• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tanganika po dłuższym przestoju jako akwarysta.

#1
W ostatnim czasie złapałem bardzo mocne wypalenie akwarystyczne, mam praktycznie wszystkie szkła bez obsady a jak już coś jest to niedobitki których nikt nie wziął. Czas leci a ja jakoś nie umiałem nic zrobić i akwaria praktycznie chodziły na pusto. Po prawie pół roku "stania" 240-stki, zapadła decyzja robię tangę.

Wszystko ładnie pięknie ale mam dylemat a im więcej czytam zarówno u nas w dziele tanganika jak i na KMT tym gorzej.

Początkowo myślałem nad obsadą z 3 gatunków:
1. Alto
2. Neolamprologus buescheri/heliantus/leleupi
3. Julidochromis/telmatochromis vittatus,

Spotkałem sie z różnymi opiniami i tu liczył bym na was, buescheri z tego co wiem odpada na starcie za małe szkło żeby połączyć je z innym gatunkiem.

Czy cos z wyżej wymienionych gatunków mogę połączyć aby to jakoś współgrało czy raczej odpuścić i myśleć nad czymś innym?

Jeśli ktoś ma sprawdzone warianty dla takiego szkła z chęcią je poznam i rozważę.


Zdjęcie zbiornika w chwili obecnej, muszę załatwić jakieś muszle, ale poza winniczka za bardzo nic nie mogę znaleźć. [Obrazek: 7951eb6a677fbc935d76d4f8804ef194.jpg][Obrazek: 36189a68d5f68dc78aeb33fe6ae11636.jpg]

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
wiem zaraz sie zacznie ze malo miejsca, akwa 240l julidochromis sp.kombe i alto black wszystko ok brak wybijania sie , naskalniki caly czas maja mlode
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(05-10-2022, 22:10 PM)pako napisał(a): wiem zaraz sie zacznie ze malo miejsca, akwa 240l julidochromis sp.kombe i alto black wszystko ok brak wybijania sie , naskalniki caly czas maja mlode

kiedys mialem tez buescheri i Neolamprologus brichardi i tu bardziej ksiezniczki dominowaly jak znajde foto wrzuce
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Co do muszli: ryssota oraz brown land snail wpisz na allegro. Ryssota są duże, natomiast te drugie trochę większe od winniczkowych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Co do julido i alto to te połączenie bym widział u siebie, co do buescheri i brichardi to nawet bym nie próbował połączyć tych dwóch gatunków razem, na dłuższą metę wydaje mi się to połączenie nie realne.

@mimo12 szukałem już po allegro kilka razy i nie było nic poza winniczka a jak wpisałem nazwy to od razu wyskoczyło. -_- Trzeba zamówić kilka sztuk ryssota i wymieszać z winniczka i brown land snail, dzięki

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Muszle Ryssota są dostępne na allegro lokalnie, poproś sprzedawcę o wybranie większych sztuk.
Skorzystają z nich Alto, szczególnie compressicepsy je lubią, ale calvusy często też. Calvusy u mnie znaczenie więcej kopią pod kamieniami, preferują groty.
Połączenie julidy z Alto jest ok.
Pamiętaj, że Alto rosną powoli, bardzo nierównomiernie, często zanim dorosną, to ludzie zmieniają obsadę [Obrazek: haha.gif] , więc zastanów się nad nieco większymi osobnikami.
Druga sprawa to ich płochliwość, u siebie nie widzę tego w żadnym akwarium, ale w każdym ze zbiorników mam "rozpraszacze" typu cyprichromis, paracyprichromis czy muszlowce.
U moich znajomych Alto często spędzały wiele godzin w kamieniach.
Dobrze by było mieć jakieś ryby, które lubią pływać po zbiorniku, które dadzą im więcej odwagi, mogą być to nawet calliurusy (samce bardzo dużo czasu sędziają w środkowych partiach zbiornika) czy caudopunctatusy, które z wychowaniem narybku poradzą sobie nawet z 15cm Alto.
W przyszłości zobaczysz, czy obsada będzie wymagała redukcji, myślę jednak, że nie.

Zobacz do mojego tematu z prezentacją zbiorników 725 i 750l, może jakaś ryba wpadnie Ci w oko  [Obrazek: oczko.gif]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(06-10-2022, 07:46 AM)-KUBA- napisał(a): Co do julido i alto to te połączenie bym widział u siebie, co do buescheri i brichardi to nawet bym nie próbował połączyć tych dwóch gatunków razem, na dłuższą metę wydaje mi się to połączenie nie realne.
u mnie plywala para buscheri para ksiezniczek i kilka pokolen mlodych akwa funkcjonowalo tak 1,5roku
 a jak co mam pare wf.i mlode juldochromis do tego wieksze  alto  bo potrzebuje szklo. cala obsade tangi do sprzedania
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(06-10-2022, 08:31 AM)LukaszW85 napisał(a): Dobrze by było mieć jakieś ryby, które lubią pływać po zbiorniku, które dadzą im więcej odwagi, mogą być to nawet calliurusy (samce bardzo dużo czasu sędziają w środkowych partiach zbiornika) czy caudopunctatusy, które z wychowaniem narybku poradzą sobie nawet z 15cm Alto.
W przyszłości zobaczysz, czy obsada będzie wymagała redukcji, myślę jednak, że nie.

Zobacz do mojego tematu z prezentacją zbiorników 725 i 750l, może jakaś ryba wpadnie Ci w oko  [Obrazek: oczko.gif]

I ta opcja brzmi całkiem sensownie, Alto podobają mi się bardziej compressiceps Gold Head ale znowu calvus black też niczego sobie, ale zobaczę co jest aktualnie dostępne u Pana Darka w Żorach.

Patrząc na stronę www z listą była by opcja na połączenie Altolamprologus (kilka do wyboru) i Neolamprologus calliurus(zdecydowanie wygląda zadziorniej niż caudopunctatusy), teraz tylko pytanie które julido dobrać do tych dwóch gatunków i temat uważam za zamknięty

Twój temat śledzę na bieżąco, i wygląda rewelacyjnie, sam bym postawił tak długi choć jeden zbiornik na "małe" ryby Wink

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(06-10-2022, 15:11 PM)-KUBA- napisał(a): Neolamprologus calliurus(zdecydowanie wygląda zadziorniej niż caudopunctatusy)
Tylko wygląda Wink ale z młodymi Alto to lepsze połączenie. Z większymi lepiej caudo.
Caudo + Alto calvus black wygląda naprawdę super.
 
(06-10-2022, 15:11 PM)-KUBA- napisał(a): zobaczę co jest aktualnie dostępne u Pana Darka w Żorach.
Niestety tam są zwykle dostępne tylko malutkie sztuki, zanim osiągną choć 10 cm, moze minąć 2 lata.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Właśnie wolę kupic kilka grupek młodych ryb i czekać aż dorosną i dobiorą sie w pary/grupy.

Od jakich ilości warto by było zacząć start w takim akwarium?
Po 6 sztuk młodych z każdego gatunku?

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości