenia głównego i tła mist ale to już musi poczekać Smile
[Obrazek: 20121005224039.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piękna bańka Wink Nie każdemu przypadnie do gustu bo tu są praktycznie sami "syfiarze" Tongue Będzie jeszcze piękniejsze jak się rośliny rozrosną Wink
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Syfiarze potrafią docenić każdą piękną rzecz. Tongue Widzę tu moja ulubione Bucephalandry. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ernest - jak wiesz plaża to nie moja zajawka, ale cholerka te korzenie z roślinami to potrafisz robić Smile
Nice Smile czekam na rozwój zbiornika. Chociaż to roślinniak Wink Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nie moje klimaty chodź bańka zacna, zwłaszcza tak jak wujek Killi pisze korzonki z roślinami cud miód i orzeszki Wink
Nie moje klimaty chodź bańka zacna, zwłaszcza tak jak wujek Killi pisze korzonki z roślinami cud miód i orzeszki WinkBig GrinWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czym swiecisz? To hqi jakies? Jakie masz tam buce? Ladnie, mam nadzieje ze Ci sie ADA nie zmiesza z bialym zwirkiem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Świeci mi teraz HQI 3x70W, w tym jedna przez 10h i dwie 6h dziennie. Z bucephalandr mam głównie dwie odmiany, sintang i melawi. Nie chciałem mieszać większej ilości gatunków ale jest jeszcze na rozhodowanie odmiana kapit i kedagang. Piasek i amazonia jest dobrze zabezpieczona przed mieszaniem i nie mam z tym żadnego problemu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Niby fajnie, ładne korzenie z roślinami jednak jak dla mnie zbyt sztucznie wygląda ta symetria -ustawienia korzeni z prawej i lewej, a przede wszystkim ustawienia kamieni oddzielających plażę (sama plaża), idealnie od linijki....raczej zrobiłbym to niesymetrycznie (choć takie rozwiązania jak plaża wyglądają ogólnie sztucznie). Ogólnie git i grunt by się tobie podobało.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No,ale chyba na tym polegają akwaria typu "nature" Wink
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ładna aranżacja. Roślinki z rybkami zmodyfikują nieco, ale projekt wg mnie dobry.
Pytanie-dlaczego HQI dałes tak wysoko? - ok.25cm od tafli wody wystarczy, zwłaszcza, że to tylko 70W zarniki, a i zamaskuj te przewody (u siebie HQI dałem na półeczce drewnianej przymocowane a przewody wzdłuż 3 podpór prowadzone ..i nic nie widać.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości