• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmiana na CA?

#1
Witam wszystkich. Poważnie się zastanawiam nad zmianą z SA na CA. Zbiornik mam dość pojemny, wymiary 250x60x 80h. Mam zamiar zmienić całkowicie aranż, a zostawić hydroponike- co wymusza utrzymywanie wody na poziomie poniżej 7 PH. Teraz pytanie, jakie mam możliwości ? Ryby, które biorę pod uwagę to Vieja regani,
Vieja melanura, Herichthys carpintis, Herotilapia multispinosa, Cincelichthys pearsei, Cincelichthys bocourti, Herichthys carpintis lub podobne. Jak wyglądają tu łączenia poszczególnych gatunków w zbiorniku? Czy da się też uzyskać taki podział, jak w SA, że są ryby trzymające się strefy przydennej, środkowej i może jakaś ławica?
Obecnie mam Guianacara owroewefi 15szt. Pterophyllum manacapuru 7 plus 3 gold i Hyphessobrycon anisitsi 70. 
Jak z dostępnością ryb z CA?
Pomożecie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zbiornik ma dobre wymiary jak na CA, ale przy wskazanych gatunkach nie bedzie robił szału. Myślałeś o Oscura heterospila ? Świetne ryby.
Co do dostępności poszczególnych gatunków bywa różnie... jeśli sie nie uprzesz na coś konkretnego to napewno dość szybko uda się znaleźć.
O takim podziale jak przy SA możesz zapomnieć.
Co do hydroponiki to sie nie wypowiadam, bo nie mam doświadczenia.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Hmm. Jeśli chcesz różne ryby, żeby zajmowały różne strefy, to może zostaw zwinniki, te konkretne są czasem wpuszczane jako zamiennik do kąsaczy z CA. Do tego grupa dziesięciu - kilkunastu miodówek z pielęgnic. Ewentualnie możesz jeszcze zastanowić się nad jakimś sumem/zbrojnikiem, np. kiryśniki parę sztuk, bądź Ancistrus sp.

Jakie rośliny masz w hydroponice? Niektóre nie determinują konieczności niskiego pH. Takie rośliny jak np. skrzydłokwiat, epipremnum poradzą sobie przy wyższym pH wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(03-02-2023, 07:52 AM)mimo12 napisał(a): Hmm. Jeśli chcesz różne ryby, żeby zajmowały różne strefy, to może zostaw zwinniki, te konkretne są czasem wpuszczane jako zamiennik do kąsaczy z CA. Do tego grupa dziesięciu - kilkunastu miodówek z pielęgnic. Ewentualnie możesz jeszcze zastanowić się nad jakimś sumem/zbrojnikiem, np. kiryśniki parę sztuk, bądź Ancistrus sp.

Jakie rośliny masz w hydroponice? Niektóre nie determinują konieczności niskiego pH. Takie rośliny jak np. skrzydłokwiat, epipremnum poradzą sobie przy wyższym pH wody.
10 miodówek w takiej wannie to zniknie Wink

Choć sam pomysł mniejszych pielęgnic z CA w dużym akwarium pozwoli na bardzo oryginalny, finalny efekt, to w zbiorniku o takich wymiarach potrzeba moim zdaniem już odrobinę większych ryb. Może Cribroherosy? W każdym razie mniejsze centralsy jak Amatitlania i Cryptoheros, p. miodowa w mojej opinii nie zrobią efektu Wow! jeżeli będą jedynymi mieszkańcami. Celowałbym w gatunki oscylujące wokół 20 - 25 cm w większej kolonii, ewentualnie uzupełnione tymi mniejszymi.


Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
[-] Post el_polako otrzymał 1 polubień od:
  • matheo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Labiatusy też by fajnie wyglądały w takim zbiorniku Haha
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(02-02-2023, 22:27 PM)sensej napisał(a): Zbiornik ma dobre wymiary jak na CA, ale przy wskazanych gatunkach nie bedzie robił szału. Myślałeś o Oscura heterospila ? Świetne ryby.
Co do dostępności poszczególnych gatunków bywa różnie... jeśli sie nie uprzesz na coś konkretnego to napewno dość szybko uda się znaleźć.
O takim podziale jak przy SA możesz zapomnieć.
Co do hydroponiki to sie nie wypowiadam, bo nie mam doświadczenia.

Dzięki. Oscura heterospila też mi się podobają. Ale co do tego, w jakich ilościach?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(03-02-2023, 07:52 AM)mimo12 napisał(a): Jakie rośliny masz w hydroponice? Niektóre nie determinują konieczności niskiego pH. Takie rośliny jak np. skrzydłokwiat, epipremnum poradzą sobie przy wyższym pH wody.
Z tymi roślinami w CA jest jednak coś na rzeczy..... przy WA czyli lekkim kwasie i niskich twardościach moje epipremnum,, skrzydlokwiat i zroślicha stopowcowa rosły jak szalone. Odkąd woda zmieniła się pod CA co kilka dni zrywam żółtego liścia epipremnum, skrzydlokwiat tez coś marnieje, jedynie zroślicha rośnie jak wcześniej.

Natomiast co do obsady to u mnie nie jest to aż tak duza wanna, bo tylko 240x40x55 i to nie zalane dopełnia. Ale 10 panamensis i 16 Nano plus stado mieczy wygląda fajnie, mimo ,że pielęgnice są jeszcze mlode. Nie tylko duże rzeczy są WOW.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(03-02-2023, 07:52 AM)mimo12 napisał(a): Hmm. Jeśli chcesz różne ryby, żeby zajmowały różne strefy, to może zostaw zwinniki, te konkretne są czasem wpuszczane jako zamiennik do kąsaczy z CA. Do tego grupa dziesięciu - kilkunastu miodówek z pielęgnic. Ewentualnie możesz jeszcze zastanowić się nad jakimś sumem/zbrojnikiem, np. kiryśniki parę sztuk, bądź Ancistrus sp.

Jakie rośliny masz w hydroponice? Niektóre nie determinują konieczności niskiego pH. Takie rośliny jak np. skrzydłokwiat, epipremnum poradzą sobie przy wyższym pH wody.

Myślałem, żeby zwinniki zamienić na mieczyki. Miodowe też brałem pod uwagę. Ale miodowe i miecze to trochę wieje nudą? Rośliny w hydro mam różne, głównie obrazkowate. Najwięcei mam skrzydłokwiatów, zielistek, maranth, kalathei, trochę paproci, w sumie 300 szt. Największe przyrosty mają skrzydłokwiaty, zielistki i begonia, którą wsadziłem jako 6 cm rosline z 2 liśćmi a teraz ma łodygi po 40 cm.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(03-02-2023, 11:24 AM)el_polako napisał(a):
(03-02-2023, 07:52 AM)mimo12 napisał(a): Hmm. Jeśli chcesz różne ryby, żeby zajmowały różne strefy, to może zostaw zwinniki, te konkretne są czasem wpuszczane jako zamiennik do kąsaczy z CA. Do tego grupa dziesięciu - kilkunastu miodówek z pielęgnic. Ewentualnie możesz jeszcze zastanowić się nad jakimś sumem/zbrojnikiem, np. kiryśniki parę sztuk, bądź Ancistrus sp.

Jakie rośliny masz w hydroponice? Niektóre nie determinują konieczności niskiego pH. Takie rośliny jak np. skrzydłokwiat, epipremnum poradzą sobie przy wyższym pH wody.
10 miodówek w takiej wannie to zniknie Wink

Choć sam pomysł mniejszych pielęgnic z CA w dużym akwarium pozwoli na bardzo oryginalny, finalny efekt, to w zbiorniku o takich wymiarach potrzeba moim zdaniem już odrobinę większych ryb. Może Cribroherosy? W każdym razie mniejsze centralsy jak Amatitlania i Cryptoheros, p. miodowa w mojej opinii nie zrobią efektu Wow! jeżeli będą jedynymi mieszkańcami. Celowałbym w gatunki oscylujące wokół 20 - 25 cm w większej kolonii, ewentualnie uzupełnione tymi mniejszymi.


Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
Właśnie, nie chciałbym wydarzenia na miarę odejścia Ryśka z klanu, czy śmierci w kartonach Hanki. Chcę zmienić to co mam bo brakuje mi kolorów i jakiejś akcjiSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(03-02-2023, 21:19 PM)Goran napisał(a):
(03-02-2023, 07:52 AM)mimo12 napisał(a): Jakie rośliny masz w hydroponice? Niektóre nie determinują konieczności niskiego pH. Takie rośliny jak np. skrzydłokwiat, epipremnum poradzą sobie przy wyższym pH wody.
Z tymi roślinami w CA jest jednak coś na rzeczy..... przy WA czyli lekkim kwasie i niskich twardościach moje epipremnum,, skrzydlokwiat i zroślicha stopowcowa rosły jak szalone. Odkąd woda zmieniła się pod CA co kilka dni zrywam żółtego liścia epipremnum, skrzydlokwiat tez coś marnieje, jedynie zroślicha rośnie jak wcześniej.

Natomiast co do obsady to u mnie nie jest to aż tak duza wanna, bo tylko 240x40x55 i to nie zalane dopełnia. Ale 10 panamensis i 16 Nano plus stado mieczy wygląda fajnie, mimo ,że pielęgnice są jeszcze mlode. Nie tylko duże rzeczy są WOW.
Goran, prawidłowe PH dla roślin to przedział 5,5 do 6.5, wyżej zaczynają głodować i marnieć. Ja z tym długo walczyłem i w końcu udało mi się. Stosuję nawóz dolistny i działa. Mieszam go z wodą RO  i spryskuje liście. U mnie PH 6.8 do 7.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości