• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr ro

#1
Witam.
Ktos poleci jakis konekretny model filtra ro? Jak duza membrane dobrac?
Akwarium 1400l. Ile realnie moze sie nalewac czysta ro do akwa?
Pozniej podmiany po 220 litrow tygodniowo (taka mam beczke na wode :-D)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Troszke poszperalem i wybralem filtr ro3 z membraną 150 gpd. Mam za duzo wody w akwa zebym mogl sie bawic z 100tka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja zeszłem z jednej membrany 150gpd na 2 *100 - mniej odpadu więcej wody na raz. Bez pompy, póki co duża różnica na korzyść 2.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja mam ro4 100 gpd i świetnie sobie radzi. Zbieram do beczki 220l z zaworem pływakowym. Do tego zawór czterodrożny, żeby zamykało odrzut po napełnieniu beczki. Wodę podmieniam w środy i soboty i zawsze mam pełną beczkę. Dodatkowo kupiłem sobie sygnalizator poziomu wody z 2 sondami i tak ustawiłem, że jak zlewam wodę z akwa i spłynie 200l to urządzenie wydaje dźwięk. wtedy zamykam zawór spustowy i otwieram napełniający i mam zdecydowanie mniej roboty.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Przy tym litrażu to tylko automatyczna podmiana - masz blisko węzeł wodny.
Dwie membrany to już standard przy litrażu >500L. Poczytaj - sporo już p[pisaliśmy na temat RO.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie jest zle 5 litrow 15 minut. Cisnienie od 3.5 do 4.5 bar. Ph 6 kh 0
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Panowie, zakupilem druga membrane tyle ze 100tke. Chce ja podpiac pod odpad brudnej wody z pierwszej 150tki. Jaki dac ogranicznik 450 czy 800 jak do 150tki

Edit: zamontowalem membrane 100tke na odpadzie brudnej ze 150tki. Zastosowalem ogranicznik ze 150tki 800cc.
Parametry sie zmieniły nastepujaco.
Membrana 150tka:
Było:
Ph 6 kh 0
Jest:
Ph 5 kh 0
Membrana 100tka
Ph 5.5 kh 0
Kran:
Ph 7 kh 16
Po dolozeniu 100tki na cisnieniu od 4.5 do 3.5 bar litr wody mam w 3 minuty. Na samej 150tce litr 6 minut.
Jestem zadowolony :-)
[-] Post darkdivinity otrzymał 2 Lubię to od:
  • -KUBA-, novi
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przypomnę tylko, że pH wody z RO zależy od ilości rozpuszczonego CO2 i w zależności od tego, jakie masz stężenie tego gazu w powietrzu, to pH może się różnić. Generalnie polecam przyjmować pH takiej wody równe 7, bo jak wlejesz ją do akwarium, to się może okazać, że piach ma odrobinę zatwardzającej domieszki i pH "nagle" będzie powyżej 7. Taka woda z RO nie ma buforu, więc łatwo się zmienia jej pH.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Przy probie octowej piach nic nie pienil wody.
To w jaki sposob utrzymac ph na poziomie 6 po wlaniu do akwa?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Próba octowa nie daje pewności. Niewielkie ilości zanieczyszczeń zasadowych nie będą przy niej widoczne. To próba orientacyjna. Piach na pewno NIE będzie mocno zatwardzać.

Torfianka, inne garbniki i kwasy humusowe, np. z liści buku, dębu, magnolii, ketapangu, szyszek olchy. Czasem stosuje się również kwasy typu HCl.
[-] Post mimo12 otrzymał 1 polubień od:
  • piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: darkdivinity
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości