• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Plan budowy - regał dla pielęgnic CA

#11
Pomierzone jeszcze raz na spokojnie. 140/50 dno chyba będzie najlepszym rozwiązaniem. I bez obawy o uderzenie drzwiami czy klamką od okna balkonowego. Boczna ściana na której mam drzwi balkonowe ma właśnie 60cm, trochę i tak z regałem muszę się odsunąć od ściany i będę wystawał jakieś 3-4cm napewno. Przy 50cm szerokości zbiornika nie będzie tego problemu i raczej nawet klamka nie będzie zagrożeniem bo regał będzie delikatnie schowany.
Mam nadzieję że tak to opisałem że każdy zrozumie ?
Co do filtracji to hamburgi na pompach to świetny pomysł i napewno z niego skorzystam bo długość będzie wtedy wykorzystana na maksa i nie zmarnuje jej na szafki z kubłami. Czy np taka pompa jak Aquael cicrculator 2000l/h będzie ok do zbiornika 140/50/40?
Jeszcze zapomniałem zapytać, jakie macie odstępy pomiędzy półkami w waszych regałach? Chodzi mi o wolną przestrzeń miedzy akwarium a półką na górze? 15cm? 20cm?
[-] Post matheo otrzymał 1 polubień od:
  • mimo12
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
To kroi się regał na zbiorniki około 140x50?

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
[-] Post el_polako otrzymał 1 polubień od:
  • matheo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Tak. Początkowo miał być zdecydowanie mniejszy. Ale możliwości pozwalają na maksymalnie 140x50 prawdopodobnie na 4 szkła tylko pewnie nie wszystko na raz...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Ja mam obecnie 17 i 22 cm. Jest ok, wcześniej miałem jakoś 13-14 cm i trochę ciasno było, bo jednak jakaś grubsza robota była strasznie niewygodna, natomiast do podmian, czy przetarcia szyb to na spokojnie.
Przy czym brzegi półki mam z profilu metalowego 8 cm, więc pod akwa jest jeszcze trochę przestrzeni na wygięte ręce.
Także sumarycznie bym polecał 20 co najmniej, dla świętego spokoju, jakby trzeba było coś robić w akwa. Popatrz też na to miejsce przez pryzmat wkładania korzeni i kamieni do CA, więc całkiem sporych.

PS. Profil z regału skręcanego w kształcie C gdzieś 80x20, nie martw się, że trzeba 80 mm profil do spawanego. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Następne moje pytanie to czy regał z profila 40x40x3 zimnogięty będzie ok? Druga sprawa jak macie pospawane regały to każda ramka opiera się na nodze? Czy ramki macie dospawne do nóg? Jakieś wzmocnienia dodatkowe macie?

Dzisiaj przeszło mi przez myśl jeszcze drzewo, ale to chyba nie jest dobry pomysł.

mimo12 jak możesz podeślij zdjęcia swojego skręcanego regału na priv?

Dzwoniłem dzisiaj za zbiornikami 140/50/40 szkło float 8mm 530zł sztuka. Wydaje mi sie, że cena jest dobra. W innej firmie za 140/50/40 szkło float 10mm wycenił 860zł. Ale chyba z 8mm będzie wystarczająco?

Jakiej firmy ciche pompy polecacie do zasilania hamburgów? Zależy mi na tym żeby były ciche na ile to możliwe. Przepływ na poziomie 2000l/h będzie ok?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
https://www.e-regaly.pl/product-pol-2579...00-kg.html

8 mm niby wystarczy, ale dobrze by było mieć solidne wzmocnienia.

Przepływ będzie ok, na hamburga może nawet za duży, więc wybierz pompę z regulacją.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Przy 2000 regulacja się przyda. Moja Jebao DC-1200 mocno daje i jej wogole nie słychać. Myślę, że taka by spokojnie wystarczyła.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(09-01-2023, 19:02 PM)matheo napisał(a): Następne moje pytanie to czy regał z profila 40x40x3 zimnogięty będzie ok? Druga sprawa jak macie pospawane regały to każda ramka opiera się na nodze? Czy ramki macie dospawne do nóg? Jakieś wzmocnienia dodatkowe macie?

Dzisiaj przeszło mi przez myśl jeszcze drzewo, ale to chyba nie jest dobry pomysł.

mimo12 jak możesz podeślij zdjęcia swojego skręcanego regału na priv?

Dzwoniłem dzisiaj za zbiornikami 140/50/40 szkło float 8mm 530zł sztuka. Wydaje mi sie, że cena jest dobra. W innej firmie za 140/50/40 szkło float 10mm wycenił 860zł. Ale chyba z 8mm będzie wystarczająco?

Jakiej firmy ciche pompy polecacie do zasilania hamburgów? Zależy mi na tym żeby były ciche na ile to możliwe. Przepływ na poziomie 2000l/h będzie ok?
Dno lepiej żęby było z 10mm , boki też10mm, daje to 25% więcej powieszeni kleju, czyli więcej i dłużej wytrzyma. Lub wzmocnienie dna paskami szkła i górne po całości front i tył. Przy 10mm całość, może być bez wzmocnień i się nie ugnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Ktoś coś jeszcze na temat szkła? Czy faktycznie te 8mm to za mało przy zbiorniku 140/50/40?? Bo ostatni post trochę zbił mnie z tropu i nie wiem co myśleć ?
Drugie pytanie dalej nurtujące o ryby.
Czytałem post z maja tego roku u nas na forum slavini + zebra w 150/50, czy u mnie takie połączenie może działać w 140/50?
Drugi temat prosił bym o wypowiedź na temat Herichthys Carpintis, czy jest łagodniejsza niż Rocio, jeśli warto próbować w 140/50 to czy dobrana para ryb czy łączyć jeśli tak to z czym?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(11-01-2023, 19:49 PM)matheo napisał(a): Ktoś coś jeszcze na temat szkła? Czy faktycznie te 8mm to za mało przy zbiorniku 140/50/40?? Bo ostatni post trochę zbił mnie z tropu i nie wiem co myśleć ?
Drugie pytanie dalej nurtujące o ryby.
Czytałem post z maja tego roku u nas na forum slavini + zebra w 150/50, czy u mnie takie połączenie może działać w 140/50?
Drugi temat prosił bym o wypowiedź na temat Herichthys Carpintis, czy jest łagodniejsza niż Rocio, jeśli warto próbować w 140/50 to czy dobrana para ryb czy łączyć jeśli tak to z czym?
Dno zawsze zalecane jest 2mm grubsze. Na długości 8mm przy h40cm ugięcie będzie niewielkie, szkło wytrzyma. Kwestia kleju, napór wody w przeliczeniu na cm2 kleju. Dlatego pisałem o bocznych szybach. Przy tych wymiarach 8mm to grubości graniczne.
Kalkulatory podają różne wartości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości