• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [220 l] SAm BW

#51
Pierwszy baniak przesączu torfowego ™, pH = 5.
Zaraz skończę stawiać baniak eksperymentalno - pomiarowy 54 l.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
Maciej to armata skonczona? Wink
Przesacz torfowy - nadal budzi to usmiech we mnie Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
Gotowa i okopana Big Grin


Przy okazji takie pytanie - co zrobić z nią po użyciu - wyjąć wkłady ze środka i dać do wyschnięcia, czy tylko powiesić ją na balkonie/w łazience/gdziekolwiek i niech sobie wisi do następnego użycia?


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Nic nie rób z nią, niech leży do następnego użycia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
Ja mam zawor na dole to zakrecam zalana i luzik.
Takze, wieszaj swoja i niech czeka. Konstrukcyje zbudowales - by cie rudy kot drapnal Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Pojawił się drobny problem. W moim baniaku testowym wczorajsze pomiary po dodaniu torfianki (i odczekaniu, żeby nie było)wskazywały:
GH: 0 (1) - Sera
KH: 0 - JBL
pH: 6.2 - JBL

Dziś jest
GH: 0 (1)
KH:0
ph: 6.6

(nie pewny jestem pomiarów GH, bo po pierwszej kropli roztwór jest tak słabo zabarwiony, że ciężko powiedzieć, czy to brązowawy czy zielonkawy, ale po teście z kranówką skłaniałbym się raczej ku zielonemu.)

W akwarium jest torf (1.5 cm grubości, średnio) pod warstwą piasku kwarcowego z Obi, który przeszedł próbę octem. Oprócz tego działa filtr kaskadowy z substratem Eheima i jest grzałka. Od razu mówię, że przed obydwoma pomiarami wszystko zostało umyte w RO, a potem wymoczone minimum pół godziny w akwarium - dziś nawet ponad dwie godziny.
Ktoś ma jakiś pomysł, co może mi podnosić pH? I czy ew. ktoś mógłby pożyczyć pehametr, ew. wpaść do mnie z takowym w celu dokonania pomiaru?

Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem trochę Sera pH Minus, żeby zbić do 6 -6.2 i powtórzeniem pomiaru jutro.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Piasek musi podnosić pH, mimo, że robiłeś pomiary octem, to nie znaczy, że piasek nie podnosi nieznacznie pH.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
Takie wachnięcie pH to żaden problem. Wink CO2 Ci się z wody mogło ulotnić i tyle. Wink
A torf musi się przegryźć z wodą- potrzebuje na to kilka dni.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
Ok, dzięki - już się bałem, że wszystko do wywalenia i trzeba od nowa stawiać baniak.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
On, to mały apdejt do projektu. Bez zdjęć, bo jeszcze nie ma czego focić, ALE:
Po konsultacji z portfelem, Killifishem i Rukim zdecydowałem się, że nie ma co iść w półśrodki i trzeba wykorzystać dostępne miejsce w 100% - więc zamiast wymiarów 90x50x50 stanie zbiornik 90x60x60 (w zasadzie to zbiorniki, ale tutaj o SAm rozmowa), co daje mi sympatyczną pojemność 324 l.
Do obsady dojdą pewnie skalary, powiększę też odpowiednio ławice i może trafi tam więcej "Tefe". Zarybianie baniaka potrwa dłużej, ale może to i lepiej, bo i obciążenie biologiczne się lepiej rozłoży w czasie.
Jutro zamawiam szafkę, a najpewniej w poniedziałek baniak Smile
Jeśli mógłbym prosić was o odpowiednio poszerzoną wg. was propozycję obsady?
Chaos i entropia - łącznie jakieś 500 litrów
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości