• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ryby ławicowe

#1
Witam, miałem ławicę Paracheirodon axelrodi 80 sztuk, teraz zostało mi może 30... Wszystko zżarły manacapuru albo owroewefi. Neonów zaczęło ubywać kiedy podrosły koparki albo taki zbieg okoliczności. Pytanie, czym zastąpić neony, żeby nadal było środowiskowo, ławicowo i żywo? Bo jeżeli chodzi o kolory to chyba nie ma nic porównywalnego... 
Myślałem ew o  Thayeria boehlkei, są większe, ale nie wiem, czy tak samo trzymają ławicę?
Woda:
NO3 20-30 przed podmianą wody, testy kropelkowe
KH 4, testy kropelkowe
GH 8, testy kropelkowe
Temp 25 st.
PPM 44
µS 85
PH zależy, czym się mierzy- miernik pokazuje 7.3 (ale jak mierzę wodę z filtra RO pokazuje 7.1, a wcześniej pokazywał 6.5) , krople 6.8, (pasek, którego nie biorę na poważnie pokazuje mniej niż 6.4) 
Do podmian używam czystej RO około 400l tygodniowo w 2 częściach, w weekend 200 i środku tygodnia kolejne 200.









:
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Może Hyphessobrycon columbianus? To piękne, spokojne bystrzyki.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(02-04-2022, 16:17 PM)piotrK napisał(a): Może Hyphessobrycon columbianus? To piękne, spokojne bystrzyki.

Ładne, ale czy będą trzymały się w ławicy, jak neony? A jak z dostępnością?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zgadzam się z sugestia Piotra ale niestety nie trzymają one ławicy. Może lepsze będą zwinniki Blehera? One ładnie trzymają ławice i rosną większe od neonów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Może powiem banał, ale niezależnie od tego, na jaki gatunek się zdecydujesz, to w przypadku dopuszczania do dorosłych pielęgnic, musisz wziąć wyrośnięte stadne, a nie młodziki.

Znajomy miał kiedyś ze skalarami i gujankami Hyphessobrycon anisitsi i nie znikały, także to może być jakieś rozwiązanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Thayeria boehlkei to fajna ryba trzymająca się górnej części zbiornika, można zapomnieć że zejdzie niżej. Co do utrzymania się w ławicy to miałem je kiedyś z samymi Uaru i Geophagusami w 500 litrach i pływały po całości tafli, do niedawna miałem je w dużym 3200 litrów i też rozkładały się po całej tafli. Skończyło się to jak dodałem 5 pielęgnic skośnopręgich (w tym dwie pary które się non stop trą), które broniąc terytorium zmuszają hokejówki do pływania w skupionej ławicy ale tylko wtedy kiedy jest tarło skośnopręgich. Ogólnie polecam.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Może Prionobrama filigera? Mało popularne (i przez to trudne do kupienia), bo na zdjęciach wydają się nieciekawie ubarwione, ale w akwarium nabierają uroku. Może nie tworze typowej ławicy jak śledzie :-), ale trzymają się w grupach. Mam taką grupkę (7, bo tylko tyle mieli w Diskusie [Obrazek: smutny.gif]  ) i są naprawdę piękne. Niejaki Tonid (czy go ktoś jeszcze pamięta z p.r.a?) miał duże stado (chyba z 50 sztuk) w akwarium z ziemiojadami i wyglądało to bosko.
Pozdrawiam Smile
Tomek B.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(02-04-2022, 17:27 PM)schmeichel napisał(a): Może lepsze będą zwinniki Blehera

Mam ofertę na 60 szt. za 420 zł już podobno większych od dorosłego neona...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(02-04-2022, 21:46 PM)mimo12 napisał(a): Hyphessobrycon anisitsi

A jak z trzymaniem ławicy? Widziałem na YT kilka filmów i trochę leniwe te ryby, ale też nie było ich tam za dużo, i nie było wokół większych ryb, także trudno coś wnioskować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Raczej w luźnej grupie niż w typowo zwartym stadzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości