• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [1820l] South America

#1
Witam, nie chciałbym się rozpisywać bo w końcu w galerii nie o to chodzi, ale po krótce coś trzeba skrobnąć, tak więc:

-baniak jest świeżo założony (zalany 2 miechy temu) w między czasie przechodził chyba z dziesieć razy zmiany aranżacji łącznie z czarnym piaskiem (jestem że tak to powiem niestabilny aranżacyjnieTongue)

-przez wzgląd na powyższe ryby są wpuszczane stopniowo równolegle z ciągłym nadzorowaniem parametrów

- z założenia miał to być zbiornik energooszczedny i poniekąd taki jest, przede wszystkim zależało mi na wyeliminowaniu lub zminimalizowaniu podmian wody co jak do tej pory udało mi się (azotany na poziomie 0)


1. Akwarium 280x100x65- 1820l- przód opti white

2. Filtracja -200litrowa hydroponika (a raczej sumpo-hydroponika) która posiada ZATOPIONE ponad 100l złoża zasilana pompą cyrkulacyjną aquaela 1500l/h tu w planach zmiana na wiekszą 2500l/h tunze, oraz 3x jbl 1501 ale to już głównie pod uzyskanie odpowiedniej cyrkulacji w akwa bo hydro robi całą robotę (azotany = 0!!!!), wody nie podmieniam, dolewam tylko to co wyparuje (ok 100l/tydzien)+ zbieranie resztek po jedzeniu co drugi dzien, jako że mam chopla na punkcie czystego dna dorzuciłem niedawno falownik jvp 102 (5000l/h) w celu uzyskania takiego nurtu wody który ściąga wszytskie nieczystości z dna w jeden róg akwa( łatwiej się odkurza), dodam że hydro nie jest obsadzona w całości, póki co nie mam na to czasu, ale to co już rośnie rozrasta się w zastraszającym tempie, kermazyt nie jest wsypany żywce do donicy, w donicy znajdują się koszyki do sadzenia roślin w oczkach wodnych, każdy koszyk zasypany jest keramzytem i jest w nim posadzona roślinka, dzięki temu nigdy nie zamuli hydro jak i wszelaki serwis, przesadzanie roślin to czysta przyejmnosć bo wyciągam koszyk z rośliną a nie rozgrzebuje całej hydro

3. Aranżacja- 200kg "najbielszego piasku na allegro" frakcji 0,5-1,5mm, 3 korzenie mangrowca o łącznej wadze ok 40-50kg (jeszcze barwią wodę co strasznie mnie drażni)- dojdą jakieś przyjemne dla oka otoczaki

4. Pokrywa- z racji charakteru oświetlenia za pokrywę robi siatka o oczkach 40x40mm i pręta grubości 4mm - taka była pod ręką- z drugiej strony jest w sam raz żeby zatrzymać skaczącą 1,5kg cichle Big Grin

5. Oświetlenie- z racji iż z założenia miało być energooszczędnie akwarium oświetla 19 lampek ledowych (każda ma moc 3,5wata i daje jak dobrze pamiętam 330lumenów), nigdy nie zdarza się żeby wszytskie były włączone naraz poniewaz jest za jasno, w zależności od humoru raz oświetlam sam tyl, raz przód, raz boki, raz środek itp itd mając 10 lampek na tylnej części akwa i 9 na przedniej można bawić się w tysiące różnych kombinacji 8-)

6. Obsada - obecnie w akwa pływa 7 cichli ocellaris (możliwe że dwie to monoculusy)- największa ma 40cm, najmniejsza ok 20cm, flagtail 20cm, arowana srebrna 35cm i channa marulioides 35cm--> docelowo zostaną 4 cichle (jak się uda to dwie pary), flagtail, para płaszczek motoro- któa czeka w mniejszym baniaku na wpuszczenie (oczywiście przyszłościowo pewnie zostanie zmieniona na mniejszy gatunek płaszczek) oraz ALBO channa ALBO arowana, przy czym wolałbym zostawić channkę ale każdy kto miał do czynienia z tym gatunkiem wie że 70cm maurlioides to taka trochę tykająca bomba zegarowa, której w każdej chwili może odpalić się zapłon i pozamiatać całą obsadę w ciągu jednej nocy-> oczytałem się na hamerykańskich forach iż sporo takich wypadków miało miejsce, ryba potrafiła pływać przez kilka lat w zgodzie z resztą obsady asssz tu nagle pewnego dnia buumm.. :twisted: i tu pewnie ktoś zada sobie pytanie po co wogóle trzymać taką rybę--> żeby zrozumieć po co trzeba zobaczyć NA ŻYWO jak prezentuje się ta ryba gdy jest dorosła- potęzna, majestatycznie poruszająca się bestia która budzi respekt jednym spojrzeniem... ehhh :twisted: :twisted: :roll:

7. Ogrzewanie- na ten moment temp w akwarium utrzymują dwa eheimy 300w (25C), jest tak tylko ze względu na to że akwarium stoi w nowo postawionym domu do którego wprowadze się dop za jakiś miesiąc, ze względu że nikt tam jeszcze nie mieszka domek nie jest dogrzewany, normalnie nie będzie żadnych grzałem (nigdy nie stosowałem przy żadnym akwa), pokoj w ktorym stoi zbiornik ma niecałem 20m2, zamontowany jest tam spory (prawie dwa razy większy niż powinien być) kaloryferek który będzie dogrzewał to zamknięte pomieszczenie

To by było na tyle, nie wiem czy się Wam spodoba, ważne że podoba się mi bo to w końcu ja na to zerkam na codzień Wink Akwarium utrzymane jest tak żeby łatwo było sprzątać- kto kiedyś trzymał duże drapieżniki wie ile-set gramów mięsa potrafią zjeśc i jakie sadza po nim kupsztale. O roślinach można zapomnieć bo jedno przepłynięcie ocellariska wymiotło by je z korzeniami. Miłego oglądania, pozdrawiam Jacek

[Obrazek: 111ouv.jpg]

[Obrazek: 222bb.jpg]

[Obrazek: 333ct.jpg]

[Obrazek: 444qb.jpg]

[Obrazek: 555he.jpg]

[Obrazek: 666wm.jpg]

[Obrazek: 777dh.jpg]

[Obrazek: 888qq.jpg]

[Obrazek: 999rj.jpg]

[Obrazek: 155555i.jpg]

[Obrazek: 1000000g.jpg]

[Obrazek: 133333333.jpg]

[Obrazek: 14444444444.jpg]

[Obrazek: 12222222222222.jpg]

[Obrazek: 111111111111111dd.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witaj,
Fajnie to teraz wygląda, ale Channa tam nie pasuje i ja bym sobie ją darował (tak, nie jestem fanem tych ryb), ponadto nie ma co ryzykować życia pozostałych ryb dla jednego świra, jaki by on majestatyczny nie był. Z oświetleniem od przodu najlepiej się prezentuje (i wówczas najlepsze wychodzą zdjęcia ryb).
Jak tak patrzę na tą 40cm. C. ocellaris to 4 dorosłe Cichla + arowana + 2 płaszczki to będzie aż za dość do tego akwarium. Niby duże jest, ale ryby też nie małe ;-)
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ta channa, którą masz nie jest wcale jakimś zabójcą i agresorem w przeciwieństwie do micropeltes .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
jaciek fajnie Ciebie czytać również tutaj Wink

Mam nadzieję, że zostaniesz przy tym zbiorniku na trochę dłużej Big Grin bo prezentuje się na prawdę bardzo dobrze Wink Z channy bym zrezygnował.

Czy te rośliny z hydro mają dostęp do światła? Może je jakoś delikatnie podświetlić dla lepszego efektu?
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Efekt calkiem przyjemny dla oka, nawet jesli twierdzisz ze priorytetem jest "latwosc w obsludze" akwarium. Bardzo lubie Cichla, osobiscie procz nich zostawil bym tylko plaszczki. Rosliny raczej bedziesz musial czyms doswietlic. Jak czesto czyscisz po tych brudasach Smile ?
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pawel akwa stoi w odleglosci 1m od okna z tym ze prostopadle ale swiatla nie brakuje stad rosna naprawde niezle, ale zmarniala mi niedawno posadzona zielistka ktora miala byc zielskiem wrecz niezniszczalnym:/
UKASH z czyszczeniem nie ma duzo roboty od kiedy karmie ryby co drugi dzien- jedza lapczywie, nie grymasza, jak wchodze do pokoju to ustawiaja sie pod szyba jak pieski. Kiedys karmilem codziennie a raczej tuczylemSmile i wtedy ciezko bylo nadarzyc z zebranie odchodow. Obecnie raz na dwa dni sciagne wezykiem 10l wiadro z kupsztalami ktore zbieraja sie w jednej czesci akwa. Oczywiscie jak zdarzy sie ze ryby nie dojedza jakiegos mieska od razu usuwam je chwytakiem zeby nie gnilo w akwa. Takze wiedza ze przy kazdym karmieniu maja 10-15min zeby najjesc sie do syta bo pozniej wszystko znika z dna i nie ma szans zeby cos podjesc po czasieSmile
Co prawda duza cichla strasznie krzywi sie na filety i krewety i jje tylko zywca ale wezme ja chyba glodem bo karmienie takiego smoka goldfiszami jest zbyt kosztowne na dluzsza meteSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Raz na dwa dni po 1 sztuce zlotej rybki na leb( pewnie to za malo na smoki 40cm Smile) to daje okolo 15 zlotych rybek na glowe minimum na miesiac / razy ilosc Cichla + arowana i Channa( ponoc wielki zarlok), no no, trzeba by miec chyba osobne baniaki na rozmnazanie tych "goldfish-ow" Smile.
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mi się to podoba, może dla estetyki dorzuciłbym jakichś drobniejszych korzeni, ale rozumiem też, że przy takich brudasach musi być dobry dostęp do klocków Wink
Chętnie zobaczyłbym jakiś filmik z ich karmienia Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Filmiki są na yt Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Masz + za arowanę Wink Ogólnie z akwa trafiłeś w me gusta Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości