• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Black Water 210 L i sump

#1
Witam.
     Posiadam akwarium 82 x 57 i 45 cm wysokości, do tego także sump o wymiarach i układzie przegród jak na załączonym rysunku.
Chcę utworzyć biotopowe akwarium Black Water być może Rio Negro, chyba że ktoś podpowie jakąś fajną opcję z inną obsadą i innym miejscem. Myślałem o jakiejś Apisto do tego nie wiem czy by pasowały ( czytaj ) przeszkadzały kiryski, w toń drobnoustek i przy powierzchni pstrążenice, oczywiście jeśli nie będą przeszkadzać znów drobnoustką [Obrazek: usmiech.gif] . Wybrałem Apisto przez to że dadzą się rozmnożyć a fakt ten daje dodatkowego kopa i radość z hodowli. Ryby najlepiej dostępne od kogoś z forum. Odnośnie ich ilości liczę na wasze doświadczenie. W akwarium ma byś piasek, korzenie i detrytus [Obrazek: usmiech.gif]. Posiadam filtr RO, a w przyszłym tygodniu składam armatę torfową. Obecnie poszukuję drzewa do akwarium.
     I teraz moje pytania:
1. co za media wsadzić do sumpa ?
   
Patrząc od prawej :
    - 1 komora : skarpeta lub pusto,
    - 2 komora ( 5cm) : gąbki różnej gramatury od góry gruba na dole gęsta
    - 3 komora : kulki maxspecta - grzałka
    - 4 komora : pompa  
2. Jaką pompę użyć, jakiej wydajności ?

Proszę o pomoc i wasze podpowiedzi.

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie chciałbym Ci od początku podcinać skrzydeł, ale przy akwarium tej wielkości sump jest zbędny Smile Jeżeli jednak akwarium masz tak zbudowane, że nie ma sensu z niego rezygnować, to możesz użyć dokładnie takich wkładów, jakie sobie zaplanowałeś. Nie znam się (czyt. nie korzystam) z mediów filtracyjnych, więc upewnij się, że te kulki nie zatwardzają/podnoszą pH wody. Ogólnie możesz zaplanować sump tak, żeby jedna komora (np. któraś środkowa) mogła służyć jako ewentualny kotnik dla młodych Apisto.

Pompa nie musi mieć giga wydajności, jak kupisz coś np. o wydajności 1000 L/h to dobrze by było żeby miała regulację, żeby nie robić pralki. Trochę ruchu wody to zdrowo dla ryb i akwarium.

Co do ryb to na pewno znajdziesz jakieś ciekawe gatunki na forum, pytaj przede wszystkim użytkownika @mpaw
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Z drewnem uważaj - lepiej kupić w sklepie tzw afrykańskie niż samemu pozyskiwać z lasu.
Sump OK - tak aby łatwo czyścić wkłady - pomysł Piotra OK - jedna komora dla młodych - ale wtedy jakiś LED nad sump.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Co do drewna i sumpa zastosuje się do waszych uwag. Zapomniałem w pierwszym poście zapytać jakie oświetlenie nad takim zbiornikiem należy zastosować i gdzie je kupić. A co do obsady to macie jakieś uwagi, ile czego. Moim zdaniem lepiej mniej rodzaji ryb i ich ilości niż miała by wyjść jakaś zupka.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Z drewnem zbieranym trzeba uważać, bo może zacząć gnić, aczkolwiek drewno ze sklepu też mi czasem gniło.

Jeśli chodzi o obsadę, to może zaproponuję pielęgniczki boliwijkie 6 szt i do tego jakieś stadne z regionu.

Co do pompy, to byle miała odpowiednią wysokość podnoszenia wody i nie robiła przy tym pralki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W sumie nie wiem o co ludzią chodzi z tym drewnem.. Afrykańskie/Amerykańskie jest ok a nasze już nie?

Od zawsze w akwarium mam drewno z okolicznych lasów itp. nigdy nie było żadnych problemów z nim związanych, fakt trzeba zwrócić uwagę aby było dobrze wysuszone i nie miało pruchna.
Ostatnio nawet próbuje z korzeniami iglaków, suszone ponad 2 lata i też nie ma żadnych zmian zarówno w parametrach wody jak i w zachowaniu ryb.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
[-] Post -KUBA- otrzymał 2 Lubię to od:
  • mimo12, stefan212020
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
W drugiej komorze na górę dałbym watę a niżej gąbki 10-15ppi
Watę wymieniasz a gąbki nie blokują przepływu.
Kulki są syntetyczne i obojętne. Stworzono je pod morszczaki więc nie ma opcji żeby coś uwalniały. Aczkolwiek do apisto wystarczy zwykła ceramika w większej ilości i też będzie działała super. taka szklankę można ogarnąć głowica z gąbką i też będzie dobrze.
Pompę dałbym taka która realnie da na powrocie najmniej dwie objętości zbiornika. Więc prawie każda powyżej 1000/1200 l/h po uwzględnieniu podniesienia.
Drewno jak najbardziej może być leśne lub z jakiegoś stawu lub rzeki.
Sam wkrótce wybieram się po jakieś drewno.
Najchętniej buk/jesion względnie dąb.
Uważam że popyt na drewno importowane największy wpływ mają dizajnerzy, pytanie czy Tobie jest to potrzebne
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czy taki torf jest ok?
Na worku jest napisane "TORF KWAŚNY ph 3,5 - 4,5" a w załączeniu poniżej zdjęcie opisu z tyłu opakowania. Torf z "Mrówki".


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jest w porządku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: padre218
#10
Witam.
Wreszcie ruszyłem z moim pierwszym biotopowym akwarium, ma ono imitować brzeg rzeki i mam nadzieję , że mi to przynajmniej trochę wyszło. Jedna ze stron zawalona jest korzeniami a całe dno zasypane jest liśćmi buku. Oświetlenie to trzy naświetlacze 10 W barwy biała zimna 6500-7000K podłączone pod LEDDIMMERPRO V6, zrobiłem na nim wschód słońca od strony „brzegu”.
Sumpa tak sobie wymyśliłem i pytam od razu czy może być :-) , z pierwszej części sumpa na spływie zrobiłem zbiornik w którym może w przyszłości wpuszczę Betta hendra, następnie jest wata filtracyjna i gąbka 15ppi dalej kotnik jak mi wcześniej zasugerowaliście, później na spływie do komory pompy gąbka 15 ppi i w komorze pompy kule maxspecta.
Baniak zalałem wodą z filtra RO przepuszczoną przez armatkę torfową. Jak się okazało po pewnym czasie wlewana woda od góry do armatki rozbijała torf i woda jaką zalałem prawie cały baniak była pH 6,5 więc trochę za dużo. Po zauważeniu tego problemu torf teraz wrzucam do rajstopy i mocno ubijam i pH po pomiarze przy wyjściu z armaty wynosi teraz w okolicach 5 więc myślę ,że nie jest źle.
Cały szkopuł w dojrzewaniu akwarium bo nie zauważyłem przy przeprowadzonych pomiarach aby coś w ogóle ruszyło, więc proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów.
Dla zobrazowania sytuacji przedstawiam wyniki pomiarów testami JBL:
18 sierpnia zalanie akwarium
23 sierpień - pH-6,4 ; NO3-1 ; NO2-0,025; TDS – 56, GH – 0 , KH – 0
26 sierpień dodanie do akwarium syfu z filtra od znajomego
30 sierpień - pH-7,1 ; NO3-1 ; NO2-0,025; TDS – 76, GH – 0 , KH – 0
9 wrzesień - pH-7,4 ; NO3-0 ; NO2-0,025; TDS – 83, GH – 0 , KH – 0
16 wrzesień - pH-7,1 ; NO3-0 ; NO2-0,025; TDS – 86, GH – 0 , KH – 0
10 październik - pH-6,8 ; NO3<0,5 ; NO2<0,01; TDS – 86, GH – 0 , KH – 0
20 październik - pH-7,3 ; NO3<0,5 ; NO2<0,01; TDS – 90, GH – 0 , KH – 0
Temperatura wody to 23`C , co jakieś 7 dni dolewam świeżej torfianki bo powierzchnia akwa i sumpa jest duża i sporo paruje.
Od miesiąca pływa w sumpie 6 sztuk Gupików które maja się dobrze. Od dwóch tygodni również widzę , że przybywa coraz więcej oczlików, obecnie jest ich naprawdę dużo więc moje pytanie co z tym dojrzewaniem?
Czemu ze startowych pH 6,5 zrobiło się 7,3 , piasek zakupiony z bezpiecznego źródła a korzenie (z tego co podejrzewam to jałowiec) były poddane tylko obróbce termicznej z solą ( przynajmniej tak twierdzi sprzedawca) więc co może podbijać pH?
Poniżej kilka zdjęć akwarium ( robione telefonem) .
Proszę o podpowiedź co dalej .
Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
                       
[-] Post padre218 otrzymał 4 Lubię to od:
  • darianus, Goran, gustawksp, Łuka$z
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości