• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Multifasciatus

#1
Muszlowce wielopręgie miałem przez ładne 3 lata.
Chcę podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami za pomocą
artykułu mojego autorstwa .

[Obrazek: nastr013.jpg]

Witam, postaram się wam przybliżyć małe muszlowce haremowe z Tanganiki.
W ostatnich latach wielką popularność zyskują muszlowce. Chyba największym uznaniem cieszy się niewielka rybka , a mianowicie muszlowiec wielopręgi(lamprologus multifasciatus).
Doganiają powszechnością nawet pyszczaki z jeziora Afrykańskiego Malawi. Te małe rybki zamieszkują podziemna krainę jeziora leżącego w południowo-wschodniej
Afryce.Obejmuje sobą Burundię,Rwandę,Demokratyczną Republikę Konga, Tanzanię i Zambię.
Multiki zasiedlają litoral położony na głębokości od 8 do 10m . Są gatunkiem endemicznym co znaczy że występują wyłącznie tutaj. Samice tego gatunku osiągają zwykle 2,5-3,5cm a samce do 5cm. Te słabo ubarwione rybki, w kolorach beżu i różu mają ciało bocznie spłaszczone, wydłużone
i pokryte beżowo-szarymi czasami brązowymi lub jasnymi prążkami. Rozpoznanie płci nie sprawia żadnej trudności.Samce są większe od samic, samice są o wiele ciemniejsze.
Bywa że samice są dwa razy mniejsze od samców.Ci mali mieszkańcy Tanganiki są rybkami haremowymi.
Już wyjaśniam: żyją w grupach składających się z kilku samców i kilkunastu samic. Samiec po obraniu samic i terytorium patroluje rewir a samice pilnują swoich "mieszkań", muszli.
Są świetnymi kopaczami.Zarówno samiec jak i samice okopują muszle , aby uniemożliwić dojście do nich innym drapieżnikom.czasami góry te są na trzy-czwarte wysokości zbiornika.
Te zachowanie powoduje , że mogą się łatwo rozmnażać , ponieważ maluchy gdy schowają się w muszli matki nie są narażone na żadne niebezpieczeństwo.Żeby rozmnożyć multiki nie potrzeba właściwie nic
oprócz dobrych warunków w zbiorniku.Woda lecąca z kranu jest dobra, ponieważ ważne jest dla pielęgnic Afrykańskich,
aby woda była twarda, zasadowa i dość wysokim pH(7,5-8) i odpowiedniej temperaturze,
o którą powinna dbać odpowiednia grzałka z termostatem (25*C-27*C). Tarło odbywa się w muszli.
Samica składa 20ziaren ikry, które potem pilnuje wraz z partnerem przez 7 dni. Po tym czasie młode wychodzą z muszli na świat.Wtedy zdolne są do samodzielnego żerowania.Maluchy rosną szybko ,
a mama widząc , że młode dają sobie radę już same podchodzi ponownie do tarła. Multifasciatus jest rybą mięsożerną.Bardzo lubi pokarm żywy i mrożonki, ale toleruje tez pokarm suchy.
Zalecam podawanie artemii, a dla małych cyklopa, ja tak robię i jest świetnie.Czasami można urozmaicić dietę o pokarm suchy dla ryb z Tanganiki, polecam firmę Tropical jako że nigdy się na nich nie zawiodłem.
No i dochodzimy do sprawy myślę najważniejszej , mianowicie baniaka.Ja hodowałem harem tych ryb akwarium 60l.
Taki litraż z całą pewnością starczy im na jakiś czas.Rybki te potrzebuję dużej powierzchni dna, bo tworzą
rodziny wielopokoleniowe.Samce obierają rewiry i strzegą go zaciekle więc lepiej nie posiadać dużej ilości samców
w małej powierzchni dna.Do akwarium należy wsypać 4-5cm warstwę piasku lub drobnego żwirku.Podstawą są oczywiście
muszle ślimaków, mogą być winniczka, ampularii lub inne morskie przypominające wyglądem muszle slimaka neothuma, ponieważ w naturze takowe muszelki ryby zamieszkują.To by było na tyle, teraz wystarcza tylko dobre chęci
i można zakładać akwarium z lamprologus multifasciatus.

[Obrazek: nastr011.jpg]


PS.zdjecia kiepskie ale mają już swoje lata Big Grin
[Obrazek: kpfabaner.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witam, czy multifasciatusy i brevisy po 2 pary w standardowych 300 litrach to dobry pomysł? Dodam , że w planach jest jeszcze para A.calvus i 10 szt Paracyprichromis nigripinnis.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Myślę , że tak .

Multiki raczej żyją w koloniach , więc większa grupka nie sprawi problemu , natomiast brevisy blisko muszli się trzymają .
Calvuski po całości pływają raczej.. , para - toń .
[Obrazek: kpfabaner.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A jakie minimalne akwarium dla tych muszlowcow?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dno 50x30 będzie w sam raz dla układu 1+2. Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że trą się jak głupie. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Trzeba pamiętać, że multiki żyją w parach, które tworzą kolonie. Tak więc optymalny układ to minimum 2+2.

Im większe dno tym lepsze. My polecamy dla grupy tych ryb 112 litrów.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
U mnie żyły w haremie Marto , samiec tarł się z 3 samicami bardzo często .
Samice nie były zbytnio konfliktowe.

Więc uważam , że żyją w haremach , chociaż parki też są dopuszczalne.

Dla haremu starczy akwa 45l , ale z racji tego , że ciekawie wyglądają w większej grupce minimum to 60-80l .

A dla kolonii 112l .
[Obrazek: kpfabaner.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czyli jak zakupiłem po 5 sztuk multików i 5 sztuk brevisów to powinny żyć zgodnie? Muszle pogrupowałem po około 15 sztuk przy bocznych ściankach. Rybki wpuszczałem bezpośrednio nad muszlami tak, że oba gatunki zasiedliły muszelki po przeciwnych stronach zbiornika. Mam nadzieję , że to był dobry pomysł. Rybki mają obecnie po ok 1,5 cm i nie zapuszczają się poza swoje muszelki.

Pozdrawiam,
Robert
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Robercie moze zaprezentujesz swoja 300tkeSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(21-08-2011, 08:42 AM)Pawlosma napisał(a): U mnie żyły w haremie Marto , samiec tarł się z 3 samicami bardzo często .
Samice nie były zbytnio konfliktowe.

Więc uważam , że żyją w haremach , chociaż parki też są dopuszczalne.

Dla haremu starczy akwa 45l , ale z racji tego , że ciekawie wyglądają w większej grupce minimum to 60-80l .

A dla kolonii 112l .

A dałeś im możliwość zgodnego z naturą życia? Zrób tak i zobaczysz jaki będzie efekt. Pomijam, że to lepiej dla Twojej hodowli. 1 samiec to rozpowszechnianie tych samych genów. Przemyśl to poczytaj i potem zobaczysz.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości