• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarystyka a sytuacja ekonomiczna...

#91
(16-11-2022, 21:05 PM)LukaszW85 napisał(a): @Darek u mnie instalacja 6,4kW, uzysk 7,59MWh. Do pełnego roku brakuje równo tygodnia.
Niestety nie wszystkie panele dostają tyle samo słońca, więc tracę kilka procent.

Masz super ustawienie paneli a i rok pewnie dobry.
U mnie dach 4spadowy i na 3 połaciach panele - instalacja 6,51kWh a uzysk tylko max.5,5MWh
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#92
(16-11-2022, 21:41 PM)LukaszW85 napisał(a): @Darek wstawiłem wyżej fotki z aplikacji.
Dane zgadzają się z fakturą, jutro mogę dokładnie sprawdzić różnicę.
W okresie rozliczeniowym (niepełny rok) wyprodukowałem więc 7365kWh wg aplikacji.
Do sieci oddałem 6172kWh - dane z Tauron
Pobrałem 2546kWh - dane z Tauron
Zużyłem więc w teorii 3719kWh (wyżej pisałem o szacowanym wyższym zużyciu w ciągu roku, ale większość czasu było 500l mniej w domu).

7365-6172 i dodać na koniec pobór 2546 to daje 3739. Ale zabrali Ci za magazynowanie 1234.4. Jeżeli  nic nie pomyliłem. 
U mnie produkcja za 10.2022 598,55 kWh a za 9.2022 prawi 1MWh. Ale u mnie za magazynowanie odpada 30% dla tego staram się zużywać jak najwięcej na bieżąco.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#93
(17-11-2022, 17:40 PM)adams2121 napisał(a): Ja z kolei mam dwa nurtujące mnie pytania do użytkowników :
1 w jaki sposób rozliczana jest produkcja z urzędem skarbowym ? Jak to się odbywa??
2 czy posiadacie aktualne pomiary elektryczne na swoje instalacje PV ?
3 czy posiadacie aktualne pomiary na całe obiekty na których jest fotowoltaika?
4 czy PV budowano w trakcie budowy czy po zakończeniu ?? Jeśli po zakończeniu - czy była zgłaszana przebudowa z kierownikiem robót budowlanych ??

Pkt 2/3 wiąże się z ubezpieczeniem - i to istotnie [Obrazek: haha.gif]
Ad1 co ma do tego US? Nadmiar  wyprodukowanej przez prosumenta energii magazynuje ZE i oddaje minus 20% w instalacjach do 10KWp i minus 30% powyżej 10KWp na starych warunkach.  Druga forma rozliczania obowiązująca od tego roku nie opiera się na fizycznym handlu kW tylko na rozliczaniu tego w ten sposób, ze ZE "odkupuje" nadmiar produkcji po cenie hurtowej ale bynajmniej nie za pieniądze. Możesz sobie to odliczyć od rachunku. To tak w skrócie. 
2 pomiary wykonuje montażysta po pierwszym uruchomieniu.
3 Są obowiązkowe, wynikają z Ustawy 
4 U mnie dom nie jest zgłoszony a KB nie ma nic do montażu paneli. W domu oddanym do użytku również KB nie ma nic do rzeczy.

Pkt 2/3 w żaden sposób nie wiąże się z ZU. Po zamontowaniu na połaci staje się elementem stałym konstrukcji, o czym mówi OW.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#94
Zgodnie z art 29 ust. 4 pkt 3 ppkt c) Prawa budowlanego instalowanie urządzeń fotowoltaicznych  do 50 kW czy to na budynku, czy wolnostojących nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia budowy*, czyli nie wymaga kierownika budowy (ponad 6,5 kW wymaga uzgodnienia p.poż). Budowa farmy fotowoltaicznej wymaga pozwolenia, bez względu na jej moc czy lokalizację.
pzd
P.

*Chyba, że zabytek. To dupa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#95
Wracając do tematu, sprawdziłem zużycie prądu dla 3 zbiorników.
Każdy ze zbiorników był podłączony przez 120h do licznika zużycia energii - "watomierza".
Obecnie podłączone mam 725 i 750l razem, wyniki pomiarów za 5 dni.

Na potrzeby testu nie ogrzewałem pomieszczenia, temperatura wahała się między 19-20 stopni w zależności od temperatury na zewnątrz.

Zdjęcie 1
zbiornik 256l (80x80x40), filtr JBL e900, 20W naświetlacz led, 150W grzałka, zbiornik bez żadnego zabezpieczenia przed utratą ciepła, typu tło z pianki, pokrywa 2/3 szkło, 1/3 poliwęglan komorowy.
Zużycie prądu przez 120h - 10,03kWh
JBL e900 - pobór 9,8W (włączony 24h/dobę) - 0,24kWh/dobę, 85,85kWh/rok
LED COB 20W - pobór 18,7W (włączone około 5h dobę) - 0,095kWh/dobę, 34kWh/rok
Grzałka 150W - pobór 167,7W (różnica temperatury pomiędzy akwarium a pomieszczeniem 5-5,5 stopnia C) - 1,67kWh/dobę. 

Zdjęcie 2
zbiornik 256l (80x80x40), filtracja to 2 kamienie filtrujące, w nich Aqua-szut 750 i jakiś stary JBL, 20W naświetlacz led, 100W grzałka, zbiornik bez żadnego zabezpieczenia przed utratą ciepła, typu tło z pianki, pokrywa 2/3 szkło, 1/3 poliwęglan komorowy.
Zużycie prądu przez 120h - 6,56kWh
Filtry - pobór 10,5W (6,5W - Aqua szut 750, 4W JBL, włączone 24h/dobę) - 0,25kWh/dobę, 92kWh/rok
COB 20W - pobór 18,7W (włączone około 5h dobę) - 0,095kWh/dobę, 34kWh/rok
Grzałka 100W - pobór 88W (różnica temperatury pomiędzy akwarium a pomieszczeniem 3,5-4 stopnie C) - 0,97kWh/dobę. 
Roczne zużycie na ogrzewanie możemy szacować, na pewno nie należy 0,97kWh pomnożyć x365, bo w miesiącach letnich grzałki są wyłączone. 
200 dni w roku po 0,97kWh/doba, 90 dni 0kWh/doba, 75 dni 0,5kWh/doba, suma 231,5kWh.
Szacowane zużycie 357,5kWh/rok.
Myślę, że 3,5-4 stopnie różnicy temperatury pomiędzy akwarium a pomieszczeniem to często standard w naszych domach/mieszkaniach, zatem dla zbiornika 240-250l rocznie potrzeba 350kWh.

Zdjęcie 3
zbiornik 105l (75x35x40 - zalany jak akwarium +/-80l), filtr Aqua szut 550, 13W Aquael tuba led, 100W grzałka, zbiornik bez żadnego zabezpieczenia przed utratą ciepła, typu tło z pianki, pokrywa tworzywo.
Zużycie prądu przez 120h - 4,85kWh
Aqua-szut 550 - pobór 4W (włączony 24h/dobę) - 0,096kWh/dobę, 35kWh/rok
LED 13W - pobór 13,9W (włączone około 6h dobę) - 0,083kWh/dobę, 30kWh/rok
Grzałka 100W - pobór 88W (niestety nie sprawdziłem, założyłem więc jak w 256l, różnica temperatury pomiędzy akwarium a pomieszczeniem 6 stopni C) - 0,79kWh/dobę.


Załączone pliki Miniatury
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#96
U mnie 6,5kWp i celuje w 7MWh. Placilem w tym roku cale 44 zl do PGE sam nie wiem za co  [Obrazek: rotfl.gif] bezcenne uczucie. PV pozwala mi nie myslec o koszcie plynacym z faktu posiadania fishroomu ale i tak staram sie byc mozliwie najbardziej eko - tylko tropheusy mam na kuble a swiatlo na paskach ledowych. Calosc rocznie zjada mi okolo 1,5MWh i zdecydowanie wiecej wydaje na pokarmy.

Ja swojemu ubezpieczycielowi tylko zglosilem ze zamontowalem PV i podnieslismy wartosc ubezpieczenia. Tyle bylo formalnosci.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#97
Zbiornik 750l (300x50x50) i 725l (290x50x50)
Filtry:
5x Aqua szut 750
Sunsun HW-5000 (ustawiony na połowę mocy)
Aquel Maxi Kani 500

Oświetlenie:
2x50W ustawione na 50% mocy
(13:00-21:00 - wschód i zachód słońca 13:00-14:00 i 20:00-21:00, nocne 6W na 3% mocy 21:00-7:00)

Ogrzewanie:
150W w 750l (faktyczna moc około 165W) - temperaura 25,5 °C 
300W w 725l (faktyczna moc około 252W) - temperatura 27 °C
Temperatura w pomieszczeniu około 21,5-22 °C (zmierzę po pracy termometrami ze zbiorników)

Zbiorniki przylegają do siebie tylną szybą prawie na całej długości, oddzielone pianką 10mm, pokrywa 1/3 belka oświetleniowa, 2/3 poliwęglan komorowy, niezbyt szczelne.

Zużycie prądu przez 120h - 24,81kWh + 1,884kWh (15,7W*120h - niepodłączone do miernika - 3x Aqua szut 750) = 26,69hWh, czyli 5,34kWh/dobę.
Szacowane roczne zużycie 1600-1700kWh.


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#98
(13-11-2022, 00:47 AM)Ruki napisał(a):
(13-11-2022, 00:16 AM)macioch napisał(a):
(08-11-2022, 22:07 PM)Ruki napisał(a): Koszty nie rosną tak samo. Pamiętaj o kosztach leków, jedzenia, czy samej ceny w hurcie. Jeśli ryby są brane z za granicy to doliczaj do tego jeszcze rosnącą różnicę kursową. Dodatkowo ryby od hobbysty ekonomicznie zawsze będą droższe niż z masowego importu.

No koszty utrzymania rosną niemal tak samo. Jasne że rzadsz ua ryba niekiedy  będzie wymagała wiecej podmianek i czasem leczenia, ale zasadniczo koszty trzymania idą do góry tak samo. Jak nagle do swoich akwariów wpuścisz 10- krotnie droższe ryby niż masz to nie zaczniesz przez to płacić wiecej za prąd i wode.

Jak to nie? Przykładowo- zamiast kranovitu czy miksu kran:RO, będziesz musiał lać czyste RO? Koszta żarcia, jak nie daj boże nie będą chciały tknąć sztucznego żarcia i będziesz musiał im dawać żywy pokarm? Ogólnie im droższa i rzadsza ryba tym bardziej się chucha i dmucha na nią.

 
Cytat:Piszesz też że w 2008 dolar stał po 2,3-2,5 tylko zapominasz chyba że średnia płaca wynosiła wtedy 2943,88 czyli po kursie 2,5 1177 dolarów.  Nie wiem ile jest teraz, ale w 2021 średnie wynagrodzenie było  5662,53  czyli po kursie dolara 4,5 wychodzi  1257 dolarów. Sukcesywnie od  lat robimy wszystko by znów być milionerami jak na początku lat 90-tych, wiec nie porównuj dzisiejszej złotówki ze złotówka sprzed 15 lat bo to dwie różne waluty.
Macioch, 15 lat minęło, a różnicę mamy ledwie 80 dolców. Więc trochę słaby argument, bo wychodzi na względnie to samo. Wink Tylko, że! Wtedy taka Apisto z odłowu kosztowała dajmy na to 20-30 zł, teraz 50+! Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku wszelkiej drobnicy- coś co miałeś za 10 ziko, teraz masz za 20+. Siła nabywcza siłą nabywczą, ale masz też barierę psychologiczną- ceny ryby, i co będzie jak zdechnie.

Zobacz sobie jak na Apisto wtedy kwitł import ryb, swojego czasu nawet my, zwykli użytkownicy, chcieliśmy sypać dolary i ściągać we własnym zakresie.

 
Cytat:Sytuacja ekonomiczna w kraju nie jest zła- jest tragiczna i akwarystka ( ta hobbystyczna, bo nie mówie już o bankrutujących biznesach akwarystycznych) dostaje po dupie. Tylko że nie z powodu cen ryb tylko kosztów utrzymania akwa (szczególnie dla ryb wymyagających wysokich temperatur) a jeszcze bardziej z powodu kosztów życia wgl. Ogólnie rynkowi rarytów raczej sie oberwie ale nie z powodu ich cen tylko faktu że to są często ryb dla których  stawia się nowe baniaki, a na nowe baniaki nie będzie pieniedzy (albo czasu bo trzeba dymać po godzinach - czyli też pieniędzy). 

Najgorsze jest to że sytuacja ekonomiczna nie zabija polskiej  akwarystyki tylko ją dobija bo jakościowo to ta nasza akwarystyka jest na naprawde fajnym poziomie ale ilościowo to została nas garstka i może być tak że jak my się skończymy to skończy sie akwarystyka w tym kraju. Są sposoby aby próbować temu zapobiec ale o tym w nastepnym poście bo nie umiem cytować dwa razy a poza tym jak będe tak dalej pisał to jak zwykle zaraz mi się to wszystko usunie
Żebyś miał rynek rarytów musisz mieć akwarystów, by mieć akwarystów musisz mieć nowy "narybek". Spróbuj kogoś początkującego skłonić do spróbowania z rybami za 100 zł, a potem do spróbowania z rybami za 300 zł. Wink

@macioch , i gdzie ten rynek rarytów? Dziś próbowałem się zapytać o możliwość ściągnięcia czeskich Nanochromis transvestitus w krakowskim zoologu- nie ma szans. W innym próbowałem opchnąć za kilka złotych roloffi czy pulchery- nawet tymi drugimi nie zainteresowani, bo z ostatniej dostawy po miesiącu ponad połowa nie sprzedana.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 1 polubień od:
  • Papja
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#99
Ruki każdy pyta o rarytasy, ale mało kto kupuje. A najlepsze są pytania: " Co ma Pan ciekawego..."? ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ja rowniez nosiłem sie z zamiarem sprzedazy akwarium. Bylo nawet wystawione na olx w śmiesznych pieniądzach. Jednak gdy przyszło do konkretnych rozmów ja sie wycofywalem bo wewnetrznie było mi żal ;-). Postanowiłem ze akwarium zostaje. Dokupuje gujanki od Pana powyżej.
Miesięcznie akwarium wyceniam na 250 zł. Dużo i nie dużo. Zależy jak na to spojrzymy. 250 zl to 15 paczek papierosów, jako ze rzucilem palenie 7 lat temu to moge sobie to wpuscic w koszta Rotfl
Wg mnie nie ma co psioczyc, akwarystyka wszystko przeżyje.
[-] Post darkdivinity otrzymał 1 polubień od:
  • piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości