• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Regal Marbo

#1
Czesc, zastanawiam sie nad zakupem regalu metalowego marbo 220x110x45 o udzwigu 300g. Po wakacjach planuje wystartowac z akwarium 100x40x40.
Chcialbym wiedziec czy ten regal wytrzyma takie obciazenie:
od samego dolu miejsce na terrarium 40cm wysokosci, wyzej akwarium 50x30x35(53l)+20cm wolnej przestrzeni nad akwarium obok terrarium 50x45x55 dla gekonow placzacych, nastepnie akwarium 100x40x40(160l)+20cm wolnej przestrzeni nad akwarium i na samej gorze terrarium 100x45x45 dla gekona lamparciego. Mysle ze regal powinien to wytrzymac, najcierzsze bedzie akwarium 160l bedzie wazyc ok 200kg to i tak jest jeszcze 100kg w zapasie.
Prosze o opinie czy aby napewno wytrzyma to ten regal.
Link do regalu: http://allegro.pl/marbo-regal-metalowy-2...30932.html

Pozdrawiam Daiw
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Regał wytrzyma, takie obciążenie jak piszesz, musisz przykręcić go do ściany. Ja też mam tej firmy tylko mniejszy. Martwi mnie trochę te ustawienie, bo obciążenie powinno być równomierne, a terrarium jednak jest lżejsze niż akwarium więc taki mix na półce odpada. Aha, najlepiej aby najcięższe były na dole, a im wyżej tym lżejsze. I to duże akwarium dobrze by było zrobić na taką samą szerokość jak regał, ew. 1 cm mniej oraz ustawić je na samym dole.
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No to zrobie akwarium o wymiarach polki ale czy kompletnie odpada takie umiejscowienie duzego akwarium. Nie chcialbym go umiescic na samym dole i ogladac go lezac na podlodze poniewaz na to byc "glowna atrakcja" regalu. Moze naprzyklad zrobic podporke miedzy duzym akwarium a mniejszymi akwariami(jesli nie moze byc akwa, terra to bedzie akwa,akwa).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Podpórka nic nie zda, tu chodzi o równowagę całej "kolumny". W takim rozłożeniu pasuje by każda półka była osobno przykręcona(porządnymi wkrętami) do ściany. Co do wymiarów akwarium- nie musi być na całą powierzchnię półki, ja jestem za zostawianiem marginesu na różne pierdółki czy prace porządkowe. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wiec zostane przy standardowym 160l moze uda mi sie kupic taniej uzywane akwarium.
Rozumiem ze musi byc rownomiernie rozlozony ciezar ale sa to regaly na nazedzia a przeciez narzedzi nie uklada nikt rownomiernie a ciezar akwa 53l nie jest bardzo duzy.
Jesli cie dobrze zrozumialem Ruki to jesli kazda polke przykrece do sciany to moze byc takie ustawienie jak zaproponowalem w pierwszym poscie. Tak?
A i jeszcze jedno czy 20cm przestrzeni nad akwarium wystarczy zeby w nim mozna bylo dobrze operowac(przesadzanie roslin, odmulanie dna)?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Daiw,
Cytat:Jesli cie dobrze zrozumialem Ruki to jesli kazda polke przykrece do sciany to moze byc takie ustawienie jak zaproponowalem w pierwszym poscie. Tak?
Tak, to powinno zdać egzamin.
Cytat:A i jeszcze jedno czy 20cm przestrzeni nad akwarium wystarczy zeby w nim mozna bylo dobrze operowac(przesadzanie roslin, odmulanie dna)?
Ja mam 25 cm i jest to mało. Sad Często mam problem by wsadzić/wyciągnąć korzeń i ogólnie z manipulacją nad baniakiem. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No to jak bede mial regal i bede zakladal akwarium to kazda polke przykrece do sciany, a przeswit nad akwariami dam maksymalny jaki bedzie mozliwy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie chodzi o to że zbiornik 50l jest ciężki, ale o to że nie będzie stać na środku. Jeśli akwarium będzie ważyć załóżmy 70kg a terrarium obok 30kg to nie będzie równomiernie obciążone. I nie porównuj narzędzi Big Grin A w ogóle to po co ci te małe terrarium, załóż dwa akwaria a najlepiej jeszcze jedno duże Tongue

Jeśli będzie to akwarium mniejsze niż szerokość półki to proponuję tą płytę MDF wymienić na grubszą (moje mają ok 5mm). Przy innych dadzą radę, ale przy dużym zbiorniku już mogą się wygiąć. Proponuję również dać płytę styropianową. Ja mam 14 cm nad zbiornikiem i daję radę Wink
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Plyte wymienie na osb 18mm.
Male terrarium ma byc dla gekonow placzacych i raczej nie bede go zmienial na akwarium. Chce zeby byl to regal terrarystyczno-akwarystyczny.
160l BW, 53l aktualnie Azja i tak chyba pozostanie oraz terra dla lamparta 100x40x45, terra dla placzkow oraz dolne terra w ktorym moze zamieszka jakis waz ale to daleka przyszlosc, najblizsze plany to regal i akwarium 160l.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Pamiętaj że nie możesz postawić tego akwarium tak wysoko, mając inne, niższe półki puste.
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości