• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dobór oświetlenia.

#1
Witajcie, powiększam akwarium (aktualnie wykonuje próbę szczelności nowego). Potrzebuję dobrać jakieś fajne tanie oświetlenie dla zbiornika 120cm długie na 60cm wysokie. Przy aktualnym zbiorniku który również ma 60 cm wysokości używałem happet aqualed max white 100cm/47wat. Coś tam rosło zdjęcia poniżej koszt tej samej belki tylko dłuższej 120 cm to 350 zł czy w tych pieniądzach można dostać coś lepszego i godnego polecenia ?
Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hej, a rozważałeś może to, żeby zostać przy obecnej lampie, tylko zmienić sposób jej zamocowania, żeby pasowała na 120 cm akwarium? Boki byłyby co prawda trochę słabiej oświetlone, ale jeśli obecnie rośliny rosną na tym oświetleniu, a wysokość akwarium będzie ta sama, to powinno być z nimi ok. Większym szokiem może być dla nich przesadzenie, niż słabsze oświetlenie z brzegów, a kupno nowej będziesz mógł odłożyć w czasie, bo pewnie zmiana baniaka też najtańsza nie była przy dzisiejszych cenach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(14-06-2022, 23:08 PM)mimo12 napisał(a): Hej, a rozważałeś może to, żeby zostać przy obecnej lampie, tylko zmienić sposób jej zamocowania, żeby pasowała na 120 cm akwarium? Boki byłyby co prawda trochę słabiej oświetlone, ale jeśli obecnie rośliny rosną na tym oświetleniu, a wysokość akwarium będzie ta sama, to powinno być z nimi ok. Większym szokiem może być dla nich przesadzenie, niż słabsze oświetlenie z brzegów, a kupno nowej będziesz mógł odłożyć w czasie, bo pewnie zmiana baniaka też najtańsza nie była przy dzisiejszych cenach.

Cześć, plan mam żeby wymienić lampę na 120cm. Niechcialbym nawet w przyszłości kupować lampy która jest droższa niż nowe akwarium wiadomo na happeta trochę narzekam, traci dużo przez wysokość spoglądam trochę w stronę chihirosa lub zastosowaniu jakiś 2 tanich belek sinkor ( prosze o opinie) Jestem totalnie zielony w kwestii oświetlenia
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jeśli chcesz dobrego oświetlenia pod rośliny, potrzebujesz belki, która widmo światła ma zbliżone do wykresu aktywności chlorofilu.
Zatem wszystkie belki oparte na samych diodach 6500K-8000K będą dobre w zakresie koloru niebieskiego szczególnie dla chlorofilu typu a - 430nm.
Oświetlenie takie jednak jest praktycznie całkowicie pozbawione koloru czerwonego, a roślonom potrzebne 640-665nm.

W swoich zbiornikach mam 6500K, 8000K, FS, taka kombinacja pozwala ładnie zagęszczać się niewymagającym roślinom, choć akurat na tym mi nie zależy, bo mam samą Tanganikę i 50W belki DIY są ustawione na połowę mocy w 725-750l zbiornikach.
Proste rośliny typy kryptokoryny czy nawet rogatek ładnie rosną na tubie Aquaela sunny (13W chyba było w zestawach sprzed kilku lat w zbiorniku 105l), świeci już u mnie 2 lata, wcześniej zbiornik stał u teścia, nadal daje bardzo dużo światła.
Z tymi tubami mam trochę doświadczenia, zakładałem też kiedyś 240l wujkowi z plant + sunny, dają sporo, dobrego światła, rośliny rosną nieźle. 

Opisy belek typu Sinkor są pisane przez bajkopisarzy. Nie piszę, że jest to zła belka, bo opinie ma dobre (sam nigdy nie miałem z nimi kontaktu), jednak jeśli widzę, że dla 40W w smd belka daje 7413lm (tym bardziej W:R:B), to wiem, że to bajka. Podejrzewam, że lampa daje 3500-4500lm, ale to nie lumeny dla roślin są ważne, bo lumeny są dla oka Wink 
IMO jednak diody w tej belce dobrane są nieźle, bo mamy stosunek 3:2:1 (W:R:B).
Czyli na 3 białe (pewnie 6500K) mamy 2 czerwone (pik 630nm?) i 1 niebieską (pik 460nm?), co powinno przekładać się na dobry wzrost i niezłe zagęszczanie się roślin.
[-] Post LukaszW85 otrzymał 2 Lubię to od:
  • Imperator, mimo12
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości