• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Torf jako dodatek do podłoża

#21
Torf jako dodatek - fajna sprawa. Ale niekoniecznie jako dodatek i niekoniecznie pod piasek. Mam dwa rodzaje granulat i "włóknisty" - naturalny z widocznymi częściami roślin.Smile W żadnej wersji nie trzeba absolutnie się go bać nawet jak znajdzie się na wierzchu. Jedyne niedogodności które zauważyłem, ale to przy bardzo dużych ilościach i to na wierzchu:

1. Szybkie zasyfianie się prefiltra (czyli w praktyce zapewne każdej gąbki filtra), syf bardzo trudny i czasochłonny do wypłukania.
2. Trzeba obserwować ryby i mieć w pogotowiu skuteczne napowietrzanie, najlepiej bąbelkowe, samo falowanie powierzchni raczej nie będzie wystarczające.
3. Lekko zasyfia szyby.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Witam
Mam torf pod warstwą piasku w akwa 450l
Do tej pory w akwarium pływały sobie Pterophyllum Scalare - 5 szt, z 30 drobnoustków i parenaście otosków
Ph mogę mieć w zasadzie dowolne (filtr RO + torf) obecnie jakoś 5,5
I zamarzyły mi się jakieś ziemki. Boję się jednak je wpuścić z obawy właśnie o tą warstwę torfu. Czy po 1,5r użytkowania takiego zmiksowanego podłoża jest szansa, że torf się zbił do tego stopnia że ziemki go nie wykopią czy nie ma szans na nie bez restartu szkła ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
IMO raczej sie dokopia Wink Jak gruba warstwe podloza masz?
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
U mnie torf po (najzwyklejszy ogrodowy bez dodatków) wykopaniu przez ryby śmiesznie się "bryluje". Są to ilości znikome (ryby kopią dołek 3x3cm może) i nie brudzi to wody, ale przy ziemiojadach miałbym wątpliwości.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
W tym właśnie rzecz, że pewności brak, a szkoda ryby kupować, po to by za chwilę ich się pozbywać. Na robienie rewolucji w szkle w chwili obecnej czasu brak.

To może inaczej - co byście dołożyli do owych scalare, coby w klimat BW (no może być delikatnie jaśniejsze BW) przy wodzie o ph=5,5 - 6,0 pasowało? Pielęgniczki już w tym szkle przerabiałem, coś większego mi się marzy. Co byście proponowali?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Nie wiem jak u nich z kopaniem, ale może Cleithracara maronii się nadadzą.
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Czy jeśli dam na torf (2cm) warstwę piasku 4-5cm to nie będzie go za dużo i torf będzie miał swoje właściwości obniżające twardości i ph?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
(21-07-2016, 11:01 AM)Aisulim napisał(a): Czy jeśli dam na torf (2cm) warstwę piasku 4-5cm to nie będzie go za dużo i torf będzie miał swoje właściwości obniżające twardości i ph?

torf obniży pH, jeśłi nie będziesz miał zbyt twardej wody, bo przy wysokim buforze wody, to i torf nie zdoła pH obniżyć znacznie...


Ja mam torf w skarpecie (no dobra, dwóch, dwie kiełbaski ok 20 cm Tongue) w 400 l i woda jest zabarwiona ale nie tak jak u Rukiego z początku posta, ale bardziej na żółto, niż na brązowo.

A marzy mi się taki brązowy. Może torf inny.

parametry pH 4,5 a przewodność 55 ppm

a w 75 l torf się "wala" po podłożu dla ozdoby Big Grin Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Co do skarpety z torfem... Posiadam akwa 80x35x30 (84l brutto) i zastanawiam się ile torfu w skarpete musiałbym dać i co jaki czas go wymieniać? Proszę o informację bo to mój pierwszy raz z torfem Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Warstwa torfu na dnie, którą planujesz, wydaje się wystarczająca. Swoje właściwości będzie utrzymywała do około 6-7 miesięcy. Potem jak coś to już skarpeta, taki 20 cm baleron z torfem. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości