• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [1820l] South America

#21
Witam, mam pytanko odnośnie cichli. Otoz od dluzszego czasu (po wszelkich experymentach) plywa u mnie obsada docelowa tj. 80cm oxydoras, 45cm arowana srebrna i 4 cichle monoculus/ocellaris w rozmiarze 40-45cm. Ostatnio karmie tylko zywcem, ryby rosna jak na drozdzach ale kolorkow nie widac. Z zaczerpnietych informacji dowiedzialem sie ze cichle zaczynaja (zazwyczaj) lapac docelowe kolory od rozmiaru 40cm i wzwyz ale nie o to chodzi. Zauwazylem ze trzy mniejsze rybki zaczynaja sie przepychac miedzy soba. Czasami kreca sie kolo najwiekszej (45cm) najspokojniejszej (samicy?) sztuki, troche jakby ocieraja, paraduja a pozniej zaczynaja sie stroszyc i tluc miedzy soba (zawsze 3 te same). Stawiaja pletwy grzbietowe, nadymaja paszcze i zapodaja mocne, wyraziste pasy i zaczyna sie wojna. Luski nie leca takze sa to chyba tylko takie delikatne pokazy sily. Bede obserwowal sytuacje ale zastanawiam sie czy nie wrzucic im jakiegos duzego kamyczka jak przy pawiookich? Moze podniesc temp (obecnie jest 25C)? Tak mnie ciekawi czy moze czasem nie maja ochoty na tarlo? Nie zalezy mi na rozmnazaniu itp ale z checia zobaczyl bym jak to wyglada u cichli. Co o tym myslicie? Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Myślę że to doskonały pomysł i powinieneś go realizować.
Ale licz się z tym że walki będą bo jak się dobierze para to nie da sobie w kasze dmuchać.
Fajny filmik znaleziony w necie na ten temat. Może już go widziałeś.
Zwróć uwagę że para wybrała róg osłonięty korzeniem dla większego spokoju i łatwiejszej ochrony, więc kamień też warto położyć w takim miejscu. Kamień lub płaski lignit bo to zależy od szkoły co kto uważa za lepsze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Jaciek, piszesz Cichla [b]ocellaris/monoculus[/i] - wiesz dokładnie jakie masz gatunki? Cichlakiller je identyfikował?
Z tego co czytałem to Cichla nie wymagają jakichś konkretnych miejsc do składania ikry, potrafią się zadowolić dnem akwarium (gołe szkło), ale kamień nie zaszkodzi, tak jak napisał wachkala. Twoje ryby z pewnością są już dojrzałe płciowo, więc istnieje spora szansa, że to zaloty. Podczas opieki nad potomstwem mogą być bardzo agresywne. Odbywają tarło w płytszych wodach (30-120cm głębokości), więc na pewno i cieplejszych, ale czy musisz podnosić temperaturę tego nie jestem pewien.

OT: C. piquiti to jedne z najpiękniejszych Cichla, bez dwóch zdań. Wspaniała para! Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Nie mialem okazji rizmawiac na ten temat z cichlakillerem. Po rozmowach z wieloma osobami ktore dochowaly sie cichli sporych rozmiarow wynika ze ocellarisy sa raczej czyste z samymi pasami natomiast monoculusy jak wiadomo "ubrudzone" sa rowniez cętkamiSmile Oczywiscie wypadaloby skonfrontowac ta teorie z takim expertem jak Adam. Co do ewentualnego rozmnazania to u mnie nawet gdyby cos sie dobralo nie ma szans na ikre bo oxydoras odkurzy wszystko w kilka sekund. Poprostu jestem ciekawy czy to jakas "terytorialna" agresja czy tez proby zalotow. Ale to chyba czas pokaze. Ogolnie moge stwierdzic ze karmienie zywcem przynioslo rewelacyjne efekty. W ciagu ostatniego 1,5 miesiaca na zywcu (zywym i mrozonym) ryby skoczyly o jakies 5cm. Martwi ciagle brak wymarzonych kolorow ale na to chyba tez trzeba spokojnie poczekac. Sprobuje podniesc na tydzien- dwa temp do 27C i wrzucic jakis kamyczek tak dla obserwacji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
A dlaczego nie ma szans na tarło???? masz ten drugi zbiornik 900L chyba że już go sprzedałeś. To chyba idealny zbiornik tarliskowy dla tych cichli.
Szukaj dalej kupca na ten zbiornik a w międzyczasie zrób z niego kotnik. Jak się znajdzie kupiec to i tak z dnia na dzień go nie weźmie więc będziesz miał czas na posprzątanie. A póki co masz okazje rozmnożyć ryby, które są pragnieniem wielu i bardzo niewielu dochowało się młodych. Gdy się znajdzie kupiec na akwarium to jestem pewien, że doceni rozmnożenie cichli i poczeka aż posprzątasz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Przepiękne te cichle jak i całe akwa zawsze chciałem ocelaris ale warunki nie pozwalają mi na hodowlę takich "koni".
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(19-12-2012, 20:09 PM)wachkala napisał(a): A dlaczego nie ma szans na tarło???? masz ten drugi zbiornik 900L chyba że już go sprzedałeś. To chyba idealny zbiornik tarliskowy dla tych cichli.
Szukaj dalej kupca na ten zbiornik a w międzyczasie zrób z niego kotnik. Jak się znajdzie kupiec to i tak z dnia na dzień go nie weźmie więc będziesz miał czas na posprzątanie. A póki co masz okazje rozmnożyć ryby, które są pragnieniem wielu i bardzo niewielu dochowało się młodych. Gdy się znajdzie kupiec na akwarium to jestem pewien, że doceni rozmnożenie cichli i poczeka aż posprzątasz.
Jacek dobrze kol mówi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Cudowny zbiornik, coś takiego właśnie mi się marzy w przyszłości. Surowa aranżacja (choć u siebie widziałbym to nieco inaczej) i właśnie kilka Cichla w środku- przepiękne ryby.
Kilka dni temu widziałem w poznańskiej palmiarni podobnej wielkości Channa sp. - faktycznie niesamowicie majestatyczne zwierzę, podobnie jak arowana. Mimo tego przy Cichla wypadają blado ;-)
[164 l] - CA
[25 l] - "nano" SA BW
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Pani na pierwszym planie ok 50cm, dwóch panów(?) na górze 43 i ok 46cm, no i kolega z tylu ok 28cm. Oczywiscie rybki dopiero nabieraja kolorkówSmile
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Te ryby zawsze bedą mi się podobać. Szkoda tylko, że z czasem nie nadają się do domowego akwarium Smile
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości