• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 240l - wybór obsady

#1
Udało mi się wygospodarować akwarium 240 l i z pewnością będą w nim pływać kolejne ryby z Wiktorii. Pytanie - jakie?
Zawęziłem listę do kilku gatunków, proszę o weryfikację ile sztuk i w jakim układzie można wygodnie (dla ryb, nie dla mnie) umieścić w takim akwarium itd. itp. Zbiornik będzie jednogatunkowy, a wybór jest trudny. Kolejność gatunków na liście nieprzypadkowa :-)

Haplochromis sp. "fine bar scraper"
Neochromis sp. "Bihiru scraper"
Haplochromis sp. "tipped blue"
Haplochromis sp. "Luvungi"
Neochromis omnicaeruleus (Haplochromis sp. "blue scraper")
Paralabidochromis sauvagei, Mwanza Gulf ( Haplochromis sp. "rockkribensis")
Haplochromis sp. "emerald fire"



--------
"Money is a thing that will be there when asked for. A good man is not so easily found." - Hagakure
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(17-09-2012, 19:05 PM)knudson napisał(a): Udało mi się wygospodarować akwarium 240 l i z pewnością będą w nim pływać kolejne ryby z Wiktorii. Pytanie - jakie?
Zawęziłem listę do kilku gatunków, proszę o weryfikację ile sztuk i w jakim układzie można wygodnie (dla ryb, nie dla mnie) umieścić w takim akwarium itd. itp. Zbiornik będzie jednogatunkowy, a wybór jest trudny. Kolejność gatunków na liście nieprzypadkowa :-)

Haplochromis sp. "fine bar scraper"
Neochromis sp. "Bihiru scraper"
Haplochromis sp. "tipped blue"
Haplochromis sp. "Luvungi"
Neochromis omnicaeruleus (Haplochromis sp. "blue scraper")
Paralabidochromis sauvagei, Mwanza Gulf ( Haplochromis sp. "rockkribensis")
Haplochromis sp. "emerald fire"

Hej
cieszę się, że kolejna osoba jest mocno zdeterminowana w zdobyciu dość trudnych do uzyskania gatunków. Mam nadzieję, że potem podzielisz się maluchami Smile
Akwarium w sam raz na 1gat. zbiornik. Ja zawsze wychodzę z założenia, że stado powinno być w granicach minimum 8 osobników. Przy tak rzadkich rybach utrata osobników z jednej płci często wiąże się z końcem hodowli. oczywiście idelanie jest gdy samic jest więcej ale bierze się co jest a potem trzyma kciuki za podział plci. Obecnia mam w jednym zbiorniku układ 7+1 Pundamilia nyererei Senga Point i cho trzęsę się jka galareta nad zdrowiem samicy to narazie nie podchodzą do tarła.
polecam więc conajmnije taką ilość nawet do 12 sztuk. Wtedy nie ma problemów z agresją i ryby są bardzo aktywne.
Co do ryb to pomóc mogę tylko w kilku przypadkach:
Haplochromis sp. "fine bar scraper" - kompletnie nie znam tej ryby. Należy do Mbipi - glonożernych ryb z litorlau skalnego. Bardzo mało o nich wiadomo choć status gatunkowy raczej pewny.
Neochromis sp. "Bihiru scraper" - piękny glonożerny gatunek. samce mają stałą piękną czarno-niebieską barwę ciała z czerwonym ogonem. Terytorialne - zachowania podobne do Tropheusów. Mam je obecnie.
Haplochromis sp. "tipped blue" - nie znam tej ryby i nigdy jej nie widziałem ani nie hodowałem. wiem tylko, że pochodzi z okolic Rosinga Island i żyje w toni wodnej żywiąc się zooplanktonem. nie należy do Mbipi żyjących w skałach.
Haplochromis sp. "Luvungi" - osobiście bardzi mi się podoba ale nic o nim szerzej nie wiadomo.
Neochromis omnicaeruleus (Haplochromis sp. "blue scraper") - piękne kopie tropheusów z Tanganiki. Żyją w grupach ale samce zajmują terytoria. Tu polecam 12-14 sztuk.
Paralabidochromis sauvagei, Mwanza Gulf ( Haplochromis sp. "rockkribensis") - chyba najbardziej znane poza "nubilami". Nie doceniana ryba a bardzo ładna.
Haplochromis sp. "emerald fire" - nie wiadomo czy te ryby nie maja pierwiastka hybryd. Osobniki z Czech są podobno krzyżówkami.

knudson trzymam kciuki za Twój wybór. Ja namawiam na "Luvungi" - chetnie bym kiedyś odkupił narybek Smile

Przy okazji z jakiego źródła te ryby?

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki Krzyśku za obszerną odpowiedź. Mam nadzieję, że mimo słabej dostępności uda się dotrzeć choć do niektórych z tych gatunków i dokonać wyboru. Jeśli, tak jak piszesz, niektórych nawet Ty nie widziałeś to zastanawiam się czy są do zdobycia. O dokładne żródło mogę się dopytać jak już będzie wiadomo co można sprowadzić, na razie wiem tyle jest to dostawca hodowcy pyszczaków z Opola z kontaktami w Czechach, Słowacji, Niemczech, Austrii. Ten hodowca ostatnio otworzył sklep w Opolu, od kliku lat prowadzi hodowlę i specjalizuje się w Tanganice i Malawi, ryby z Wiktorii będzie sprowadzał też dla siebie, no i do celów komercyjnych.
Skóry na niedzwiedziu nie ma co dzielić, ale maluchami, jeśli będą, na pewno będę się dzielił właśnie tutaj (i chwalił :-P).
--------
"Money is a thing that will be there when asked for. A good man is not so easily found." - Hagakure
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Z wymienionych przez Ciebie gatunków posiadam Haplochromis sp. "tipped blue" ( notabene zdobyte przy pomocy Sendoga ). Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że to najłagodniejszy przedstawiciel Haplochromis z którym do tej pory się zetknąłem. Niesamowite jest czarne ubarwienie samca w barwach godowych. Sądzę że w przypadku wyboru Haplochromis sp. "tipped blue" mógłbyś pomyśleć o wyborze drugiego gatunku do towarzystwa (jeśli rozważałeś taka opcję).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mariusz pamiętaj, że bardzo liczę na maluchy "tb" - uwielbiam ryby o tej kolorystyce. Btw zadzwonię jutro

knudson mam nadzieję, że łatwo się nie zrazisz i zdobędziesz coś ciekawego.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W tej chwili mam potwierdzoną dostępność ryby, której na mojej liście nie ma - Haplochromis thereuterion. Hodowca (i własciciel sklepu) generalnie planuje sprowadzić klika gatunków pielęgnic z Wiktorii więc zamówił stadko. Z tego co znalazłem w sieci ten haplo jest raczej spokojny i ciekawi mnie czy można mu dobrać towarzystwo. Z tabeli krzyżowań wynika, że nie ze względu na możliwość hybrydyzacji. W tabeli nie ma wszystkiego więc może jednak jest gatunek, z który mógłbym go trzymać?
Niezależnie od tego oczywiście czekam czy coś z mojej listy będzie dostępne i wtedy podejmę decyzję.
--------
"Money is a thing that will be there when asked for. A good man is not so easily found." - Hagakure
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
H. thereuterion to przepiękna spokojna ryba otwartej toni. Żyją w duzych grupach. Żeby przybliżyć charakter tej ryby powiem tylko, że przypomina zachowaniem ryby z rodzaju Cyprichromis z Tanganiki. Poniżej dwa zdjęcia z tarła tego gatunku i samiec w ubarwieniu godowym.


   

   

[Obrazek: ryby%20marzec%202009%20060.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Haplochromis thereuterion jeden z gatunków z mojej listy marzeń Smile. Co do gatunku towarzyszącego proponowałbym Ci Astatoreochromis alluaudi lub P. multicolor victoriae. W przypadku tych dwóch gatunków istnieje małe prawdopodobieństwo krzyżowania się z H.thereuterion .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Mój ulubieniec z tego jeziora Smile Trzymam kciuki by trafiły do kogoś z tego forum!
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Sendog - coś mi się wydaje, że obaj lubimy ciemne barwy u tyb :-)
dempsey - Astatoreochromis alluaudi byłby ok, ale boje się, że chyba rośnie trochę za duże do 240 l. Na większe akwa na razie nie ma szans, bo mieszkanie nie jest z gumy ;-(
P. multicolor victoriae - wyglądałyby fajnie z racji kontrastowego ubarwienia. Poza tym jest mało agresywna w stosunku do innych gatunków, co dobrze by grało z Thereuterionem, który w obecności bardziej agresywnych współmieszkańców raczej potomstwa nie odchowa. Niezaleznie od tego co w końcu wyląduje u mnie w baniaku możliwe, że multicolor trafi jako towarzystwo.
piotrK - ryby i tak będą w hodowli w Opolu, więc jeśli nie ja to z czasem może ktoś inny się skusi :-)
--------
"Money is a thing that will be there when asked for. A good man is not so easily found." - Hagakure
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości