• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada 1400 l

#11
Moim zdaniem lepiej dać więcej osobników jednego gatunku niż dawać po kilka rybek z 3 gatunków.
Co do duzych kirysków to może np. C. seussi moja maja 8cm ;-)
Zbrojniki to wszystkożerne, albo mięsożerne (np. L333), bo one na ogół nie chcą jeść zieleniny, a już za to roślinożerne mięsko chętniej jedzą. A to jak wspomniał Ruki powoduje problemy.

Wczoraj dostałem duże ładne skalary z Peru....
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
[-] Post arsik otrzymał 3 Lubię to od:
  • adams2121, darkdivinity, Tomek B.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Mam zupełnie inne doświadczenia jeśli chodzi o stosunek ziemków do roślin. Nigdy nie zniszczyły żadnej, która była odpowiednio zabezpieczona i nie była na tyle niska, że jej liście mogłyby ucierpieć obsypywane z góry piaskiem. W sieci można znaleźć mnóstwo zdjęć i filmów zbiorników z ziemkami, które są mocno zarośnięte roślinami. Sam widziałem świetnie funkcjonujące akwarium ze stadem G. winemilleri i G. sveni, które można byłoby określić jako prawie holenderski Smile Moje ziemki kopią nieznacznie, kiedy poszukują pokarmu lub kiedy robią małe dołki dla narybku, ale przez wiele lat nigdy nie zaobserwowałem celowego niszczenia roślin. Anubiasy przyczepione do korzeni nie bezpośrednio przy dnie nie są w żaden sposób zagrożone. Wśród Geophagus wyjątkiem u mnie był RH Tapajos, który kopał faktycznie dość mocno. Także Guianacara kopie i bardzo lubi to robić w pobliżu stałych elementów wystroju, jak kamienie, korzenie, czy większe rośliny.
Skoro jednak doświadczenia są różne, trzeba to rozważyć i jeśli nie chcesz się bawić w zabezpieczanie roślin przed podkopaniem, to może faktycznie warto zdecydować się na inne gatunki pielęgnic. 

U mnie żaden dorosły kirysek nie był zaczepiany przez ziemiojady, czego nie mogę powiedzieć np. o otoskach. W każdym akwarium z dorosłymi ziemkami od lat mam kiryski i nigdy nie miałem związanych z tym kłopotów. Jednostkowe wypadki nie potwierdzają reguły. Oczywiście i pielęgnice i kiryski (podobnie jak l-ki) są zagrożeniem dla maluchów, ale to każdy wie.

Co do L-ek wybór masz bardzo duży - faktycznie lepiej unikać tych typowo roślinożernych, bo mogą ucierpieć na diecie stosowanej przy ziemiojadach. 

Osobiście zdecydowanie wolałbym 3 gatunki różnych pielęgnic, niż 1 gatunek w większej grupie, zwłaszcza mając do dyspozycji tak duży zbiornik. Warto tylko, aby były to ryby o różnych zachowaniach, stąd mój wcześniejszy pomysł na grupki Geophagus, Pterophyllum i trzeciego gatunku np. Biotodoma. Będzie dużo ciekawych obserwacji. Wg mnie nie ma natomiast sensu budować obsady na trzech grupach ryb o podobnym wyglądzie i zachowaniach - wówczas wolałbym 1 większą grupę.  

Tak, czy siak - planowanie obsady to jeden z najfajniejszych momentów dla akwarysty (także gdy dotyczy to cudzego zbiornika) - czego potwierdzeniem jest ten wątek Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
[-] Post Bernard otrzymał 2 Lubię to od:
  • darkdivinity, kszyszek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(29-06-2022, 07:59 AM)schmeichel napisał(a): Zauważyłem, że moje ziemki często wolą podkopywać się pod większymi elementami wystroju zbiornika takimi jak kamienie czy korzenie, niż przesiewać piasek na pustej plaży:-)

Nie tylko twoje. Obserwując swoje stwierdzam że przy większych elementach, w zakamarkach zbiera się więcej czy to pokarmu czy innej materii którą sobie ziemiojady przesiewają. Takie kąty są po prostu atrakcyjniejsze dla ryb. Na plaży mało się tego zbiera, chyba że się sypnie pokarmu. Tak to cyrkulacja spycha wszystko w zakamarki.

Co do kirysków to może dawne Brochis splendens obecnie Corydoras splendens. Te rosną spore basiory. Planetcatfish.com podaje prawie 10 cm.


Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A jak sprawuje sie ryba heros liberfer?
Zaczyna mi sie robic wizja tej obsady.
15 p. Scallare
10 geophagus sveni
20-30 kirysow
5-6 lek
I tutaj jest popis dla ostatniego gatunku
[-] Post darkdivinity otrzymał 1 polubień od:
  • kszyszek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Przy skalarach jeżeli chodzi o Heros to trzeba celować w kompleks efasciatus z tego co jest dostępne, liberifer to za duży kaliber.
Jako rybę do wykończenia obsady ja polecam Andinoacara, ciężko o lepszą pielęgnice-rozpraszacz- u mnie moje latifrons super sprawdzają się z Heros, różnymi ziemiojadami i właśnie skalarami.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • darkdivinity
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
A jaka grupa tych Andinoacara?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Start 15 skalarów, 10 ziemków i 10 Andinoacara- a potem czekać, może nie trzeba bedzie nic redukować. Takie duże grupy beda znacznie ciekawsze do obserwacji niż jakbyś wpuścił po 6 sztuk dajmy na to 5 różnych gatunków.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • darkdivinity
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(29-06-2022, 20:45 PM)darkdivinity napisał(a): A jak sprawuje sie ryba heros liberfer?
To ryba dość agresywna, zwłaszcza w młodym wieku. Rośnie duża (podobnie jak vieje). Do tego niszczy (zjada) rośliny, więc to nie byłby dobry wybór, choć jest to piękna pielęgnica Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
[-] Post Bernard otrzymał 3 Lubię to od:
  • darianus, darkdivinity, Papja
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Może jeśli ciut mniejsze ziemki, to Geophagus sp. Rio Teles Pires?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Panowie, znalazłem wczoraj taki oto korzeń.    
Jest świetny ale waży pod 100 kg. Co mogę podłożyć pod niego w akwarium jak mam wyczyszczone dno? Od spodu jest płaski
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości