• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Prośba o pomoc w doborze towarzystwa dla ziemiojadów

#1
Witam Wszystkich forumowiczów. Jestem w trakcie zakładania akwarium dla ziemiojadów o wymiarach 180x60x55h. Zbiornik jest już na etapie dojrzewania. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie hodowałem ziemiojadów. Dlatego mam gorącą prośbę o wszelkie spostrzeżenia i uwagi, nie tylko co do obsady. Każde akwarium jakie zakładam, staram się by w miarę możliwości odzwierciedlało naturalne warunki występowania ryb. Sprawia mi przyjemność szukanie na ten temat informacji, zdjęć, filmów itd. Marzyły mi się Geophagus winemilleri, ale nim je znalazłem wpadły mi w ręce inne ziemiojady, choć sprzedawane w sklepie pod tą wlaśnie nazwą. Natomiast sprzedawca uczciwie przyznał, że są to ryby z odłowu, tak były opisane ale nie daje gwarancji że to ten gatunek. No i właśnie tu mam pierwszą zagwostkę, bo żeby dobrać obsadę, to muszę zidentyfikować ziemiojady które zakupiłem. Po przestudiowaniu wielu artykułów w internecie obstawiam, że jestem w posiadaniu Geophagus sp. caqueta, ale jak pisałem wcześniej, nie jestem znawcą tematu.


Załączone pliki Miniatury
           
[-] Post jurgen28 otrzymał 1 polubień od:
  • Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po pierwsze gratuluję wybory ryb jakimi są geophagus. To świetne ryby. Będziesz z nich zadowolony. Niestety w identyfikacji nie pomogę ale ryby są młode i mogą to być winemilleri. Jeżeli nie zależy Ci na biotopowej obsadzie to możesz dać do nich ryby pływające głównie w środkowej czy górnej strefie zbiornika takie jak kąsacze czy pterophyllum. Ile ich jest, 6 sztuk?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Tak, 6 sztuk. Na pewno nie są to G. Winemilleri. Jeżeli jest to G.Cacueta, to sugerowało by to biotop białych wód rzeki Cacueta/Japura, ewentualnie Solimoes. Mam luźne podejście do akwarium biotopowego, ale fajnie by było znaleźć coś z tych rejonów, a informacji na temat ryb akwariowych z tego obszaru nie mogę znaleźć......
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Tak to jest G. sp. Caqueta.
Ponadto nie Cię zniechęcać, ale ryby wyglądają na zabiedzone w młodości. Mają dość spore oczy w stosunku do ciała co prawdopodobnie wywołane jest tym, że były słabo karmione jako maluchy. Daj im dobry dom!
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(11-05-2023, 20:49 PM)jurgen28 napisał(a): Tak, 6 sztuk. Na pewno nie są to G. Winemilleri. Jeżeli jest to G.Cacueta, to sugerowało by to biotop białych wód rzeki Cacueta/Japura, ewentualnie Solimoes. Mam luźne podejście do akwarium biotopowego, ale fajnie by było znaleźć coś z tych rejonów, a informacji na temat ryb akwariowych z tego obszaru nie mogę znaleźć......

Zerknąłem pobieżnie na mapę i wyszło mi że Rio Japura jest w Brazylii natomiast po kolumbijkiej stronie mamy właśnie Rio Caqueta. Z doborem obsady do tego drugiego cieku wodnego mogę pomóc, gdyż swego czasu trochę przewertowałem takie opracowania inwentaryzujące gatunki ryb w Kolumbii. Pierwszy z nich to "Checklist of the freshwater fishes of Colombia" z 2008 roku (autorzy Maldonado-Ocampo J.A., R.P. Vari & J.S. Usma) drugi to wydanie poprawione/aktualizowane z 2017 tu już pozwolę sobie autorów pominąć bo jest ich sporo. O tym pierwszym wydaniu wspominam, ponieważ jest w nim mapa dzieląca Kolumbię na " hydrographic zones" - HZ i Ciebie interesowałaby HZ Amazonas. Poniżej zamieszczam ową mapkę, można ją uzyskać w lepszej rozdzielczości, oryginalny dokument do pobrania bez problemu, tekst po angielsku, nazwy gatunkowe po łacinie. Nowsze wydanie poprawia błędy i uzupełnia braki poprzedniego, także w kwestii zmian w rodzajach i przynależności gatunkowej. Na chwile obecną nie sprawdzałem czy powstała jeszcze nowsza edycja. Pozdrawiam i życzę sukcesów w chowie ziemiojadów i doborze obsady.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Bardzo dziękuję za informację o tych opracowaniach bo ich nie znałem....... Świetna baza wiedzy...... Rewizja 1435 gatunków trochę mi zajmie..... Myślę, że tak do dwóch lat powinienem coś wybrać.... [Obrazek: w8.gif]    Smile Smile Smile. Oczywiście żartuje,  wygląda na to, że tego właśnie szukałem - dzięki. 
Natomiast zanim odczytałem powyższą wiadomość, zdecydowałem się na zakup pierwszych mieszkańców, ławicę składającą się z 13 szt. Bystrzyków kolumbijskich. Ryby dobrze się czuły, ładnie się u mnie wybarwiły, pływały raźno po całym akwarium. Więc następnego dnia stwierdziłem, że przenoszę ziemiojady, a i przy okazji jeszcze trzy zbrojniki pospolite które też miałem. I tu mała chwila grozy, bo ryby w pewnym momencie stały się płochliwe i blade. Szybkie testy wody i okazało się, że akwarium do końca nie jest jeszcze ustabilizowane - podbiło mi amoniak do ok. 0,25. Dzisiaj mija czwarty dzień od wpuszczenia ryb i chyba sytuacja się stabilizuje, ryby zachowują się normalnie.....ufff
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Aktualne fotki ryb zrobione telefonem tak na szybko:


Załączone pliki Miniatury
       
[-] Post jurgen28 otrzymał 2 Lubię to od:
  • piotrK, schmeichel
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(18-05-2023, 11:02 AM)jurgen28 napisał(a): Rewizja 1435 gatunków trochę mi zajmie..... Myślę, że tak do dwóch lat powinienem coś wybrać.... [Obrazek: w8.gif]

Dlatego zaproponuję taki schemat działania: przegląd tego co jest w handlu - jak coś wpadnie w oko - sprawdzamy w tabeli z opracowania czy jest Amazobas HZ

Bo wymarzyć sobie możemy nie wiadomo co, ale jak tego nie sprzedają to raczej w akwarium nie zagości.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości