• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Fluval fx 6- spadek przepływu

#1
Od około roku, może dwóch mój zbiornik obsługuje jako jedyny filtr kubełek fluval fx6. Dwa dolne kosze załadowane są ceramiką a kolejny tj. ten na samej górze gąbką. Na początku robił niezłą pralkę ale od pewnego czasu zauważam spore spadki przepływu. Średnio otwieram go co 3 m-ce. Ostatni raz otwierałem go około dwa tygodnie temu a wczoraj zauważyłem, że ryby szybciej oddychają a na powierzchni pojawił się film bakteryjny. Nigdy wcześniej tego nie obserwowalem od kiedy u mnie pracuje. Dziś go otworzyłem i wyczyściłem wszystko włącznie z wężami. Wkłady nie były zbyt brudne. Mam wrażenie, że po każdym czyszczeniu przepływ wraca do normy ale niepokoi mnie jego spadek w tak krótkim czasie. Silnik się nie grzeje, pracuje normalnie, odpowietrza się itp. Dotychczas byłem z niego zadowolony ale nie wyobrażam sobie żeby pracował w zbiorniku do 1500 l tak jak informuje producent. Co może być tego przyczyną? Wirnik, silnik czy coś innego? Obsada to ok 35 bystrzyków (ok 20 małych i młodych) i 5 sztuk sturisom aureum.    
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Z tym filmem bakteryjnej to powiem Ci sam mam zagadkę .... wcześniej przy WA bywał częściej , gdy przytykał się skimer. Teraz przy CA jest bardzo sporadycznie. I najczęściej pojawia się dzień lub dwa po podmianie i po kolejnych 2 dniach znika.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie wiem czy to dobry trop bo na swojego fx nie narzekam i nie otwieralem go od uruchomienia ale moze sprawdz same weze, wydaje mi sie ze czytalem o problemach z zapychaniem sie ze wzgledu na to ze sa karbowane.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Węże wyczyszczone i za wiele syfku w nich nie było.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Sprawdź stan wirnika i gniazda, czasem osady potrafią to spowalniać. Jak drożność jes prawidłowa, to zostanie tylko jakaś wada pompy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wirnik też czyściłem ale będę obserwował.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wywal ta gąbkę - załaduj samymi wkładami. Może dochodzić do zapchania szybkiego i blokady przepływu wody.
Kiedyś miałem ten problem - zbyt duża obsada i te firmowe gąbki zapychały się w tydzień. W nowym filtrze.
Usunięcie zlikwidowało problem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak znowu szybko spadnie przepływ to wywalę gąbkę ale dziwi mnie to, że przez jakiś czas w trzecim koszu były 3 gąbki i filtr miał dobry przepływ. Z czasem sukcesywnie zredukowałem je do jednej. Dlaczego wcześniej filtr pracował ładnie na 3 gąbkach a teraz zapycha się na jednej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Inna sprawa czy silnik nie daje o sobie znać. Droga eliminacji trzeba wykluczać problemy. A
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Właśnie niestety nie zauważyłem nic oczywistego poza spadkiem mocy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości