• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: OCALIC OD ZAPOMNIENIA, czyli wykopaliska w antykwariatach...

#1
Lightbulb 
Jako, ze dzien wolny, to wybralem sie na wykopaliska po miejscowych antykwariatach. Oto owoc moich poszukiwan:

H.Horn: KLEINE FUTTERKUNDE FUR DEN AQUARIENFREUND
Big Grin wreszcie

H.Frey: AKWARIUM SLODKOWODNE
Mam ta pozycje w oryginale: Das Susswasser Aquarium i polski przeklad ma takze te cudowne rysunki ryb, a fotka meeki z mlodymi to klasyka fotografii akwariowej Smile

B. i K. Wiecheccy: ENDEMICZNE PIELEGNICE WIELKICH JEZIOR AFRYKI
Z autografem pana Krzysztofa Big Grin

K.Wiechecki: PIELEGNICE JEZIORA MALAWI (NIASA)

MALY SLOWNIK ZOOLOGICZNY. RYBY
Wraz ze slajdami, musze projektor wygrzebac Wink

H.Frey: MOJE AKWARIUM
Tez mam w oryginale. Moim zdaniem cudowna ksiazka i ten jezyk: "Bez eksperymentow i improwizacji", "Pospiech tylko szkodzi! Rano-ogromne rozczarowanie" Smile Fantastyczne pogladowe rysunki.

R.Pawlak, A.Adamski: RYBY SWIATA.PIELEGNICE JEZIORA TANGANIKA
Z autografem pana Romana Smile

Jesli ktos lubi takie wykopki, to chetnie poczytam co udalo sie wam zdobyc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Mam pozycje: 2, 3, 4, 5Smile. Chętnie nabyłbym książkę p. Romana Pawlaka. Rozmawiałem z nim na Spotkaniu Tanganickim, ma ciekawe pielęgnice z Malawi i Tanganiki (dla zainteresowanych - regularnie wystawia je w Łodzi i prowadzi sprzedaż wysyłkową).
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Darku jesli trafie na nia ponownie to juz ja masz Smile A mysle, ze problemu nie bedzie, gdyby co, to sie zakrece wokol autora Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Cytat:
(02-05-2012, 14:08 PM)Killifish napisał(a): Darku jesli trafie na nia ponownie to juz ja masz Smile A mysle, ze problemu nie bedzie, gdyby co, to sie zakrece wokol autora Wink

Wielkie dzięki, także za przypomnienie. Ta pozycja jakoś mi umknęła.
Przejrzałem przy okazji biblioteczkę i znalazłem jeszcze jedną książkę z Twojej listy - H.Frey'a "Moje akwarium" (1988r.). "Akwarium słodkowodne" mam z 1990r. Najbardziej zniszczone u mnie książki, to cz. 1 (1986r.) i cz. 2 (1989r.) Wiecheckich. Dawno ich nie czytałem, ale kiedyś... znałem je na pamięćSmile. Z Twojej listy, rekordzistą jest u mnie "Mały słownik zoologiczny. Ryby" - 1980r.
Ale znalazłem jeszcze takie starocie:
- Zygmunt Grodziński "Anatomia i embriologia ryb" (1971r.),
- Mirosław Huszcz "Akwarium i jego mieszkańcy" (1985r.),
- Stefan Kornobis "Akwarium w mieszkaniu" (1986r.).
Mam też kilkanaście numerów "Akwarium", głównie z lat 80-ych. Ten dwumiesięcznik, to był hicior. Rocznik '84 mam pięknie oprawiony, w twardej obwolucie. Na maszynie mechanicznej wystukałem z jednej strony kartki tematy artykułów z drugiej wykaz ryb (pielęgnice są podkreśloneBig Grin). O jakich rybach polscy akwaryści mogli przeczytać w 1984r.? Ano o takich:
- pielęgniczka Agassiza,
- miedzik obrzeżony,
- zwinnik obrzeżony,
- bojownik wspaniały,
- naskalnik Regana,
- różanka,
- pielęgniczka Ramireza,
- skalar,
- bystrzyk ozdobny,
- bystrzyk różowy,
- bystrzyk Robertsa,
- pyszczak lombardzki,
- ateryna,
- etiopka jednopręga,
- etiopka trójpręga,
- półdziobek,
- mieczyk Hellera,
- pawie oczko,
- bystrzyk Socolofa,
- bystrzy Pereza.
Pisownię zachowałem oryginalną. Fajnie się to czyta.
Swoją drogą, spotkałeś w antykwariacie ten dwumiesięcznik?


Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Tak Darku spotkalem ale z 10 lat temu Smile Teraz wielu wie, ze to ma wartosc Smile

Maly slownik zoologiczny mam z 76r. Brakuje w nim tylko pocztowki dzwiekowej, slajdy mam.

Ksiazki H. Frey'a mamy te same. Prawda, ze Moje akwarium wymiata? Warto ta pozycje polecac, bo mimo, ze stara, to stanowcza i nie poleca zadnych bigosow w zbiorniku a biotopy. I te rysunki - cudo Smile

Ksiazki Wiecheckich mam w dobrym stanie i za grosze.

Mam takze ksiazki, ktore wymieniles... Kronobis z 86r., Huszcz z 85r.

W antykwariacie byla w swietnym, idealnym stanie - mala plamka to nie problem, ksiazka RYBY W AKWARIUM H. Jakubowski, J. Ring. Nie pamietam ktore wydanie, bo ja mam trzecie z 83.

Mam H.Frey'a, Barwny swiat w akwarium z 57 ale rarytasami sa: Z.Loreca. Akwarium slodkowodne z 1936 r. oraz W.T.Innes, Exotic Aquarium Fishes z 1952 r. To po tacie zostaly, jak wiele innych ksiazek, czasopism, przedrukow.
Zachecam wszystkich do szukania po antykwariatach, bo sa perelki, jak ksiazka Horn'a
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
[quote][quote='Killifish' pid='16319' dateline='1335964497']
Prawda, ze Moje akwarium wymiata? Warto ta pozycje polecac, bo mimo, ze stara, to stanowcza i nie poleca zadnych bigosow w zbiorniku a biotopy. I te rysunki - cudo Smile [/quote]

Tak, książkę można czytać jak komiksBig Grin. Mnóstwo rysunków i jedynie kilka kolorowych fotek, w tym jednego z moich ulubionych pyszczaków - Melanochromis johanni.

[quote]W antykwariacie byla w swietnym, idealnym stanie - mala plamka to nie problem, ksiazka RYBY W AKWARIUM H. Jakubowski, J. Ring. Nie pamietam ktore wydanie, bo ja mam trzecie z 83.[/quote]

Czy to jest taka zielonkawa książka w twardej okładce - z rysunkami bojownika i jeszcze jakiejś ryby (może skalara i/lub molinezji)? Przy opisie czerwieniaka dwuplamego jest tekst: "Ryba bardzo agresywna. W czasie tarła atakuje nawet dużo większych od siebie przeciwników" (jakoś tak)? Na końcu są kolorowe rysunki ryb? Jeżeli to jest ta książka, to wychowałem się na niej. Kilka lat temu wcięło mi ją (pewnie komuś pożyczyłem). Książka, do której mam absolutnie największy sentyment. Muszę ją miećSmile.

A czy ktoś poleciłby w Wawie jakiś dobry antykwariat?

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tak Darku to ta ksiazka. Zaklepalem Ci ja wlasnie, zadzwonilem i odbiore w sobote, chyba ze bede w centrum jakosc. Mowie, ta akurat jak nowka, az sie swieci Smile
Na okladce czerwony bojownik, czarna molinezja a z tylu mieczyk.

Twoj cytat jest dokladny Smile w ksiazce tej ryba wystepuje jako Pielegnica czerwona, nazwa lacinska sie zgadza, a jego rysunek jest na Tablicy XIII, 2. Big Grin
Takze, jestes jej wlascicielem Big Grin sprawdzalem ja jak bylem, bo stan idealny a i pewna partia/wydanie mialo braki w rysunkach roslin. Tu bylo wszystko.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Cytat:[quote='Killifish' pid='16327' dateline='1335967505']
Tak Darku to ta ksiazka. Zaklepalem Ci ja wlasnie, zadzwonilem i odbiore w sobote, chyba ze bede w centrum jakosc. Mowie, ta akurat jak nowka, az sie swieci Smile
Na okladce czerwony bojownik, czarna molinezja a z tylu mieczyk.

Kurde, super!!! Napisz na PW, ile, gdzie, kiedyBig Grin.

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Żeby nie było, że Starsi Panowie Dwaj się rozmarzyli - ja też mam "Moje akwarium" Freya. Zaczytana niemal na śmierć, tata musiał mi ją kiedyś zbindować, bo się rozleciała. Uwielbiam to zdjęcie p. miodowej z narybkiem, a każden jeden rysunek znam na pamięć. Dzięki tej książce zainteresowałem się pielęgnicami, no i dzięki niej moim dotychczas niespełnionym marzeniem są okończyki moczarowe Smile Ale jednego w niej nie lubię:
(02-05-2012, 13:49 PM)Killifish napisał(a): "Pospiech tylko szkodzi! Rano-ogromne rozczarowanie"
"Młody akwarysta, nazwijmy go Piotrem" Sad
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Cytat:
(02-05-2012, 17:23 PM)piotrK napisał(a): Dzięki tej książce zainteresowałem się pielęgnicami, no i dzięki niej moim dotychczas niespełnionym marzeniem są okończyki moczarowe Smile

Fajna rybcia, taka trochę babkowataBig Grin. A obok, spójrz, bassek zielony - jakże podobny do pielęgnicy.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości