• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Apistogramma sp. Red Point płeć

#1
Rybki zakupione jako Apistogramma sp. Red Point. I tu już się pojawia pierwsze moje pytanie, bo trochę się czuję zagubiony, jak próbuję sobie to ułożyć. Jak wygląda obecnie systematyka tego gatunku? Czy A. alacrina jest poprawną nazwą?

Drugie pytanie. Czy przypuszczalna samica nią jest? Ryba ma okrągłą płetwę grzbietową, ale delikatnie zaostrzoną odbytową. Kolor trzyma żółtawy, raz mocniej, raz słabiej. Pasek jak na zdjęciach widoczny praktycznie cały czas. Na pokrywach skrzelowych jest parę błękitnych plamek, które budzą moje największe wątpliwości.

   
   
   

Zdjęcia samca dla porządku i porównania.

   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Prawdziwa alacrina jest niedostępna w handlu, to co kupiłeś wygląda na słabej jakości czeskie cf. alacrina "Red point/Rotpunkt", będące mixem wszelkich form cf. alacrina które trafiały do handlu. Zdjęcia są nienajlepsze, ale na moje oko pierwsza ryba to samica- u różnych form cf. alacrina, zarówno "Rotpunkt" jak i przykładowo sp. "D18" samice często są zmaskulinizowane- pokazują sporo kolorów poza żółtawym i mają błyszczące punkty w okolicy pyska.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: mimo12
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości