• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Torf jako dodatek do podłoża

#31
(21-07-2016, 16:14 PM)Ruki napisał(a): Warstwa torfu na dnie, którą planujesz, wydaje się wystarczająca. Swoje właściwości będzie utrzymywała do około 6-7 miesięcy. Potem jak coś to już skarpeta, taki 20 cm baleron z torfem. Wink

A jak dasz czarna ponczoche to nawet jak kaszanka a nie baleron :-D
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Bardzo fajny temat Rolleyes

Jestem właśnie w trakcie przeprowadzki do większego akwa. Przechodzę z 94l na 180l (Juwel Rio 180). W starym akwa zbijam pH szyszkami i CO2. Jednak trochę denerwuje mnie kontrolowanie kwasowości wody oraz skoki pH, zwłaszcza gdy bimbrownia słabnie. Korzystając z okazji przeprowadzki do Juwel'a, pomyślałem że dobrze byłoby ustawić bardziej stabilne poziomy być może właśnie dzięki dodaniu torfu do podłoża. Wody do podmian używam tylko z kranu, której parametry są następujące:
pH - 7.5
GH - 9
KH - 4
Parametry nowego akwa to:
około 180l brutto
dno 100x40cm
Z roślin planuję wsadzić dwie żabienice i jakieś trawki. Główny wystrój to korzenie, liście, piasek.
Obsada: pielęgniczka boliwijska, neon czerwony, otosek przyujściowy i może skuszę się na jakiegoś zbrojnika.
No i pytanka Rolleyes
1. Aby zejść z kranowego poziomu pH 7.5 do powiedzmy 6.5-6.7 i utrzymać go w ryzach, jak grubą warstwę torfu powinienem położyć na dno, zakładając że kolorystycznie chciałbym doprowadzić do barwy 3 zdjęcia od góry z początku tematu (zbyt brązowa woda nie bardzo się podoba żonce)?
2. Jaką grubą warstwę piasku położyć na torf, aby było ok i ile może to być kg (opakowanie ma 15kg)?
3. Początkowo myślałem, aby dodać warstwę żwirku pomiędzy torf a piach, aby rośliny miały się lepiej, ale w powyższym temacie wyczytałem, że wystarczy torf na dno przykryty piaskiem - czy dobrze rozumiem?
4. W momencie sadzenia roślin, powinienem korzeń wcisnąć tylko w piach, czy też w torf?Blush
5. Posiadam filtr zewnętrzny, czy powinienem do niego także dodawać torf, czy samo podłoże wystarczy?
6. Czy orientuje się ktoś z jakiej firmy torf powinienem kupić (mieszkam w Anglii), aby być pewnym, że nie ma tam żadnych nawozów?

OK, to chyba wszystkie nurtujące mnie pytania, z góry dzięki za pomoc Zawstydzony
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
1Ciężko zjechać tortem z ph przy tym gh.
2) opakowanie ma 25 kg. Wystarczy i jeszcze zostanie.
3) żwir zawsze wyjdzie na wierzch, moim zdaniem nie ma sensu takiego przekladanca robić.
4) Wystarczy w piach. Znajdą drogę.
5) Dokladanie do filtra moim zdaniem jest lepsze niż torfowe podłoże. Torf możesz wyjąć z filtra w każdej chwili z podłoża już nie.
6) Im mniej cyferek symboli i opisów tym lepiej. Nie kupowałem nigdy torfu ale z ziemią ogrodową sprawdza się metadane "im taniej tym mniej bądź brak nawozów".


Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Dzięki Mariusz Zawstydzony
A mozesz mi powiedziec do jakich wartości pH dałbym radę zejść zakładając torfowe podłoże przy wspomnianych wartościach wody z kranu, czy 7.0 jest możliwe do osiągnięcia i późniejszego utrzymania tego poziomu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
No i zainwestuj w butle, na bimbrze zawsze bedzie niestabilnie.

@tapatalk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Szybkie pytanko odnośnie torfu z angielskiego B&Q - czy takie coś się nada pod piasek? Niestety nie podają kwasowości w pH. Może ktoś kupował torf w UK i wie gdzie nabyć coś sprawdzonego Rolleyes


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
To masz ziemię do wysiewu a nie torf. Sad Szukaj u siebie "lithuanian peat 3,5-4,5".
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Dzięki RukiRolleyes
Taki ze mnie ogrodnik Zawstydzony
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Mam pytanie. Czy jest różnica między włożeniem skarpety do akwarium a włożeniem skarpety do filtra. Czy torf nie straci szybciej swoich właściwości będąc w filtrze? Może i głupie pytanie ale nie stosowałam jeszcze takich rzeczy u siebie. Z góry dzięki za odpowiedź.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Shocked 
Udało mi się znaleźć taki oto torf. Powiedzcie czy mogę go użyć jako podłoże. Na opakowaniu jest napisane  100% torfu pH 4.0-5.0. Jest wspomniane, że nawożenie opiera się o 0.2% żelaza. 
DziękiUsmiech


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości