Odpowiedz 
Zasady hodowli ryb z rodzaju Haplochromis - utrzymanie czystej puli genetycznej
22-03-2011, 21:16 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-03-2011 11:30 AM przez Sendog.)
Post: #1
Information Zasady hodowli ryb z rodzaju Haplochromis - utrzymanie czystej puli genetycznej
Istnieje kilka zasad które należy przestrzegać aby uniknąć hybrydyzacji podczas hodowli ryb z rodzaju Haplochromini:
Po pierwsze
Nie trzymamy w zbiorniku dwóch gatunków z tego samego podrodzaju np. Pundamilia nyererei i Pundamilia igneopinis. Samice są tak do siebie podobne, że jest prawie niemożliwe odróżnić je. Nawet wprawne oko może błędnie określić do którego gatunku należy samica.
Po drugie
Nie trzymamy razem gatunków których samce mają podobne barwy godowe np. czarno ubarwione ryby z czerwonymi płetwami jak A. nubila i L. rubripinis lub ryby o czerwonych grzbietach z żółtymi bokami jak P.nyererei, A. aeneocolor czy H. sp. "Flameback". Dominujący samiec będzie traktował pozostałe ryby jako samce konkurujące i może dojść do walk, a nawet śmierci słabszych ryb.
Po trzecie
Nie trzymamy w jednym zbiorniku osobników tego samego gatunku ale z różnych lokalizacji np. Neochromis omnicaruleus. Zapobiega to utracie pierwotnej różnorodności ryb.
Po czwarte
Nie trzymamy ryb "otwartej wody" z gatunkami zamieszkującymi litoral skalny (Mbipi). Te drugie są znacznie bardzie terytorialne i mogą wykazywać agresję wobec sąsiadów.
Po piąte
Idealne proporcje samców do ilości samic to 1/4 jednakże często ze względu na rzadkość tych ryb utrzymać taki stosunek obu płci.

Źródło: cichlid-forum.com (wskazówki podawane przez samaki jednego z członków towarzystwa haplochromis.org)

Krzysiek
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Ogłoszenia budowlane Warszawa Katalogseo24.pl Linki - SEO 24 Katalog SEO Katalog seo Katalog stron GREEN Katalog SEO seo katalog Polski Akwa Ranking Web Hosting By Arvixe