• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Maskaheros argenteus

#1
Wygląda na to, że będę pierwszą osobą piszącą w tym dziale Smile

Od ponad roku mam w swoim akwarium grupkę tych ryb - obecnie złożoną z czterech osobników. Wszystkie kupowałem jako 3-4 cm maluchy. W pewnym momencie zauważyłem znaczne dysproporcje w tempie wzrostu. Dwie ryby są wyraźnie większe od pozostałych. Gdzieś spotkałem się z informacją, że różnice w tempie wzrostu samców i samic są w przypadku tego gatunku czymś normalnym. Wiecie coś na ten temat? Razem z nimi żyje grupka V. regani, które także kupione były jako maluchy, a teraz mają ok. 15-16 cm i para P. fenestratus.
Obecnie ryby mają ok. 16-17 cm (większe) i 12-13 cm (mniejsze). Nie obserwuję szczególnie silnej agresji, choć oczywiście są to wciąż młode ryby, które nie podjęły próby tarła. Ciekawi mnie, czy ktoś z Was miał kontakt z tymi rybami i wie coś na temat ich zachowań wewnątrz i zewnątrzgatunkowych.

wkrótce po zakupie - luty 2010
[Obrazek: f4e1ebf42dbfc4eemed.jpg]

samiec (?)
[Obrazek: 7e9c5ac414be3c57med.jpg]

para (?)
[Obrazek: 8b3d9f47c0cc1acfmed.jpg]
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zaprosiłem znajomego z UK na forum, więc może dostaniesz wkrótce odpowiedź Wink Piękne ryby, postaraj im się robić zdjęcia bez lampy, bo tracą trochę ich niesamowite białe barwy na tym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
To jeszcze wciąż młode ryby, które nie osiągnęły pełni barw, typowych dla dorosłych

Oto fotka bez lampy
[Obrazek: 1d0698b741196c37med.jpg]
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Znacznie lepiej. Superryba Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(07-03-2011, 22:17 PM)bernard napisał(a): To jeszcze wciąż młode ryby, które nie osiągnęły pełni barw, typowych dla dorosłych

W sumie, jakby ja odpowiednio pomalowac, to wypisz wymaluj zebra Smile)) Ciekawe jak z charakterem - tez taka zadziorna? Smile
Nechor
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Bernard, ja już chyba wspominałem, że to jest moja wymarzona ryba, więc jak doczekam się w końcu wielkiego akwarium, to mam nadzieję, że będziesz miał jeszcze te ryby, a raczej młode po nich Smile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(08-03-2011, 12:38 PM)nechor napisał(a): W sumie, jakby ja odpowiednio pomalowac, to wypisz wymaluj zebra Smile)) Ciekawe jak z charakterem - tez taka zadziorna? Smile

Póki co nie, ale to wciąż młode ryby (jeszcze nie było rodzicielskich przymiarek). Z tego co czytałem V.a. bywają bardzo agresywne, co przy ich rozmiarach sprawia, że w porównaniu z zebrą to jak M.Tyson i K. Włodarczyk Smile


(08-03-2011, 12:44 PM)Topielec napisał(a): to jest moja wymarzona ryba

Moja też była, a możliwość zakupu pojawiła się zupełnie niespodziewanie. W efekcie dość nieoczekiwanie musiałem mocno ograniczyć moją Tanganikę, zabierając rybom z tego jeziora jeden z dwóch największych zbiorników.

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czym karmisz swoje rybeczki? BTW, napisz PW do peter1125 - on Ci odpowie na Twoje pytanie z początku tematu Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(08-03-2011, 19:13 PM)piotrK napisał(a): Czym karmisz swoje rybeczki?

Pół na pół - suchy pokarm roślinny (zwykle granulat i płatki OSI, czasem HIKARI) i mrożonki (gammarus, lasonogi, kryl). Nie daję pokarmów naturalnych, ponieważ jak dotąd każda próba kończyła się brakiem zainteresowania i koniecznością wyławiania. Pewnie głodówka mogłaby pomóc, ale jakoś brakuje mi determinacji.

Co do granulatów roślinnych - od pewnego czasu jest w sprzedaży duży granulat OSI, który wypróbowałem z powodzeniem na petrochromisach, a teraz z wielką chęcią pobierają go moje vieje.

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Póki co trudno mówić o zainteresowaniu. To co mogłoby świadczyć o podziale płci 2/2 to fakt, że:
- dwie są mniejsze a dwie wyraźnie większe
- większe mają ostrzej zakończone płetwy grzbietowe
- większe nie przepadają za sobą, a mniejsze za sobą
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości