• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wykopki<Killifish> & Konserwy<macben>

#1
Pisałem trochę dziś o tym na SB Wink Marta i Qba już widzieli ale jest to takie odkrycie, że muszę Wam pokazać, jak Nasi przodkowie budowali paleniska Smile
Między ciemną próchnicą a jasną gliną z rdzawymi oczkami, widać linię kości, która obłożone było to palenisko. Kości jelenia. Cudo jak dla mnie Smile Palenisko było wewnątrz chaty drewnianej. Mamy nawet garnek z małymi kostkami - jak z kuropatwy, zatem obiad dojedzony po wiekach Big Grin Bo całość z XIII w.
Dlaczego kości? Bo są świetnym izolatorem i zarazem wiążą glinę.
Oto to dzieło:

   

EDIT: Mała aktualka:
   
   

warstewki popiołu - genialne Big Grin
   




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Super znalezisko Killifish Smile

Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(12-06-2012, 19:43 PM)Killifish napisał(a): muszę Wam pokazać, jak Nasi przodkowie budowali paleniska Smile
Między ciemną próchnicą a jasną gliną z rdzawymi oczkami, widać linię kości, która obłożone było to palenisko. Kości jelenia. Cudo jak dla mnie Smile Palenisko było wewnątrz chaty drewnianej. Mamy nawet garnek z małymi kostkami - jak z kuropatwy, zatem obiad dojedzny po wiekach Big Grin Bo całość z XIII w.
Dlaczego kości? Bo są świetnym izolatorem i zarazem wiążą glinę.

Kilii Ty jesteś archeologiem czy ogrodnikiem i znalazłeś to przypadkiem? Mój znajomy wykopał takie znalezisko na swojej działce to potem chyba z rok obiadki archeologom gotował...Big GrinBig GrinBig Grin
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(13-06-2012, 08:01 AM)arsik napisał(a): Kilii Ty jesteś archeologiem czy ogrodnikiem i znalazłeś to przypadkiem? Mój znajomy wykopał takie znalezisko na swojej działce to potem chyba z rok obiadki archeologom gotował...Big GrinBig GrinBig Grin

To pewnie Julkowi gotował Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Julko, czy jeśli wydzielę to do nowego tematu, to jest szansa, że będziesz nam więcej takich sprawozdań z wykopków fundował? Jak już kiedyś mówiłem, jako dziecko marzyłem by być archeologiem, więc z łezką w oku, nutką zazdrości ale i ogromną ciekawością czytam, że masz to na co dzień Smile I chcę więcej Smile

Dla mnie masakra - palenisko z kości - coś wspaniałego Smile Zawsze mnie zadziwiały takie odkrycia, bo ma się wrażenie (nie sprzątnięty garnek z resztkami obiadui!!), że żyła sobie taka gromadka ludzi i nie z tego ni z owego zostali zalani jak stali ziemią i koniec. A przecież to nie tak. Zadziwiające, że to konkretne miejsce nie ewoluowało z wiekami tylko nietknięte było powoli pokrywane kolejnymi warstwami gleby. Jak to możliwe?
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Bzdety usunąłem.
Adam, jak wydzielisz to będzie musiał, dawaj Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Pozwoliłem sobie jeszcze więcej "bzdet" usunąć, bo w obecnej sytuacji (wydzielony wątek) nie miały one najmniejszego sensu i zaśmiecały ciekawy temat Smile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Git majonez zrobiliscie Smile

Artur - tak, mi sie gotuje obiadki Wink

Adam - bardzo chetnie wam pokaze ciekawe wykopki. Trzeba powiedziec, ze dla wielu to ciekawe sa skarby, zloto Big Grin a ja wole takie paleniska. Z tym ogniskiem to bylo tak, ze jest to palenisko wewnatrz drewnianej chaty, ktora sie spalila i zawalila, a na niej byly juz kolejne warstwy, jak w torcie - XIV w., XV w. itd. Czyli ewaluowalo z wiekami Smile Ja to zawsze tlumacze tak: jest remont drogi obecnie, nowa droga czesto jest wyzej - nowe nawarstwienie i tak sie dzialo przed wiekami - wtedy nie bylo MPO i jak syf na ulicy to utwardzali i nowy bruk drewniany czy kamienny. Najglebsze nawarstwienia kulturowe mamy w... Opolu, ponad 11metrow kupy Wink
Co ciekawe pod tym paleniskiem jest piekna 50 cm warstwa luzycka Smile

Aha, pamietajcie, ze jak jestescie w starych miastach:Gdansk, Torun. Krakow, Wroclaw, Opole - to obecnie chodzicie po poziomie 1 pietra Big Grin sredniowiecznych kamienic.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ja nie pamiętam czy to było jakieś prehistoryczne ognisko itp, ale wiem, że jak chcieli tez miejscowych do przesiewania ziemi itp zatrudnić to pomimo totalnego bezrobocia mało kto się tam do nich udał za pracą. Niektóry byli 1 dzień i powiedzieli, że to cytuję: "pi...olą"!
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Tak w Opolu też do niedawna kopali sporo Smile Ja też w ogródku u teściowej trochę dziur przekopałem, ale nic nie znalazłem Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości