• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [220 l] SAm BW

#1
Witam.
Chciałbym prosić o poradę w obsadzie i ogólnej organizacji zbiornika 220 l BW SAm, który mam zamiar w najbliższej przyszłości uruchomić. W pierwotnej wersji miało to być akwarium ogólne, ale po wizycie w TT i rozmowie z Panią Mierzeńską, zdecydowałem się, że nie ma co męczyć ryb z różnych biotopów w jednym akwa i postawię dwa - jedno SAm BW i jedno As CW.

Obsadę chciałbym oprzeć częściowo chociaż o to co mam, mianowicie (poniżej wymieniam wszystko pływające w moich baniakach, co oczywiście nie znaczy, że ma to trafić do baniaka BW, część pójdzie do drugiego, a części w ogóle poszukam nowego domu):

20x P. Simulans
15x H. Amandae
6x P. Kuhli
6x Otocinclus Affinis
6x Corydoras aeneus
1+3 Betta Splendens

Na pewno chciałbym, żeby do końcowego zbiornika trafiły Apistogramma sp. Tefe (w sumie to są już wstępnie zarezerwowane w TT i głównie z ich powodu zdecydowałem się na BW Wink) w liczbie 1+2. Wiem już, że kiryski spiżowe nie bardzo pasują, więc je też wymienię.
Z tej obsady chciałbym do BW zostawić Simulansy i Amandae, zastanawiam się też nad jakimiś Pstrążenicami. Sporo podpowiedział mi już Killifish, ale poradził mi też popytać innych użytkowników forum - dlatego pytam Wink.

Pozdrawiam serdecznie

Edycja - no tak, nie dopisałem najwazniejszego - akwaria mają mieć w założeniach wmiary 90x50x50, filtry JBL e900, światło dostosuje na koniec projektowania (pokrywy będę robił samodzielnie)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
To juz wiecie z czym kolega przybyl i dlaczego go sciagnalem do Nas. Licze na rady wlascicieli A. sp. Tefe i ogolnie wasze pomysly na ten zbiornik, bo wymiary daja nam pole do popisu. Licze na Was...
Aha, filtr RO juz odbierany i ogolnie jak widzicie Maciej ma w glowie poukladane i woli rady praktykow, niz teoretykow.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Może od podstaw zaczynając - jaki będzie do tego akwa najlepszy piasek na podłoże i czy mieszać go z żwirem - jeżeli tak, to w jakiej granulacji i mniej więcej jakich proporcjach? I czy brać pod uwagę położenie pod nim torfu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Broń Boże mieszać ze żwirem. Smile Chyba, że będziesz miał naturalną mieszankę, tak jak ja mam z Creek Piekielnik Sand. Smile
Granulacja- do 1, max 2 mm jest najlepszy. Torf pod piaskiem robi za fajny bufor i zapewnia długo herbatę w akwarium, polecam. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
90x50x50 daje niezły potencjał.
Z Apistogramma pozostałbym przy jednym haremie jak zakładasz 1m+2f A. sp. Tefe.
Na dno daj piasek o granulacji <1,3mm, proponuję piasek z np. OBI, ale należy pamiętać o sprawdzeniu go na reakcję z kwasem - przykładowo octem lub jak masz warunki zalać woda RO i mierzyć parametry przez 3 kolejne doby. Pienienie/ burzenie przy teście octowym dyskwalifikuje piasek, wzrost pH / twardości ogólnej / przewodności większy niż odpowiednio 0,2 / 3 / 10 uS/cm po trzech dobach również dyskwalifikuje.
kilku Użytkowników Forum testowało ostatnio dostępne piaski i możesz uniknąć niepotrzebnych poszukiwań za ich radą (oczywiście test kontrolny obowiązkowy).

Na dno akwarium proponuję (rozumiem, że nie trzymamy się ściśle Biotopu rzeczki, a SA) dowolny z gatunków małych kirysków w ilości co najmniej 10 szt. lecz nie więcej niż 20. Kiryski pigmeje (Corydoras pygmaeus) pływają również w toni akwarium.
W toni wodnej mogą zagościć wybrane i posiadane przez Ciebie:
Cytat:20x P. Simulans
15x H. Amandae
Bliżej tafli proponuję jakieś mniejsze Pstrążenice. Obadaj dostępność i oceń które chcesz mieć to określimy liczebność stada.

Parametry wody do jakich powinieneś dążyć to:
pH 5,2 - 5,8
TWO < 2 st. Niemieckie
Przewodność < 20 uS/cm
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
E tam, w takiej bańce to nawet 50 pigmejów sobie znajdzie miejsce. Wink Ja bym jednak poszukał habrosusów i wpuścił ich z 20 sztuk.
Cytat:TWO < 2 st. Niemieckie
Przewodność < 20 uS/cm
Taka przewodność wymusza TwO w okolicach 0. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
I Lajkoniki przygarnely Kropka Wink Jesli Macku maz mozliwosc wykopania to polecam Sand Rukiego - na zywo wymiata! Obi warto sprawdzic, jak Krzysiek pisze, moje byly ok. Ale wiem, ze na dzialce masz dostep do piachu - testowac
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Akurat na działce piasku niet, zresztą działka na jurze, więc wszędzie rędziny i co z tego wynika dużo kalcytu w profilu. Piekielnik - chodzi o ten przy Czarnym Dunajcu? Czy zgodnie ze starą tradycją jest to pod Krakowem, tylko jako rodowity Krakus nigdy o nim nie słyszałem Big Grin.
Piasek chyba zaniosę na uczelnię i tam go sprawdzę kwasem solnym, będę musiał tam tez skorzystać z miernika przewodności, póki sam nie zanabęde takiego.

Co do obsady, to odnośnie pstrążenic zastanawiam się nad Strigata i Marthae, choć chyba ta pierwsza lepiej się prezentuje w BW.

Czy końcowo obsada wyglądała by tak?

A. sp. Tefe 1+ 2
20 x P. Simulans (czy ew. mógłbym zwiększyc liczebnośc tej ławicy, czy czekać aż same się zechcą rozmnożyć?)
15 x H. Amandae (jw.)
20 x C. habrosus (są na allegro, więc myślę, że nie będzie wielkiego problemu ze znalezieniem ich za 3-4 tygodnie Smile)
XY x Pstrążenica Marmurkowana/Mała

Myślę, że z pH wody i twardością problemów nie będzie, dziś zainstalowałem filtr RO, gH ok 1, pH jeszcze nie mierzyłem, bo nie mogę znaleźć wzornika z testów JBL Undecided, ale nawet jak będzie za wysokie, to i tak planuję "armatkę torfową" jutro stworzyć i zacząć cedzić wodę do akwarium 63l - na razie do testowania wody i jeżeli nastąpiłyby jakieś opóźnienia z akwarium głównym, Tefe będą tam mogły kilka dni poczekać.

Mam jeszcze pytanie o oświetlenie - jak mocne? Czy wystarczy jeden moduł 2x54 W?
I jak radzilibyście, odpuścić całkowicie rośliny? Czy zasadzić kilka Echinodorusów?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i będę informował o postępie prac Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
O jeden z dwóch Piekielników, Creek Piekielnik z dorzecza M. Czarnego. Smile

2x54W oświetlenia to nawet za dużo będzie. Wink Spokojnie 1x54 styknie. Nawet dla kilku żabienic.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(15-05-2012, 20:36 PM)Ruki napisał(a): E tam, w takiej bańce to nawet 50 pigmejów sobie znajdzie miejsce. Wink Ja bym jednak poszukał habrosusów i wpuścił ich z 20 sztuk.
Cytat:TWO < 2 st. Niemieckie
Przewodność < 20 uS/cm
Taka przewodność wymusza TwO w okolicach 0. Wink

TWO w granicach 1 zazwyczaj to błąd pomiaru stąd mniej niż 2 (gdzie 2 nie należy do zbioru zamkniętego prawostronnie Tongue ). Taki zapis był celowy i zamierzony Łukaszu Smile

SabreUr gdzie studiujesz i co jak można wiedzieć (lub jak już po studiach to na jakiej Uczelni pracujesz Tongue ).
Odnośnie miernika mogę pożyczyć lub odwiedzić Cię z takowym skoro jesteś z KRK (jakie rejony).
Odnośnie Pstrążenic miałem oba wymienione gatunki i sam nie umiałbym się zdecydować Tongue
marmurkowych 10-15 szt.
Małych 15-20 szt.

Z roślinami sam zdecydujesz jak dobierzesz oświetlenie. 2x54W to sporo na BW, ale przy mocnej herbacie może ładnie wyglądać (daj niezależne włączanie świetlówek, uwierz warto doinwestować).

Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości