• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Plastikowy zmywak kuchenny

#11
Na początek jeden kubeł , wyjechał matrix , wjechały zmywaki do jednego z trzech koszy. Weszło dokładnie 22 zmywaki , teraz musi minąć trochę czasu , jeśli będzie wszystko ok przesiadam się na zmywaki w moich kubełkach. Może to być strzał w dziesiątkę i praktycznie niezniszczalne medium filtracyjne. Tak na oko przepływ większy co skutkować powinno lepszym natlenieniem bakterii , czas pokaże.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Jako że od pół roku , w obu kubełkach mam zmywaki , przyszedł czas na podsumowanie. Kubełeki nie otwierane od czasu załadowania owych zmywaków. Parametry w baniaku stabilne , przepływ nie spadł w żadnym stopniu więc nadal nie myślę ich otwierać. Chyba nie ma co więcej się rozpisywać. Pozostaje przy filtracji opartej na zmywakach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(24-09-2022, 11:59 AM)Skuggi77 napisał(a): Jako że od pół roku , w obu kubełkach mam zmywaki , przyszedł czas na podsumowanie. Kubełeki nie otwierane od czasu załadowania owych zmywaków. Parametry w baniaku stabilne , przepływ nie spadł w żadnym stopniu więc nadal nie myślę ich otwierać. Chyba nie ma co więcej się rozpisywać. Pozostaje przy filtracji opartej na zmywakach.
Czekam na kolejne podsumowanie po roku pracy. Bo u mnie tyle się zdarzało kubełków nie otwierać.

Mógłbyś na szybko podać aktualną obsadę, aby móc ocenić obciążenie biologiczne; litraż akwa i kubełków i czy są rośliny w zbiorniku? Oraz relację koszt/ litr objętości zmywaków.

Bo ten wątek daje mi niezłą zagwozdkę na temat mediów filtracyjnych

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
No i nie doczekałem roku , zabrakło miesiąc. Coś z tyłu głowy podpowiadało zajrzyj do kubła , pomyślałem skoro przepływ spadł jednak już czas!. Gąbka która była jako pierwsze medium filtracyjne zapchana na maksa. A jak się prezentują zmywaki z tematu widać na załączonym obrazku.       Na prośbę el_polakoAkwarium 450l. Dwa kubełki AM-TOP o deklarowanym przepływie 1200l. każdy.  Obecnie w baniaku dwie pary Thorichthys Meeki , para sajica , para nanoluteus i kilka mieczy plus molinezje. Odnośnie wcześniej wspominanego Matrixa. Gdy go zmieniałem na wspomniane zmywaki trafił do dwóch aquael turbo. Był trzy lata używany i zauważyłem że zaczął się rozpadać. Więc jego długowieczność jako medium biologiczne to mit lub szkodzi mu kwaśna woda. Zdjęcie drobinek     są to jakby malutkie kamyczki (piasek) niektóre się rozpadają przy bardzo mocnym potarciu.
[-] Post Skuggi77 otrzymał 3 Lubię to od:
  • -KUBA-, el_polako, matheo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
No ok... tylko jak sprawdzić, czy poza zajmowaniem miejsca te zmywaki spełniały zskładaną rolę ? Bo jeśli faktycznie działają, to może zapchał bym nimi puste miejsce w hamburgu. Przy okazji usztywnią gąbkę, bo przy wymiarze 40x50 wciąga mi ją środkiem jak się trochę zapcha.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Co do matrixa mam go 7/8 Lat. Nie zauważyłem że go jest mniej lub cokolwiek innego. Zobaczę i przyjżę mi się przy kolejnym otwarciu filtra któregokolwiek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(10-03-2023, 22:36 PM)Goran napisał(a): No ok... tylko jak sprawdzić, czy poza zajmowaniem miejsca te zmywaki spełniały zskładaną rolę ? Bo jeśli faktycznie działają, to może zapchał bym nimi puste miejsce w hamburgu. Przy okazji usztywnią gąbkę, bo przy wymiarze 40x50 wciąga mi ją środkiem jak się trochę zapcha.

Całej pewności nie mam czy spełniały zakładaną rolę. Gdyby było inaczej znaczyło by że równie dobrze kubły mogły by na pusto mieszać wodę. Co do wciągania gąbki w hamburgu. Gdy miałem jeszcze na bocznej szybie , w jednym 470 l. akwarium , wyciąłem w gąbce coś w rodzaju rowków pionowych w kształcie pasków , takie V . Co jakiś czas odkurzałem dokładnie te rowki przy podmianach. Za gąbką miałem takie dziwne wkłady filtracyjne od Juwel wciśnięte , białe koszyki z ceramiką. Akwarium miało 66 cm wysokości a tych koszyków było 3 , wciśnięte w poziomie , tak że pomiędzy nimi swobodnie przepływała woda.
[-] Post Skuggi77 otrzymał 1 polubień od:
  • stefan212020
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(10-03-2023, 22:41 PM)adams2121 napisał(a): Co do matrixa mam go 7/8 Lat. Nie zauważyłem że go jest mniej lub cokolwiek innego. Zobaczę i przyjżę mi się przy kolejnym otwarciu filtra któregokolwiek.

Kurczę , ja też nie zauważyłem żeby go było mniej. Po prostu po wysypaniu matrixa do wiaderka z wodą z akwarium zauważyłem taki właśnie pył , miniaturowe kamyczki. Zakładam że to z niego,  podłoże w akwarium to czarny piach i żwirek z pobliskiej Islandzkiej rzeki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości