• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Grzanie lampą - prośba o burzę mózgów.

#8
Dzięki za wszelkie sugestie, raczej pójdę w stronę koryta wykonanego ze szkła o wymiarach identycznych z długością lampy. Rozłoży to równomiernie obciążenie na lampie. Lampa którą mam tj. Twinstar S-Line jest bardzo solidny mechanicznie. Jeżeli chodzi o nóżki lampy, to one znikną, lampa zostanie podwieszona do bardzo solidnej konstrukcji.

@teo - grzanie żarówką 100W zanurzoną w akwarium na jej 2/3 głębokości przerabiałem jako dzieciak na początku lat 80' Big Grin. Do tego miałem pompkę powietrza zrobioną z silnika spalinowego, modelarskiego połączonego paskiem napędowym z silnikiem od gramofonu Bambino. Ten silnik działał jak gdyby od "drugiej strony" - nie napędzał a był napędzany, a jego tłok pompował powietrze, do zbiornika wyrównawczego ze słoika po ogórkach z dolutowanymi dwoma końcówkami z rurek miedzianych, a dalej filtr gąbkowy na powietrze + kamyk napowietrzający. To były bardzo fajne czasy i wspominam je bardzo miło, ale chyba nie chcę wracać do nich w 100% w zakresie techniki akwarystycznej. Smile

Lampa którą mam ma zostać u mnie, stanowi resztki sprzętu po przygodzie z Holendrami i Amano - to jest bardzo dobra lampa z odpowiednim widmem, a że się uparłem przynajmniej na razie, że chcę mieć rośliny w akwarium obecnym, to kombinuję jak zaoszczędzić choć trochę. Czasy już są, a i będą jeszcze znacznie gorsze pod względem kosztów - gaz / prąd / woda itd. Więc oglądam każdą złotówkę przelewaną na konta gazowni / elektrowni itp. 3x. Jeżeli zabawa z roślinami = koszt prądu, będzie za droga to po prostu je zlikwiduję a lampy ściemnię na minimum.

Niestety nie wiem jeszcze jak będzie się sprawować fotowoltaika na moim domu w zimę, ale nie nastawiam się na jakieś sensowne ilości wyprodukowanego prądu, jak będzie lipa to może rośliny w akwarium będą sezonowe, od wiosny do jesieni. Zbliżająca się jesień / zima stanowi dla mnie (jak chyba dla większości z nas), bardzo dużą niewiadomą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Grzanie lampą - prośba o burzę mózgów. - przez robert_gorajski - 08-09-2022, 10:02 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości