• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada 1400 l

#1
Witam,
Nadszedl czas na zmiany w moim akwarium, (1400 l 300x80x60). Udalo mi sie sprzedac obecna obsade z ca. Bede startowal akwarium na nowo. Z zona zdecydowalismy ze tym razem bedzie to akwarium typowo SA, korzenie liscie garbniki i rosliny plus hydroponika. Wode bede lał czysta ro.
Chcialbym dobrac obsade tym razem bez ryb niszczacych i demolujacych akwarium i rosliny. Rowniez chcialbym zebt nie byly zbyt duze(poprzednio vieje wyrosly i mialem wrazenie ze im ciasno) myślę ze max 20 cm.
Interesuja mnie ladne skalary, retroculus lapidifer. Myslalem o ziemkach ale ona niszcza roslinnosc wiec moze jakies male pielegniczki ? Do tego cos pływającego w toni oraz kilka ładnych Lek, kiryski na dno di sprzatania itp? Pomoze ktos?
Pytanie drugie, na cale dno dac piach czy podzielic akwa np 150cm piachu 150 cm zwiru?
Trzecie, jak optymalnie bedzie nasadzic rosilny, dawac jakis substrat pod piach ?

Chciałbym sie wyrobic w tenperaturze 26-27 stC z rybami.
Pozdrawiam :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Retroculus to ryba kopiąca, może nie tak jak większość ryb z rodzaju Satanoperca, ale poszukując pokarmu może nieco zmodyfikować dno. Pod tym względem ryba ta zachowuje się podobnie do typowych ziemiojadów (Geophagus). Nie warto więc dawać substratu pod piach, ponieważ z czasem zostanie wykopany. Jeśli będą to mocne rosliny jak żabienice,czy kryptokoryny, to ziemki i retro nie powinny ich zniszczyć (moje sveni, altifrons czy winemilleri nigdy celowo tego nie robiły).
Jeśli zdecydujesz się na R. lapidifer czy R. xinguensis, to powinieneś zadbać o silny nurt, który te ryby lubią. Ma to znaczenie skoro planujesz mieć w akwarium rośliny.  
Dobrze jest dać do akwarium trochę, a nawet sporo żwiru, ale nie ma większego znaczenia, czy nasypiesz go w tym, czy innym miejscu. Kiedy przyjdzie czas na budowanie gniazda, ryby i tak zrobią to po swojemu. Te ryby bardzo późno dojrzewają, więc przez bardzo długi czas nie będziesz obserwował z ich strony żadnego zainteresowania żwirem. Uważam więc, że dla młodych istotniejszy jest piasek, w ktorym będą poszukiwały pokarmu. 
Towarzystwo ryb z rodzaju Pterophyllum jest jak najbardziej ok. Te ryby nie będą sobie wchodziły w drogę, ponieważ retro bardzo wyraźnie trzymają się dna. 
Pielęgniczki mogą się stresować, ponieważ retroculusy, choć w ogóle nie są agresywne wobec innych gatunków, są dość płochliwe i potrafią się bardzo szybko poruszać, a przy okazji rosną duże (ponad 20 cm, choć następuje to po długim czasie).
Możesz pomyśleć o Biotodoma - to spokojna i niezbyt duża ryba. Guianacara jest nieco większa (samce dorastają do kilkunastu cm), bardziej agresywna i dość sporo kopie (głównie w celach rozrodczych). 
L-ki i kiryski to dobry pomysł, ale nie te najmniejsze typu panda, bo mogą kiedyś zostać pożarte. Retro, podobnie jak ziemki, to nie drapieżcy, ale jesli coś się napatoczy i mieści w pysku, to czemu nie sprawdzić Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
[-] Post Bernard otrzymał 2 Lubię to od:
  • mimo12, piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bernard jak zawsze rzeczowo, dziekuje.
Skoro ziemiojady nie zniszcza mi roślin (w planach mam głównie duze mocne rośliny jak pisales wyzej, kryptokoryny, valisnerie orsz anubiasy na korzeniach) to chetnie zobacze je w zbiorniku. Plan mam taki 10-15 skalarkow, 2-3 gatunki ziemiojadow (jakie sa ladne i sie pomieszcza zeby nienl bylo tloczno?)Stadko duzych kirysow (wlasnie jaki gatunek jest największy i jaka liczebność?) I z 6 duzych Lek.
Jaka temperatura bedzie optymalna?
Filtr ro3, jaka membrane wybrac? Zakladajac podmiany 30 procent tygodniowo potrzebuje conajmniej 300 litrow. Woda bedzie zbierana do mauzera w pownicy. Czy temperatura wody okolo 8 stopni ma wplyw na jakosc otrzymanej ro?
Czy taka czysta ro musze mineralizowac po dolaniu di akwa? Nie moge lac wody np 30-70 czy nawet 50-50 bo to co posiadam w studni to zazelaziony twardzioch.

I takie pytanie dodatkowe, jak nie dopuscic do rozwoju takich glutow czy krasnorostow na korzeniach?
Piach moge poprostu wymieszac ze zwirem jeden do jednego i bedzie ok? Czy juz lepiej sam piach. Dla mnie nie ma roznicy wielkiej.
Dzieki i pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jeśli chodzi o wybór ziemiojadów, to wiele z nich jest pięknych. Z większych, wg mnie najładniejsze są G. sveni, G. winemilleri, G. megasema, G. proximus i G. altifrons, ale możliwości jest sporo. Wybór jest duży - popatrz w dziale prezentacji pielęgnic z SA. Grupka 6-8 sztuk będzie się czuła świetnie w takim zbiorniku. 
Bardzo ładne i nieco mniejsze są G. sp. Teles Pires. Alternatywa to np. Biotodama cupido. Także grupa kilku ryb. 
Do tego stadko "skalarów" i będzie pięknie. 

Co do kirysów ja mam C. sterbai - jedne z większych i bezproblemowych kirysków. Podobne są C. schwartzi, ale wybór jest naprawdę duży. Stadko złożone z kilkunastu sztuk wystarczy. 

Temperatura 24-27 C będzie optymalna. 

Gluty na korzeniach powstają w początkowej fazie (zazwyczaj kilku/kilkunastu tygodni) - zbrojniki powinny sobie z nimi poradzić. Krasnorosty są bardzo ładne Smile Nie ma jasnych reguł jak ich uniknąć. Na pewno ich wzrostowi sprzyja mocne oświetlenie, które dla pielęgnic z SA nie jest konieczne, a i wymienione rośliny nie potrzebują wielu lumenów. 

Co do RO i mineralizacji muszą wypowiedzieć się inni. 

Żeby zabezpieczyć rośliny, warto obłożyć korzenie kamykami. 

Pomysł wymieszania piasku i żwiru jest ok.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mineralizacja zależy od ryb, które będziesz miał. Jeśli to będą ryby z wód miękkich, to wtedy lejesz czyste RO, jeśli będą potrzebować trochę większą przewodność to wtedy dajesz trochę mineralizatora.

Apisto przy dużych rybach to zły pomysł, tak jak pisze Bernard, będą zestresowane i nie zaprezentują się od najlepszej strony.

Co do eLek, pamiętaj by raczej pójść we wszystkożerne gatunki. Łączenie stricte roślinożernych czy drewnojadów z ziemiojadami kończy się konfliktem żywieniowym- zbrojniki podkradają mięsne żarełko pielęgnicom i kończy się to u nich bloatem.

A co na krasnorosty? Przede wszystkim mało ryb. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: Kadath
#6
Może Krobia xinguensis? Ma ktoś doświadczenia połączenia tego gatunku że skalarami?
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Z doświadczeń własnych.
U mnie w akwarium altifronsy decydują gdzie rosną rośliny a gdzie nie. Możesz sadzić ile chcesz, jak im nie pasuje - roślina na zero z gruntem. Nawet valisneria gigantea, z kilkunastu kryptokoryn została ostatnia, łaskawie oszczędzona, ale do tygodnia i nie będzie. Jak nie zniszczą, to wykopią, kilka razy na dzień.

Co do kirysów - jak wejdzie do pyska, kwestia czasu aż znikną wszystkie. Dla altifronsów dorosły Sterby bez problemu mieści się do pyska. Jak otworzy kolec grzbietowy - staje w pysku i niezbędna operacja. Nie polecam.

W tej chwili przy moich rybach rośnie trochę valisnerii tam gdzie ryby tolerują obecność i rośliny nad i pod powierzchnią wody.
Co ciekawe korzenie monstery są nietykane, rosną w wodzie do 80cm długości w tej chwili.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Bardzo dziękuję, teraz mam juz punkt zaczepienia.
Mowiqc o ziemiojadach mowimy o jednym stadzie 6-8 sztuk czy 3 gatunki po 6 sztuk?
Przypomni mi ktos sprawdzonych sprzedawcow na olx? Pamietaszm ze byl arsik czy jakos tak?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Zgadzam się z tym co napisał adams2121. Większość ziemków wykopuje rośliny i codziennie zmienia wystrój dna zbiornika. Te zachowania są niesamowite i to jest w ziemiach najpiękniejsze. Zabiegi typy obkładanie korzeni posadzonych roślin wiekszymi kamieniami też nic nie dadzą. Zauważyłem, że moje ziemki często wolą podkopywać się pod większymi elementami wystroju zbiornika takimi jak kamienie czy korzenie, niż przesiewać piasek na pustej plaży:-) Jeżeli planujesz mieć hydroponikę to skup się na roślinach której w niej posadzisz. Ich korzenie wpuszczone do zbiornika też potrafią zrobić dobrą robotę. Zawsze możesz dać też rośliny pływające czy epifity. Na początku wątku wspominałeś też o tym, że chcesz ryby rosnące max do 20 cm a altifronsy rosną sporo większe...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Mam 6 sztuk abaliosów w nieco mniejszym akwa i więcej bym ich tam nie zmieścił. Gdyby nie to, że mam je od maluchów i ich mi mega szkoda to wymienił bym je na mniejsze. Trzy gatunki o których piszesz to zdecydowanie za dużo.
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości