• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Apistogramma cf. taeniata

#1
Apistogramma cf. taeniata
Niestety ten gatunek nie cieszył się nigdy w Polsce większym zainteresowaniem.
Kiedyś nawet próbowałem napisać artykulik na jego temat na Apisto.pl

Apistogramma cf. taeniata; - wersja robocza
Opisana w 1862 przez Gunthera jako Mesops taeniatus.
Taeniata (Gr.) w przybliżeniu oznacza opasana, wstęgowa.

Występowanie:
Systemy rzek Rio Cupari, Rio Tapajós, Brazylia.

Zdjęcia:
Samica w czasie opieki nad potomstwem:
           

Dominujący samiec:
       

Krótki opis:
Jak u większości Pielęgniczek samce (6-7 cm) tego gatunku rosną większe od samic (4 cm), posiadają również wyraźnie wydłużone, szpiczaste zakończenia płetw grzbietowej, odbytowej i wydłużone pierwsze promienie płetw brzusznych. Ryby te są niepozornie ubarwione, łuski samców mienią się na niebiesko, a wzdłuż linii bocznej, lekko poniżej ciągnie się 4-6 nieregularnych, poprzecznych plam (w rejonie plam, łuski intensywnie czarno wybarwione od nasady do połowy długości). Samce nabierają tego ubarwienia podczas walk, imponowania samicom i odstraszania wszelkiej maści rywali, jak również podczas karmienia i w czasie opieki nad potomstwem. Gdy są wystraszone lub zdominowane przez inne ryby wyraźnie widoczna jest podłużna ciemna linia wzdłuż linii bocznej, a poprzeczne nieregularne pasy ciągną się przez całą wysokość ciała ryby na kształt „ < „. Razem z linia boczną wygląda to jak liść paproci. Wystraszone samice maja podobne ubarwienie z ta różnicą, że ich ciało jest brudno pomarańczowożółte i płetwy mają zawsze lekko czerwonawy odcień. W czasie opieki nad ikra i potomstwem samice nabierają intensywnego żółtego ubarwienia, a wzdłuż linii bocznej pojawia się zazwyczaj 5 nieregularnych plam (nie licząc stale widocznej również u samca plamy w kształcie wypełnionej litery B u nasady płetwy ogonowej), z czego środkowa zawsze podłużna.

Akwarium:
Zalecana wielkość akwarium dla tego gatunku to długość od 80 cm (standardowe 96l), ja zaś trzymam układ 1m+2f w akwarium 48l (40x40x30 cm). Dobrze czuja się w akwarium „średnio zagraconym” (kilka korzeni i łupin kokosa + rośliny) z podłożem piaszczystym. Jak każda Apistogramma lubią kopać w podłożu, ale nie niszczą i nie wykopują roślin.

Parametry wody:
pH 5-7, TWO 2-12 t. niemieckich, temperatura 21-28 st. C

Pożywienie:
Żywy, mrożony i suchy !!! (jest to jeden z nielicznych gatunków jakie miałem i mam przyjemność hodować, który zjada dosłownie wszystkie dostępne rodzaje pokarmów dla ryb Shock ).

Rozmnażanie:
Typowe dla większości Apistogramma:
Raczej monogamiczne, aczkolwiek samiec może wycierać kilka samic w obrębie swojego terytorium :wink:
Rytuału tarła nie ma co długo opisywać: samica gdy jest gotowa na odbycie tarła wabi samca do wcześniej upatrzonej (często przemeblowanej według jej gustu) i oczyszczonej kryjówki/groty lęgowej. Składa ikrę (bardzo płodne, nierzadko ponad 100 szt. ikry), samiec zapładnia ikrę i to wszystko …. :wink:
Samica opiekuje się narybkiem do kolejnego tarła w czym często pomaga jej samiec.

Idąc za słowami Pana Dr. Uwe Romera jako, że gatunek ten charakteryzuje się duża tolerancją odnośnie parametrów wody jest on idealny dla początkujących Apistomaniaków.
Pamiętajmy, ze został odkryty i opisany przeszło 145 lat temu !!!

Commited by K-Pon


Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości