• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Sumiki szkliste

#1
Lightbulb 
Hej wszystkim,
naszła mnie myśl na akwarium biotopowe z ławicą sumików szklistych. Co mógłbym waszym zdaniem z nimi stworzyć? Posiadam zbiornik 112l.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Mam od kilku lat grupkę sumików szklistych w akwarium 160L zrobionym w stylu szybko płynącego strumienia.
Zamontowane są 2 głowice robiące nieco większy prąd niż by wymagało tej wielkości akwarium.
   
Do tego w obsadzie były różne gatunki lubiące taką właśnie szybszą wodę, jest z czego wybierać - przylgi chińskie, różne babki typu stiphodon i pokrewne, rasbory, kardynałki, ostatnio brzanka Titteya (świetny mocno czerwony dodatek), garra flavatra (genialny gatunek) itp. Duży wybór bardzo zróżnicowanych zachowaniem gatunków przez co ciągle i zawsze coś się tam dzieje.

Okazało się że sumiki szkliste wręcz uwielbiają pływać w prądzie wody praktycznie 90% czasu. Mają w zbiorniku miejsce spokojniejsze a mimo to wybierają sam środek akwarium gdzie prąd jest najwyraźniejszy.
Będąc w ciągłym ruchu niesamowicie odbijają kolory, potrafią być jak tęcza przy odpowiednim oświetleniu
   

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
[-] Post Limak86 otrzymał 6 Lubię to od:
  • dzikakuna, hubar, LukaszW85, mimo12, Papja, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Kolego @Limak86 czy mógłbyś wrzucić filmik z tego zbiornika, pokazujący zachowania mieszkańców, oraz cześć techniczną?

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(09-07-2022, 15:46 PM)hubar napisał(a): Kolego @Limak86 czy mógłbyś wrzucić filmik z tego zbiornika, pokazujący zachowania mieszkańców, oraz cześć techniczną?

Pozdrawiam
Co do części technicznej, to jest to prostu układ hamburga narożnego w którym jest zasys głowic zamontowanych na przeciwległej bocznej ścianie akwarium. Zasys i głowice połączone są rurkami ze sklepu budowlanego.
Poniżej jedne z niewielu zdjęć z etapu tworzenia gdzie widać o co mi chodziło. Ostatecznie (czego już nie mam na zdjęciu) głowica trafiła bezpośrednio na boczną szybę i doszła jeszcze druga mniejsza głowica z własnym układem rurki idącej do hamburga.
   
Potem wszystko to zasypałem żwirem i piaskiem a głowice zamaskowałem kamieniami i korzeniami.
   
Po założeniu wyglądało to tak:
   

Filmu nie wrzucę bo nawet nie bardzo mam jak/nie mam żadnych do tego programów czy kont na YT itd.
Natomiast mam liczne zdjęcia mieszkańców którzy pojawili się w tym zbiorniku na dłużej lub krócej przez ostatnie lata. Generalnie polecam tego typu zbiornik ze względu na mnóstwo ruchu jaki w nim zachodzi - przylgi, garry, babki, krewetki, sumiki, rasbory czy brzanki są tutaj mega aktywne a przy karmieniu to potrafił być prawdziwy sajgon Smile
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
[-] Post Limak86 otrzymał 3 Lubię to od:
  • hubar, Papja, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości