• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Jakie przyczyny małej ilości bakterii nitryfikacyjnych.

#1
Witam. Mam problem z florą bakteryjną na gąbkach w filtrach. Akwarium działa 3 miesiące. Podmiany czystej kranówki co tydzień 15%. Wodę napowietrza kamień, dwa filtry wewnętrzne i jeden zewnętrzny. Akwarium ma ponad 800L. W środku 12 ryb po 8cm. Zauważyłem, że gąbki we wszystkich filtrach są "suche", a powinny być śliskie od bakterii. Mam trzy duże rośliny i od razu po nich widać, że coś z wodą jest nie tak. Przed restartem był taki sam układ i filtry były wręcz "soczyste" od bakterii. Woda była super klarowna, a rośliny żywozielone. Teraz woda lekko mętna, gąbki "suche", rośliny żyją dzięki podmianom i nie wiem jak temu zaradzić. Temperatura 28 stopni. Ryby są karmione dosyć obficie więc bakterie maja się czym odżywiać. Nie wiem co powoduje, że na gąbkach jest ich tak mało.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
1. Moc filtrów a najlepiej modele i jakie gąbki?
2. Jaki biotop i ryby?
3. Parametry wody?
4. Wystrój akwarium?
5. Jakie rośliny i oświetlenie?

Trochę faktów:
Wody nie napowietrza kamień. Napowietrza ją ruch tafli wody, która ten kamień wywołuje, a właściwie powietrze które z niego wylatuje.

Mam głowice z gąbkami w wielu zbiornikach i nie mam obślizgłych gąbek, jest to przypadłość świeżych zbiorników i niedojrzałej filtracji oraz dojrzałych zbiornikow z zaburzona równowagą.

Na mój nos za mało pożywki mają bakterie, rośliny też potrzebują nawożenia, ogólnie trochę mało danych i bładze we mgle. Zatem uzupełnij informacje a zapewne i inne osoby pomogą.

Opisz na czym polegał restart, dokładnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(04-07-2012, 23:34 PM)Killifish napisał(a): 1. Moc filtrów a najlepiej modele i jakie gąbki?
eheim 2228 1050l/h, na dnie rurki ceramiczne, 1 koszyk z gąbkami+plasterek włókniny na wierzchu, 2 koszyk z substratem pro, 3 koszyk substrat pro + włóknina na wierzchu. Wszystkie wkłady eheim. Filtry wewnętrzne to aquael circulator 650 + gąbka (600l/h), a drugi to fluval plus 3 (700l/h).

[/quote]
2. Jaki biotop i ryby?
[/quote]

Pielęgnice managuańskie 9 sztuk + 3 kiryśniki czarnoplame.

[/quote]
3. Parametry wody?
[/quote]

ph-7, no2 i no3 na wysokim poziomie (jak na częste podmiany), woda twarda,

[/quote]
4. Wystrój akwarium?
[/quote]

Na dnie 8 cm piasku, 3 duże kamienie, 3 małe i jedna duza żabienica wielkolistna.

[/quote]
5. Jakie rośliny i oświetlenie?
[/quote]

Oświetlenie to taśma led kilkanaście metrów. Ilosć światła odpowiada około 0,4W/1l.

[/quote]
Opisz na czym polegał restart, dokładnie.
[/quote]

Restart polegał na wymianie roślin, podłoża, akwarium, obsady. Zostały filtry przeniesione z poprzedniego akwarium, gdzie złoża były wzorowe. W akwarium nowym woda odstała 2 doby zanim przeniosłem filtry. Wydaje mi się, że po trzech miesiącach akwarium powinno być dojrzałe, lecz u siebie ewidentnie mam nie dojrzały zbiornik. Kiedy pół roku temu kupiłem eheima to po 3 tygodniach nastąpiła niesamowita poprawa jakości wody i samopoczucia ryb i roślin.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witaj, akwarium zaczelo dojrzewac z rybami w srodku. Ja bym sie szybko zainteresowal produktami prodibio, najlepiej dzisiaj. Smile Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości