• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgniczkowe FAQ

#1
Temat będzie stale uzupełniany. Nie służy do dyskusji i zadawania pytań, za niedługo zostanie zamknięty.

1. Jaki jest najmniejszy zbiornik polecany dla pielęgniczek?

Odp: Wszystko zależy od gatunku jaki chcemy hodować. Dla najmniejszych i najłagodniejszych gatunków, takich jak Apistogrammoides pucallpaensis, Apistogramma trifasciata czy A. borelli wystarczające będzie akwarium o dnie 50x30, czyli standardowe 45l. Ale już dla A. cacatuoides czy A. agassizii minimalnym zbiornikiem będzie o dnie 80x30 cm.

2. Czy filtr RO jest wymagany do chowu pielęgniczek?

Odp: Nie jest wymagany- wszystko zależy od wody jaką mamy w kranie. Jeżeli jej twardość ogólna nie przekracza 6-8*n możemy użyć armaty torfowej do obniżenia twardości węglanowej oraz pH.
Jednakże jeśli chcemy hodować pielęgniczki z wód bardzo miękkich i kwaśnych i chcemy je rozmnażać filtr RO będzie nam niezbędny by uzyskać wodę o bardzo niskiej przewodności.

3. Czym jest armata torfowa?

Odp: Jest to rura/butelka/pojemnik nabity torfem kwaśnym, przez który przepuszczamy powoli wodę. Torf uwalnia garbniki i kwasy humusowe, obniżając pH i twardość węglanową.

4. Dlaczego piasek jest zalecany jako podłoże w akwarium z pielęgniczkami?

Odp: Pełni on dla ryb funkcję szczoteczki do zębów. Przesiewając go przez skrzela oczyszczają je z resztek jedzenia, zanieczyszczeń i pasożytów. Dodatkowo, piasek umożliwia im naturalne zachowania tarłowe- obkopywanie kryjówek czy wykopywanie dołków, w których umieszczone są potem larwy.

5. Moje pielęgniczki się rozmnożyły. Co mam robić? Kiedy się wyklują? Czym je karmić?

Odp: Przede wszystkim zapewnić im spokój- nie grzebać w akwarium, nie podglądać, zaniechać cotygodniowych podmian wody i innych manipulacji w zbiorniku. Z ikry po 2-3 dniach wykluwają się larwy, który przez najbliższy tydzień będą resorbować woreczek żółtkowy. Przez ten okres są zdane na opiekę rodziców- nie pływają i są pozbawione możliwości jakiejkolwiek ucieczki. W momencie gdy zaczynają aktywnie pływać podajemy im pokarm. Moim zdaniem, najlepsze są naupliusy artemii. Są wystarczająco małe by narybek mógł je zjeść. Jest to bardzo kaloryczny pokarm, na którym młode rosną ekspresowo. Dzięki pomarańczowemu kolorowi są bardzo chętnie zjadane, a my jesteśmy w stanie stwierdzić czy młode poprawnie pobierają pokarm- naupliusy w trzewiach są widoczne przez powłoki brzuszne.
Innymi dobrymi pokarmami są: wrotki, nicienie mikro, pył stawowy.

6. Jakie ryby są polecane jako bezpieczne towarzystwo dla pielęgniczek? Zależy mi na odchowaniu młodych.

Odp: Takimi rybami są małe drobnoustki takie jak N. marginatus, mortenthaleri czy trifasciatus, pstrążnice(ale już nie topornice- rosną zbyt duże), ukośniki czy smuklenie. Z ryb dennych otoski i małe kiryski(habrosus, hastatus i pygmaeus).

7. Jeśli nie zależy mi na odchowie młodych, to czy mogę łączyć pielęgniczki z innymi gatunkami ryb towarzyskich niż te polecane przy pytaniu nr 6?

Odp: Tak, można łączyć z większością ryb towarzyskich, należy tylko pamiętać o wymaganych parametrach wody. Przy rybach z odłowu czasami trzeba się wystrzegać bardzo szybkich i żarłocznych ryb, takich jak neony czy bystrzyki- pielęgniczki mają problem z dostaniem się do "stołu".

8. Jakie pielęgniczki nadają się do CW a jakie do BW?

Odp: Pytanie bardzo obszerne, mamy w końcu +-300 gatunków i podgatunków pielegniczek. Usmiech Jednakże większość gatunków jest na tyle plastyczna, że nadaje się i do BW i do CW(przypominam, że pielegniczki żyją w trochę innych CW niż np. zbrojniki).

9. Czyli jakie są te CW w których żyją pielęgniczki?

Odp: Są to wody stosunkowo miękkie(przewodność nie przekracza 100 uS) i lekko kwaśne(pH w zakresie 6.0-6.8). Są to przede wszystkim leśne cieki i strumienie, o niezbyt wartkim nurcie i stosunkowo chłodnej wodzie. Z racji podłoża zabarwienie jest delikatne, nie herbaciane lecz bardziej słomkowe.

10. Czy można łączyć pielęgniczki z innymi większymi pielęgnicami południowo amerykańskimi?

Odp: Jeżeli dobierzemy odpowiednie ryby to jak najbardziej. Należy pamiętać, że pielęgniczki w środowisku naturalnym dla wielu większych pielęgnic stanowią pokarm i tak samo może się stać w akwarium. Ale połączenie z mniejszymi ziemiojadami, żaglowcami czy najmniejszymi z Crenicichla nie powinno stanowić problemu dla żadnej z ryb.

11. Jaka jest najlepsza dieta dla pielęgniczek?

Odp: Szybko i łatwostrawna. Pielęgniczki w naturze odżywiają się drobnymi skorupiakami, larwami owadów, drobnym planktonem i detrytusem(w tym i okrzemkami oraz aufwuchs). Dlatego w diecie akwariowej ważne jest podobne jej odwzorowanie- zbyt duża ilość białka w pokarmie powoduje zamianę smukłych ryb w ledwo co ociosane ryby klocki. Usmiech
Pokarmy żywe: wodzień, oczlik, dafnia, artemia, czarny komar, wrotki, doniczkowiec(okazjonalnie), grindal, nicienie mikro
Pokarmy mrożone: takie jak wyżej, do tego dla większych gatunków polecane są lasonogi i kryll
Należy wystrzegać się ochotki i rurecznika.
Obecność tzw. syfku na dnie akwarium umożliwia rybom podjadanie namiastki detrytusu.

12. Pielęgniczki najlepiej trzymać w parach, haremach czy grupach?

Odp: Nasz wybór jest tylko uzależniony wielkością akwarium. Samce wszystkich pielęgniczek, z drobnymi wyjątkami, są poligamistami i będą się wycierać ze wszystkimi samicami z którymi będą mieć możliwość. Do wyjątków należą Apistogramma z kompleksu A. nijsseni- z wyjątkiem A. baenschi i wszystkie Mikrogeophagus oraz małe akary(Laetacara, Nannacara, Ivanacara).
W grupach możemy trzymać wszystkie rodzaje i gatunki, należy jednak pamiętać by nie łączyć mniej niż 3 samce tego samego gatunku.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości