• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rozszczelnienie akwarium

#1
Jako, że nie znalazłem podobnego tematu a właśnie tej nocy obudził mnie dźwięk strumienia lejącej się wody to zapytam tutaj:
Jak opcja - likwidacja czy wzmocnienie/wymiana spoin?
Co i jak. Akwa 720L ok210x60x55 wys., szyba 12mm. Dwa wzmocnienia wzdłuż -niestety nie dochodzą do boków ale tak 1,5cm odstęp., do tego dwa wzmocnienia poprzeczne co ok.70.
Miejsce przecieku - lewy róg górny - na długości ok.20cm pościła spoina - szyba frontowa jakby odchyliła się u góry i powstała szczelina ok.2mm u góry - lało się z początku w tempie wiadro na min.
Dobrze że sen mam lekki. Myślałem na początku, że to pies sika :-)
Panika... aby szyba nie wywaliła.
Spuściłem 1/2 wody, zakleiłem na szybko taśmą srebrną ten róg i silikonem od wewn.
Boczne szyby są wklejone do środka.
Co dalej? Jakieś doświadczenia? Szukam osoby/firmy do naprawy ... lub demontażu :-(
Jutro wziąłem wolne i dam fotki

ps. inne spoiny wyglądają OK, bez pęcherzy. Akwa ma ponad 17lat. i poziom wody był ciut za wysoki wg mnie - ok 3cm od górnego brzegu. Poziomy i piony wg poziomicy spoko, stelaż stalowy, pancerny.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Skleić na nowo i będzie służyć kolejne lata. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 2 Lubię to od:
  • Papja, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Mniejsze akwaria wytrzymują ponad 20 lat. Jednak zbiorniki powyżej 500 l są narażone na takie sytuacje jaką opisałeś i nie jest to wina złego sklejenia. To naturalne, postępujące procesy jakie zachodzą na styku kleju i szkła. Jedyne sensowne wyjście to powtórne sklejenie akwarium , tak jak napisał Ruki.
[-] Post wet-aqua otrzymał 1 polubień od:
  • Papja
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(19-10-2022, 13:04 PM)wet-aqua napisał(a): Mniejsze akwaria wytrzymują ponad 20 lat. Jednak zbiorniki powyżej 500 l są narażone na takie sytuacje jaką opisałeś i nie jest to wina złego sklejenia. To naturalne, postępujące procesy jakie zachodzą na styku kleju i szkła. Jedyne sensowne wyjście to powtórne sklejenie akwarium , tak jak napisał Ruki.
Wreszcie spotkałem racjonalne uzasadnienie obaw przed zakupem używanego akwarium. Dzięki. Jednak nie przeszkadzało mi to takowe zakupić, ale daje do myślenia, choć planów nie zmienię.

Swoją drogą obiegowa opinia o tym że zbiornik jak stoi pusty to silikon się degraduje jest zabawna. Z tego co wiem to dotyczyło starych ramowych akwariów z szybami wklejonymi na kit. Niestety niektórzy przenoszą to zjawisko na nowocześniejsze technologie.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki za wpisy i rady. Możliwe jest, że skoro ta degradacja/odklejenie wystąpiła w górnym rogu najbardziej narażonym na oświetlenie / też słoneczne, to to może być powodem. Też lampy HQI (uV) robią swoje, a i zmiany temperaturowe wtedy tam większe,= naprężenia ? ale to gdybanie
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Odklejenie w górnej części zbiornika spowodowane jest brakiem wzmocnień narożników, gdyby były to wyciek byłby na 1/2 wysokości słupa wody lub niżej. Czas tego silikonu już minął.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(19-10-2022, 14:55 PM)stefan212020 napisał(a): Odklejenie w górnej części zbiornika spowodowane jest brakiem wzmocnień narożników, gdyby były to wyciek byłby na 1/2 wysokości słupa wody lub niżej. Czas tego silikonu już minął.
Mojemu tacie odkleiła się przednia szyba od dna, na środku długości był wyciek, jak lustro wody się obniżyło i napór zelżał wyciek ustał. Akwarium było wiekowe, także wpisuje się w ta tendencję. Dodatkowo miało specyficzne wymiary, wąskie dość wysokie i długie bez stężeń, takie jakby do wstawienia w ścianę.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wreszcie po dniu pracy odpoczynek, kocur leży z boku. Niewiele brakowało a cała przednia szyba by poleciała - obie poprzeczne listwy odkleiły się od tylnej szyby sxpara z 1mm. - trzymały się w 1/2 na poprzecznych listwach.
Co źle - te poprzeczki były za wąskie - tylko 5cm szer. i podstawowa wada, były za krótkie o 1cm - właśnie przy tylnej szybie ta szpara 1cm niby była silikonem wypełniona ale się z czasem pewnie skurczył i puścił.
Jak sprawdziłem to boczne szyby mam z 10mm - front, tył, spód, poprzeczki i wzdłuż z 12mm.
Teraz robi się podobno z grubszych szyb - wtedy i tak dałem 12 a nie 10 jak wg zaleceń.
Ryby w 150, część poszła do osoby cz. do sklepu, i rośliny. Z tego co patrzę to silikon trzyma na reszcie mocno - bez pęcherzyków czy białych pasemek - jednolicie czarny.

Zamówiłem 4 listwy 10cm szerokie i odpowiedniej długości ... i trzeba ten silikon od góry wyciąć - odkleił się od bocznej szyby na jakieś 30cm. od góry/ bo boczna to 10mm i słabiej trzymała/
Pewnie gdyby poprzeczki były szersze i nie za krótkie / w sumie o 12mm krótsze niż wnętrze/ a i boczne szyby z 12 a nie 10 to nic by się nie stało. Też poziom był wg mnie za wysoki - teraz po wyjęciu kratki w kominie będzie o 5cm niższy..
Na całej wysokości od wewnątrz po stronie gdzie puścił silikon / ps. po drugiej też/ dam listwę 5cm szer. na boczną ściankę. Wzmocni to miejsce.
dodałem dwie fotki - odcięty silikon i poprzeczka przy tylnej szybie.
Odciąć silikon prosto - drucikem nierdzewka 0.3mm / od pszczółek pożyczyłem/.
Jak widzę to grubość silikonu tam gdzie puścił to 2,5mm na górze i 1,5mm na dole (przy dnie). W innych miejscach jest cieniej - z 1mm.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak sobie przypomniałem co pisałem w maju .. proroczo chyba .. i może to znak, że czas ?
"Ja wiem, że to ostatnie mce mojego akwa i dlatego patrzę na niego więcej i zmieniam co mogę. Nie podołam (rybciom) zapewnić im dobrostanu mimo poczynionych zabezpieczeń - solary, fotowoltaika z akum., woda własna, i drewno na lat kilka do kominka."


Załączone pliki Miniatury
       
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jak opisałem zrobiłem. Akwa od tygodnia chodzi - odpukać - wszystko OK.
Silikon wyciąłem tylko do 3/4 wysokości od góry przy tym boku co ciekło - uzupełniłem (po odtłuszczeniu denaturatem silikonem Soudal AQ klej akwarystyczny.
Dla potomnych - na 2metrowe akwa trzeba dawać 4 a nie tylko 2 listwy poprzeczne ( ważne są te przy brzegach akwa - ja miałem tylko dwie w środku co 70cm).
I ważne aby te listwy miały szerokość min.8cm a nie 5 jak ja miałem, do tego silikon winien być jak najcieńszy (mniej niż 1mm) a nie 8mm po jednej stronie jak miałem i tam się właśnie odkleiły te listwy.
Do tego dodałem wzmocnienia od przodu na całej wysokości po bokach - listwa 5x1cm doklejona od wewnątrz plus kwadraciki w rogach wewnatrz akwa 5x5cm o grubości 3x1cm.
Teraz będę spał spokojnie - tak mniemam.
Przydała się ta demolka - oczyściłem pod akwa i posprzątałem ... po 17 latach :-)
Tak przy okazji - biobale takie czarne plastykowe o fi=ok.3cm po 17 latach się prawie rozpuściły - ten plastik = może 1/4 została - czyli to nie jest dobra opcja skoro przechodzi (ten plastik) do wody. Wywaliłem.
W kominie mam teraz tylko trochę gąbki - taka niebieska (niewiele się degraduje po 17 latach).
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
[-] Post novi otrzymał 2 Lubię to od:
  • piotrK, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Obstawiam, że biobale uległy zużyciu w wyniku tarcia, a nie rozpuściły w wodzie. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości