• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr hydroponiczny w tanganicznym akwarium

#1
Dzień dobry
Borykam się z problemem wyboru biotopu dla nowego akwarium. Z Ameryką Płd. mam nieco większe doświadczenie, ale dla moich ukochanych ziemiojadów nie znajdę teraz miejsca, więc jakieś mniejsze szkło (100-150l) wchodzi tylko w grę, czyli kieruję wzrok ku Tanganice i muszlowcom (choć pielęgniczki nie dają mi spokoju), z którymi też mam piękne wspomnienia.
W każdym razie, akwarium bez roślin lub z ich minimalną ilością. Marzy mi się, by za filtrację biologiczną (a może i nie tylko) odpowiadał wyłącznie filtr hydroponiczny.
Pytanie:
Czy woda o tanganikańskich parametrach pozwoli na bezproblemowy rozwój roślin nadwodnych? Jeśli tak, to jakie gatunki roślin dadzą radę? Gdy rozmawiam z osobami hodującymi rośliny hydroponicznie, to wciąż słyszę, że woda ma być miękka i lekko kwaśna. Często podawana jest sugerowana wartość przewodności wody, ale tę traktuję z pewnym dystansem - sumaryczna zawartość soli w wodzie niewiele mówi o jej składzie.
Od kilku tygodni eksperymentuję ze szkrzydłokwiatami w kranówce (pH ok. 7,6, TwO ok 15) i jest bardzo dobrze, ale do "tangi". to jeszcze trochę brakuje. Powoli podnoszę parametry, ale być może powszechnie wiadomo (i tylko ja o tym nie wiem), że się nie da i moje kombinacje nie mają zupełnie sensu, bo przecież to próba bez obciążenia rybami i stąd prośba o Wasze ustosunkowanie się do tej koncepcji.
Gdyby ktoś miał jakieś informacje, to z wdzięcznością je przyjmę. Każde doświadczenie jest dla mnie ważne.

Wiem, że "najłatwiej" byłoby po prostu założyć akwarium i ew. reagować na problemy, ale przyjąłem już w swoim akwarystycznym życiu tyle stresu, że wolę problemów unikać niż z nimi walczyć.
RS
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Przy pH w okolicy 8, bardzo ładnie rosła mi zroślicha (Syngonium). Nieco gorzej radzi sobie epipremnum. Nie miałem tych roślin w hydropoonice, po prostu wsadziłem je korzeniami do wody i tyle.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(09-05-2022, 21:45 PM)LukaszW85 napisał(a): Przy pH w okolicy 8, bardzo ładnie rosła mi zroślicha (Syngonium). Nieco gorzej radzi sobie epipremnum. Nie miałem tych roślin w hydropoonice, po prostu wsadziłem je korzeniami do wody i tyle.

Dzięki. Wpisuję Sungonium na listę najbliższych zakupów. 
Zamierzałem posadzić rośliny w ceramice o drobnej granulacji (filtr. biol.), ale takie rozwiązanie ma niewielką elastyczność - rewolucje w doniczce mogą skutkować nie wiadomo czym. Tutaj rzeczywiście wygrywa osadzenie korzeni bezpośrednio w akwarium - w razie niepowodzenia po prostu przekłada się "zielsko" do innego pojemnika.
Muszę to przemyśleć.
RS
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jest dużo roślin które dadzą sobie radę w twardej i zasadowej wodzie.Ruszam z budową zbiornika z wklejonym filtrem "kaseciak" i akwaponiką. Nawsadzam co się da tanio zdobyć., dracena, różne trzykrotki, paproć, aloes itp. Co się przyjmie będzie rosło. Razem z kaseciaiem w CA da radę. Zobacz rośliny na forach od hydroponiki. Na foto wstępne założenia projektu. Teraz od 2,5 roku używam podobnego kaseciaka w 300L, tylko zamiast akwaponiki woda płynie przez dno. Od 1/2 roku na jest ssana wcześniej była dmuchana pod dno, w obydwu przypadkach mam nadfiltrację (pompa tylko 450L/h). [attachment=43588] Prawie gotowy zbiornik
[-] Post stefan212020 otrzymał 1 polubień od:
  • Stan
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
W hydroponice będą rosły praktycznie wszystkie rośliny jeżeli stworzymy im do tego odpowiednie warunki. Rośliny pobierają mikro i makro w zakresie 5.5-6.5 PH. W innych zakresach PH niektóre rośliny początkowo wyglądają jakby były zadowolone, jednak w dłuższej perspektywie przekonasz się, że głodują i zaczynają wykazywać niedobory. Ważne tez jest podłoże, które musi być obojętne chemicznie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: stefan212020
#6
(15-05-2022, 21:09 PM)Darek napisał(a): W hydroponice będą rosły praktycznie wszystkie rośliny jeżeli stworzymy im do tego odpowiednie warunki. Rośliny pobierają mikro i makro w zakresie 5.5-6.5 PH. W innych zakresach PH niektóre rośliny początkowo wyglądają jakby były zadowolone, jednak w dłuższej perspektywie przekonasz się, że głodują i zaczynają wykazywać niedobory. Ważne tez jest podłoże, które musi być obojętne chemicznie.
Ph 6,8÷7,2 , 3xkosz 30/10/13h cm keramzytu ogrodniczego i do hydroponiki, niby obojętny chemicznie. Rośliny będę dawał co będę miał, co będzie rosło to zostanie. Zastanawiam się tylko jaki ustawić poziom wody w korycie, myślę że 3÷4cm będzie ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(16-05-2022, 15:15 PM)stefan212020 napisał(a):
(15-05-2022, 21:09 PM)Darek napisał(a): W hydroponice będą rosły praktycznie wszystkie rośliny jeżeli stworzymy im do tego odpowiednie warunki. Rośliny pobierają mikro i makro w zakresie 5.5-6.5 PH. W innych zakresach PH niektóre rośliny początkowo wyglądają jakby były zadowolone, jednak w dłuższej perspektywie przekonasz się, że głodują i zaczynają wykazywać niedobory. Ważne tez jest podłoże, które musi być obojętne chemicznie.
Ph 6,8÷7,2 , 3xkosz 30/10/13h cm keramzytu ogrodniczego i do hydroponiki, niby obojętny chemicznie. Rośliny będę dawał co będę miał, co będzie rosło to zostanie. Zastanawiam się tylko jaki ustawić poziom wody w korycie, myślę że 3÷4cm będzie ok.
1/3-1/4 h kosza, twoje 3-4cm będzie ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: stefan212020
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości