• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Torf jako dodatek do podłoża

#61
A jak wygląda sytuacja doc przy torfie pod piachem? Relacja Rukiego tutaj jest bardziej pod małe zbiorniki dla apisto z tego co zrozumialem. A co w przypadku większych zbiorników 600l+ i większych kopaczy?

Mam torf pod cieniutka warstwą piachu i został pięknie odkryty przez Ramirezy - efekt bomba - ślicznie wygląda. Ale to małe akwarium i nie mam większych obaw. Ale przy Hamburgu i dużym zbiorniku z dajmy na to wrażliwymi altumami i kopiącymi biotodomami? Czy taki torf zwiększa DOC - w małym zbiorniczku gdzie mam odkrywkę torfu wydaje się że dość znacznie bo przy jałowej wodzie sinice szaleją :p choć akurat na dnie rosną wszędzie tam gdzie torfu nie ma. Innymi słowy, zbieram informacje (od kilku osób na pw już dostalem za co dziękuję) czy torf pod 5-8 cm piachu do baniaka obliczonego na parę lat funkcjonowania z powyższą obsadą to dobry pomysł? Czy lepiej jednak skupić się na innych sposobach zakwaszenia wody? Przy podmianach rzędu kilka procent dziennie ten spod piachu dość szybko zdaje się straci właściwości. O ile jego wykopanie na wierzch z wizualnego punktu widzenia mi bardzo odpowiada o tyle zapychanie gąbki, i ewentualne sinice mnie przerażają (tak wiem, torf to nie koniecznie ich przyczyna a bardziej brak oznaczalnych związków azotu i fosforu - lubię podmianki i prowadzenie baniaka na niskim TDSie). Ale doc to jedyna rzecz która w moim sinicowie może występować i co może być jakimś źródłem pokarmu dla cyjanobakteri. O ile w małym baniaku, takim tylko dla mnie sinice aż tak mi nie przeszkadzają (mały zbiornik to i szybki serwis), o tyle w stosunkowo dużym "salonowym" już nieco bardziej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#62
DOC, DOCem, zwiększa Ci go wszystko co oddaje garbniki i kwasy humusowe do wody. Czyli liście, korzenie, lignity, szyszki olchy, kora itp. Nie unikniesz tego. Wink

Torf w podłożu przy dużych kopaczach jednak to nie jest dobry pomysł, bo nie spełni swojej funkcji- zostanie wykopany przez ryby.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: michal_kov
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości