• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Heros sp. Rio Madeira

#1
Jakiś czas temu trafiły do mnie niewielkie, grafitowo-szare rybki. Heros sp. Rio Madeira bo o nich tutaj mowa, zaintrygowały mnie od razu, jak tylko je zobaczyłem w swoim zbiorniku ... Wcześniej nie do końca byłem co do nich przekonany, bo bardzo niewiele jest informacji o tej populacji. Na początku zaskoczyło mnie ich całkowicie nietypowe ubarwienie w porównaniu do innych Heros. Teraz gdy podrosły i się wybarwiły, jestem nimi tek zachwycony, że zdecydowanie należy im się tutaj osobny wątek   [Obrazek: dokuczacz.gif] Zresztą sami oceńcie ...  [Obrazek: oczko.gif]

fotki robione zaraz po kwarantannie,około dwa tygodnie po tym jak trafiły do mnie :

           

I dzisiejsze zdjęcia pary przeniesionej już do zbiornika tarliskowego ( już drugi raz szykują się do tarła )

                                   
[-] Post Macraei otrzymał 14 Lubię to od:
  • darianus, dzikakuna, Goran, Hicham, LukaszW85, michal_kov, mimo12, Papja, Ruki, Sebastian50, sensej, wet-aqua, Zimna Zośka, Łuka$z
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piękne są. Ciekawe jak duże urosną...
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(30-03-2022, 19:41 PM)dzikakuna napisał(a): Piękne są. Ciekawe jak duże urosną...

Trudno powiedzieć jakie są ich możliwości..., rosną szybko ale też bardzo szybko dojrzały płciowo. Pierwszym tarłem zupełnie mnie zaskoczyły więc możliwe, że wcale nie będą duże Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Miałem możliwość oglądać te ryby "na żywo". Uroda  unikatowa. To , że dojrzały dość wcześnie , nie oznacza, że nie będą nadal rosnąć w swoim tempie. Nie będą to duże ryby w porównaniu z niektórymi Heros, ale z pewnością osiągną jeszcze większe rozmiary, a co za tym idzie również jeszcze intensywniejsze ubarwienie. Gratuluje hodowli tak ciekawych ryb. Świetne ryby.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: Macraei
#5
Super? Widać jakieś różnice w tempie wzrostu porównując do odmiany Paraconi? I jak z agresją?
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: Macraei
#6
Rosną nieco wolniej niż Paraconi, ale bardzo możliwe, że ich wzrost spowolnił pobyt w hurtowni ( to częste). Co do agresji to nie odbiegają specjalnie od innych w typie efasciatus.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Na całe szczęście wszelakie Heros blisko spokrewnione z efasciatus nie są ani przepastnie wielkie, zwykle dobijają do około 25cm, ani zbyt agresywne- więc są to ryby znacznie bardziej nadające się do typowych akwariów niż takie Heros sp. Curare Wink
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 2 Lubię to od:
  • Macraei, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(30-03-2022, 21:20 PM)Papja napisał(a): Na całe szczęście wszelakie Heros blisko spokrewnione z efasciatus (...) są to ryby znacznie bardziej nadające się do typowych akwariów niż takie Heros sp. Curare Wink

żeby jeszcze urodą im dorównywały Wink

A tak poważniej - tytułowe herosy są bardzo ciekawie ubarwione (jedyne w swoim rodzaju). Z dużym zainteresowaniem będę śledził relację Sławka na ich temat.
Faktycznie dość szybko podeszły do tarła. Oczywiście będą nadal rosły, ale sądzę, że wzrost samiczki (o ile tarła będą się często powtarzały) zostanie istotnie ograniczony.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(31-03-2022, 15:25 PM)Bernard napisał(a):
(30-03-2022, 21:20 PM)Papja napisał(a): Na całe szczęście wszelakie Heros blisko spokrewnione z efasciatus (...) są to ryby znacznie bardziej nadające się do typowych akwariów niż takie Heros sp. Curare Wink

żeby jeszcze urodą im dorównywały Wink

A tak poważniej - tytułowe herosy są bardzo ciekawie ubarwione (jedyne w swoim rodzaju). Z dużym zainteresowaniem będę śledził relację Sławka na ich temat.
Faktycznie dość szybko podeszły do tarła. Oczywiście będą nadal rosły, ale sądzę, że wzrost samiczki (o ile tarła będą się często powtarzały) zostanie istotnie ograniczony.

Kolory mają wyjątkowe (niczym pyszczaki z Malawi Smile ). Na początku myślałem, że to jakaś forma hodowlana, większość naturalnych form ma bardziej stonowane kolory.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(31-03-2022, 21:16 PM)darianus napisał(a):
(31-03-2022, 15:25 PM)Bernard napisał(a):
(30-03-2022, 21:20 PM)Papja napisał(a): Na całe szczęście wszelakie Heros blisko spokrewnione z efasciatus (...) są to ryby znacznie bardziej nadające się do typowych akwariów niż takie Heros sp. Curare Wink

żeby jeszcze urodą im dorównywały Wink

A tak poważniej - tytułowe herosy są bardzo ciekawie ubarwione (jedyne w swoim rodzaju). Z dużym zainteresowaniem będę śledził relację Sławka na ich temat.
Faktycznie dość szybko podeszły do tarła. Oczywiście będą nadal rosły, ale sądzę, że wzrost samiczki (o ile tarła będą się często powtarzały) zostanie istotnie ograniczony.

Kolory mają wyjątkowe (niczym pyszczaki z Malawi Smile ). Na początku myślałem, że to jakaś forma hodowlana, większość naturalnych form ma bardziej stonowane kolory.
Zgadza się, często tak jest, że dzikie formy mają bardziej stonowane kolory . Często jest też tak, że ryby pochodzące z wód o małej przejrzystości są bardziej jaskrawo ubarwione. Oczywiście jest to jak najbardziej uzasadnione, intensywniejsze barwy ułatwiają im komunikację w takich warunkach. Taki właśnie mechanizm może mieć miejsce w tym przypadku. Rio Madeira to białe wody a w tego typu wodach widoczność jest bardzo kiepska.
[-] Post Macraei otrzymał 2 Lubię to od:
  • darianus, Sebastian50
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości