• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie do 78l- HQI

#1
Witam

W głowie urodził mi się kolejny pomysł co do oświetlenia mojego baniaka który niebawem będę stawiał 70/45/25h. Ma to być raczej odkryte BW z roślinnością puszczoną częściowo nad akwarium, korzenie oczywiście wewnątrz akwarium- skrzydłokwiat itp. Do tego przydało by się jakieś światełko, z uwagi że rośliny pójdą na powierzchnie i ponad akwarium wpadłem na pomysł czy nie byłoby dobrze zamontować oświetlenie HQI o mocy 35W i temp. barwowej 6500K.
A może coś innego będzie równie dobre do tego typu roślin ???

Jeżeli jest ktoś w stanie doradzić i może podzielić się swoim pomysłem to bardzo był bym wdzięczny...

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie radzę ale powiem co wiem. U siebie 5 lat już 3 x HQI 150W 5200K plus nocne 2 x 1W niebiesko-białe.
plusy: powoli się rozświetla (nie straszy nagłym błyskaniem neonów
daje przyjemne światło (wg mnie 5200K lepiej oddaje barwy, 6500K takie wypłowiałe barwy
łatwy dostęp do akwarium /brak pokrywy
najlepsze spektrum dla roslin
minusy: grzeje otoczenie
co 2-3 lata wymiana żarników
pobór prądu większy niż moc oświetlenia o ok.10%
spory koszt instalacji

..a może LEDy, ale o nich nic nie wiem z praktyki do akwarium i roslin / ale za : nie grzeją i dużo mniej prądu
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jesli w akwa maja byc jakies rosliny to HQI jest b.dobrym pomyslem. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jakieś Echinodorusy napewno będą, ale ,,pierwsze skrzypce'' będą grały pnącza nad akwarium oraz wewnątrz. Może jeszcze ktoś się wypowie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A masz namiar na lampy i żarniki o mocy 35W?
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zastanawiam się nad zasadnością stosowania tak mocnego oświetlenia w tym planowanym biotopie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Killi z tego co wiem to HQI 35W to jest najmniejsza moc, dlatego takie...

A co do tego czy mam namiary to powiem że da się coś zrobić.

A jeżeli nie takie to jakie oświetlenie do tego przy takich roślinach ???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Planujesz rośliny które rosną wystarczająco w świetle dziennym(skrzydłokwiat, pnącza) Będą one pełnić trochę rolę hydroponiki, nie ma sensu tracić kasy na takie oświetlenie(eksploatację). Wystarczy, że będzie oświetlone lustro wody adekwatnie do BW. Moim zdaniem lepiej wydać nawet więcej na tańsze w użytkowaniu źródło światła: ledy albo podwieszoną/na wyższych podporach belkę i świetlówke.
Rośliny spokojnie dadzą radę i moim zdaniem nie powinieneś o nie się martwić a bardziej o wpływ światła na planowana herbatę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No i o to mi chodziło, nie ukrywam, że brałem pod uwagę belkę, ale może ledy będą dobre tylko teraz jakie, bo na leda to już się zupełnie nie znam...

Coś takiego: http://allegro.pl/oswietlenie-led-dzienn...05173.html

???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości