• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dario dario

#11
Moim skromnym zdaniem nie należy nazywać Dario dario badisami. Kolejna nieścisłość w polskim nazewnictwie. Dario to przecież małe, ruchliwe rybki lubiące towarzystwo (przynajmniej te które miałem okazję oglądać tak miały), badisy są dużo bardziej nieśmiałe, czasem wręcz skryte, idealne do baniaków jednogatunkowych. Cóż, poczekamy aż podrosną.
Pozdrawiam, Patryk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(22-06-2012, 08:47 AM)Killifish napisał(a): A Dario dario to nie Badis? Wink

Jest to Badis senegalski[bengalski oczywiscie] odmiany Nyg. Nie sugerujcie sie kolorami i fotkami z baz, ktore maja bledy. Zobaczycie za kilka miesiecy Big Grin

Tak to jest jak się pisze na szybko...nie dopisałem nazwy gatunkowej...O nazwanie odmiany nie pokusiłbym się...



Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Artur, ale przecież Badis bengalski (Badis bengalensis) to właśnie Dario dario. Killi, rzuciłbyś jakiś klucz, wg którego właśnie tak oznaczyłeś te ryby.
Pozdrawiam, Patryk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Ja ryzykuje Smile
Artur, na szybko nie pisalem ale takie coś znaleźliśmy, że nie myślę trzeźwo Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(22-06-2012, 13:37 PM)patrykD napisał(a): Artur, ale przecież Badis bengalski (Badis bengalensis) to właśnie Dario dario.

Tak jak piszesz....Dario dario (syn. Badis badis bengalensis). Czy ja coś pomieszałem czy potrzebuje już weekendu...?! Big Grin
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
A te rybcie nie są za duże na Dario dario? Ostała mi się jedna właśnie od Artura i ma ze 2cm czyli maksymalny rozmiar dla tego gatunku.
Te na zdjęciach Łukasza bardziej wyglądają na większe, raczej właśnie na Badis singenensis (czyli singenski, nie senegalski bo jest z rzeki Singen w Indiach, a nie z Senegalu ;-).
Pozdrawiam,
Tomek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Ja już mam mętlik w głowie. Big Grin Samiec ma około 3 cm, samica 2.5 cm.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
No to nie są Dario dario. Obstawiam B. singenensis.
Pozdrawiam,
Tomek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Wreszcie doszliscie Smile
Słuchajcie, w nazewnictwie i opisach tej rodziny jest duży nieład. Ja zostaje przy swoim zdaniu. Poszukam Wam tej odmiany. Nie sugerujcie sie tym, ze Dario dario znane ogółowi wyglada inaczej. Co do, singenensis - juz nie wystepuje w samej rzece a tylko w doplywach. Nie widzę w omawianym gatunku cech, które mają singi.

Proponuje poczekajmy z 2 miesiace. Mamy 3 zdania odmienne, a Ruki zglupiał Wink

tompoz - są Dario 4,5 cm, także długość nie jest wyznacznikiem. I gdy sie myliłem, myślałem o bengalskim a nie o singeńskim Wink a wyszedł senegalski Big Grin
A może to właśnie nowy gatunek Tongue
Ja też muszę odpocząć, dość pracy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Patrzeć jak Ruki głupieje - bezcenne Wink A tak poważnie Ruki, musisz teraz ostro dopingować swoją dziewczynę by dbała o rybska, bo musimy się przekonać co z nich będzie jak podrosną. Tak przy okazji, skąd je wyrwałeś?
Pozdrawiam, Patryk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości