• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wiciowce?

#1
Czesc, mam problem z moimi skalarami. Na jednej sztuce pojawily sie biale kropki, dziura w okolicach glowy. Po wertowaniu ksiazek i forum diagnoza -wiciowce. Poszedl do boju metronidazol 500 mg, stezenie w wodzie 6 mg/l plus do karmy 1 g na 100 g karmy. Dzisiaj bedzie ostatnia dawka, 4 dzien. Reszta skalarow ok ale ten jeden dalej biedny, nie je, ma szybki oddech. Skrzela nie sklejone. Odlowilem go do akwarium 40 litrow i tam mam zamiar zastosowac dawke 1.5 g na 100 l tj 500 mg przez 4-5 dni.
Chcialbym kontynowac leczenie tych w akwarium ogólnym ale tylko namaczaniem karmy, inaczej zbankrutuje na metronidazol. One wola jesc mrożonki, czy jak wymocze rozmrozony npnwodzien to wciągnie on metro?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Popróbuj z suchymi pokarmami o czerwonym kolorze. Czy płatki, czipsy czy granulki Hikrari. Może być nawet najgorsze g. od Tropicala. Skalary na czerwony pokarm suchy powinny się skusić.
Nie jestem pewien tylko czy takie "odrobaczanie" przyniesie spodziewany skutek. Powtórzę znane, myślałem że wszystkim, prawidła że wiciowce zawsze występują w jelitach. Nie zawsze tylko namnażają się jak szalone.
Najczęstszym powodem problemów jest mieszanie biologi, czyli wpuszczanie ryby bez kwarantanny. O zasadach kwarantannych Marta napisała artykuł do naszego e-zinu.
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=7244
U mnie, kiedyś, bardzo dawno temu Wink wpuszczenie każdej nowej ryby do akwarium ze skalarami, czy to rozpraszacza czy kiryska kończyło się zgonem lub leczeniem któregoś osobnika.

O dziurach w głowie poczytaj pod hasłem "dziurawica".
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: darkdivinity
#3
Dzięki dzikakuna, tak czytalem duzo postów na forum o wiciowcach w tym ze występują naturalnie w jelitach. No nic jeden skalar dalej sie leczy w akwarium kwarantannowym ale raczej spisalem go na straty. Zwiekszylem mu rowniez dawki metronidazolu, zobaczymy jak przezyje to ponieszka sobie tam z miesiac.
Ryby w ogolnym maja sie bdb, metro w pokarmie wg przepisu rufusa chyba pomoglo. Teraz juz czysta profilaktyka tj moczenie mrozonek przez godzine w wyciagu z czosnku i witamin i dopiero do awka.
Co jeszcze można zrobic z profilaktyki antywiciowcowej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(10-09-2022, 17:30 PM)darkdivinity napisał(a): Dzięki dzikakuna, tak czytalem duzo postów na forum o wiciowcach w tym ze występują naturalnie w jelitach. No nic jeden skalar dalej sie leczy w akwarium kwarantannowym ale raczej spisalem go na straty. Zwiekszylem mu rowniez dawki metronidazolu, zobaczymy jak przezyje to ponieszka sobie tam z miesiac.
Ryby w ogolnym maja sie bdb, metro w pokarmie wg przepisu rufusa chyba pomoglo. Teraz juz czysta profilaktyka tj moczenie mrozonek przez godzine w wyciagu z czosnku i witamin i dopiero do awka.
Co jeszcze można zrobic z profilaktyki antywiciowcowej?
Nie dodawać nowych ryb bez kwarantanny, nie karmić rurcznikiem, ochotką i wodzieniem Wink
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Nawet mrożonym?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Tak. Lepiej podawać mrożonki zwierząt morskich.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja kiedyś mrożonym wodzieniem też sobie narobiłem biedy Dodgy
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A ja go stosuję sporadycznie i nigdy nie miałem z nim problemów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ok dzieki, zmienię diete ryb.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości