• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Hemichromis sp. Blue Neon

#1
Wątek dawno pewnie nieaktualny, ale ponieważ nie znalazłem prezentacji ryby, to filmik zamieszczam tutaj. Dopowiem tylko, że para pływa w zbiorniku o wymiarach dna właśnie 100 x 40 cm. Jakiś korzonek i jakaś zielenina i byłoby znacznie ładniej (przy okazji jakieś normalne oświetlenieBig Grin).
Jest to bardzo dojrzała para, po wielu, wielu udanych tarłach.

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wątek wydzieliłem. Jeśli nie ma prezentacji, to spokojnie samemu zakładaj nowy temat.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jakoś bardziej podoba mi się bimaculatus, ale muszę przyznać, że te ryby są bardzo ładnie ubarwione i mogą być ciekawą alternatywą dla osób, którym spodobały się podobnie ubarwione Jack Dempseye, a nie mogą sobie na nie pozwolić ze względu na rozmiary jakie osiągają.

Powiadasz, że 100cm zbiornik (ok. 160- 200L) jest odpowiedni dla dobrze dobranej parki?

Jaka jest sytuacja z tymi rybami w polsce? Ryby te chyba czesto sprzedawane są jako "Czerwieniak dwuplamy", prawda?
Dostanie czystych lifallili też nie jest łatwym zadaniem.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Pley,
Na dobrą sprawę, nie wiem, czy to H. lifalili. Nazwałem tak, ażeby odróżnić je od H. bimaculatus, które mają inne ubarwienie. Chciałbym zakupić którekolwiek czerwieniaki - WF, ale to na razie mało realne.
Spokojnie takie akwa wystarczy dla jednej pary tych ryb.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To jakaś kolorowa odmiana hodowlana. Myślę, że im daleko do lifalili, w każdym razie takie ryby w naturze nie występują. Sorry jeżeli już się na ten temat wymądrzałem Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Cytat:
(08-05-2012, 23:44 PM)piotrK napisał(a): To jakaś kolorowa odmiana hodowlana. Myślę, że im daleko do lifalili, w każdym razie takie ryby w naturze nie występują.

Zgadzam się. Pójdę dalej. Podejrzewam, że to forma barwna nie zamierzona - ludzie kojarzą różne czerwieniaki, przypadkowo uzyskując bardziej lub mniej lśniące ubarwienie.
Gdyby ktoś słyszał o możliwości nabycia "czystych" czerwonych Hemichromis, bardzo proszę o informację.
Póki co, trzeba się zadowolić tym co jest (od dziecka mam słabość do tego rodzaju).

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No a Lamboj w swojej książce pisze nie tylko, że to mogą być hybrydy. Niektórzy podejrzewają że zostały sprowadzone z Nigerii, inni, że z Kongo. Ale żadna z tych tez nie została potwierdzona.
Jedno wiem - tytuł wątku możesz zmienić na H. sp. "Neon" - taka nazwa widnieje w tej publikacji. Autor podaje, że kształtem przypominają nieco H. guttatus albo H. stellifer, ale to spektakularne ubarwienie wyraźnie odstaje od pozostałych gatunków.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Cytat:
(09-05-2012, 00:04 AM)piotrK napisał(a): Autor podaje, że kształtem przypominają nieco H. guttatus albo H. stellifer, ale to spektakularne ubarwienie wyraźnie odstaje od pozostałych gatunków.

Piotr,
Możesz podrzucić linka do tej publikacji. Nie znam jej, a ciekawie się zapowiada.
Z czerwonymi Hemichromis - z wyłaczeniem bimaculatus - jest jeden problem przy nabywaniu młodziutkich ryb. Mianowicie są tak podobne, że nie wiadomo, co z nich wyrośnie. Ubarwienie wszystkich czerwonych Hemichromis z wiekiem staje się coraz ładniejsze, mocniejsze. Moje zakupiłem jako lifalili. Długo nie były tak wybarwione. Są po kilku tarłach i pigmentacja zarówno seledynowych cętek na ciele, jak też krwistoczerwonego pyska, wzmacnia się (szczególnie przybywa koloru krwistoczerwonego). Ostatnio w obiektywnie kiepskim sklepie zoologicznym widziałem kilka sztuk ok. 3 cm rybek ze stosunkowo jasnym ciałem i bardzo mocnymi czerwonymi cętkami. Zaintrygowały mnie. Zacząłem się zastanawiać, jak się docelowo wybarwią. Nie wziąłem ich, ponieważ miałem obiekcje odnośnie kształtu ciała.
Oczywiście największym marzeniem byłoby zdobyć dzikusy.

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(09-05-2012, 00:21 AM)dator napisał(a): Oczywiście największym marzeniem byłoby zdobyć dzikusy.
A czy jest problem ze zdobyciem dzikusów Hemichromis ?
Kilka osób na forum ma ryby WF z rejonu Afryki Zachodniej np. Pelvicachromis.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
http://www.ms-verlag.de/index.php?1280&b...ducts=1284
Proszę bardzo, to ta książka - jedna z lepszych dotyczących pielęgnic z Afryki Zachodniej.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości