• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja 250 l.

#1
Cześć,
Potrzebuje porady. Szukam kubełka do zbiornika 100x50x50. Myślę nad Ikola 600 Maxx lub Aquael Ultra 1200. Najważniejsze żeby filtr był prawie niesłyszalny. Może ktoś z własnego doświadczenia coś ciekawego poleci?
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hej, używałem w podobnym akwarium 100x40x50 JBLe1501 i spisywał się super. Jak podłożyłem pod niego matę, to prawie nie było go słychać. Dodatkowo był zamknięty w szafce, więc w ogóle cacy. Jedynie przy rozruchu po otwarciu bywa głośniejszy, jak wpadnie do środka powietrze. A wypompować je ze środka nie zawsze jest łatwo, więc nawet od kilku minut do kilku godzin coś tam pyrkał w pewnych odstępach czasu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Również mogę polecić JBL, miałem doczynienia z dwoma e1501 i e901 oba praktycznie niesłyszalne u mnie.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A JBL 902 da radę w tym zbiorniku? Nie ukrywam, że max ile chcę wydać na nowy filtr to ok. 450 zł. Planuję parę skalarów, kąsacze, kilka żyworódek i akary albo błękitne albo z akary z Maroni.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Powinien dać radę. Przy czym nie zapychaj go gąbkami, tylko przed samym wirnikiem, żeby go zabezpieczyć, a takto dobra ceramika powinna załatwić sprawę. No i plus gąbka na zasysie, co by ją płukać, a rzadko otwierać kubeł.
Dosyć pomieszana obsada. Tutaj bym się zastanowił nad wyborem skalary plus Maronki plus kąsacze albo akary błękitne plus żyworódki. Przy czym akary błękitne w nominalnej odmianie mogą być agresywne i baniak może być bardzo na styk.

Co do samego filtra jeszcze. Poczekaj na opinie innych, będziesz mieć szerszy pogląd niż na same JBLe. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Filtruje Jbl e902 akwarium 180 litrów i mam wrażenie ze to jego szczyt możliwości. Spełnia swoje zadanie jednak do twojego zbiornika wybrał bym cos większego.Nie chodzi mi tu o przepływ a o pojemność.
Cenowo podobnie wychodzi Aaquael ultramax 1000, do którego wejdzie jakieś 30% więcej ceramiki. Obydwa filtry są dość ciche, przy czym Aquael pracuje w nizszych frekfencjach co dla mnie jest przyjemniejsze dla ucha.
Na plus dla Aquaela jest także prefiltr, który można wygodnie wyczyścić bez zdejmowania głowicy.  Jbl e902 jest na wężach 12/16 mm a Aquael na 16/22 mm.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Napisze od siebie.
Kiedyś jak bawiłem się kubełkami na podobny litraż, nigdy nie byłem zadowolony. Dlaczego ???
Zawsze coś nie pasowało. Najlepszy układ jaki wyszedł doświadczalnie - JBL 1501 + głowica Aquael 1500. Dlaczego tak. JBL ma największą wadę, mianowicie lewy obieg w filtrze. Raczej tego nie poprawili. Sam jbl w mojej ocenie nie dawał rady. Dopiero z głowicą było ok.
Pojedynczo tylko eheim 2075 dawał radę.

Najważniejsze aby filtr spełniał swoją rolę - według mnie z założenia filtry podane w pierwszym poście są za słabe. Z 1200 aquaela może 300 realnego jest przepływu. Kolega utopił pieniądze kupując tenże filtr.
[-] Post adams2121 otrzymał 1 polubień od:
  • novi
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(08-02-2022, 17:39 PM)adams2121 napisał(a): Z 1200 aquaela może 300 realnego jest przepływu. Kolega utopił pieniądze kupując tenże filtr.

1500 w zbiorniku "ogólnym" 240l daje radę. Nie ma do tego głowicy. Realny przepływ koło 900l/h.
Na mechanika trochę mało, ale na biologa nic więcej nie trzeba. Syfu w sumie na piachu za bardzo nie ma, więc spełnia swoją rolę. Kwestia obsady, wystroju itd.

Sam niedawno kupiłem Aquael maxi kani 500 do obsługi 750l (nie jako jedyny filtr), przepływ podobny, objętość koszy to 11,4l (6*1,9l), jest znacznie głośniejszy od 1500, dla mnie nie ma to znaczenia, bo obok pracuje 7 innych filtrów + wentylatr sterownika oświetlenia, ale dla większości może być to spora wada.

Co do JBL, nadal mam starego e900, który pracuje już u mnie od 2008 roku, raz wymieniłem wirnik a tak bez innych awarii.
Czy przepływ jest jak trzeba, czy ma lewy obieg wody? Jakie ma to znaczenie, jeśli w 240l (wcześniej w 112, obecnie w 725) NO2 = 0?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A czy ktoś z forum użytkuje ten filtr Ikola 600 Maxx i mógłby się wypowiedzieć o nim?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(09-02-2022, 09:07 AM)LukaszW85 napisał(a):
(08-02-2022, 17:39 PM)adams2121 napisał(a): Z 1200 aquaela może 300 realnego jest przepływu. Kolega utopił pieniądze kupując tenże filtr.

1500 w zbiorniku "ogólnym" 240l daje radę. Nie ma do tego głowicy. Realny przepływ koło 900l/h.
Na mechanika trochę mało, ale na biologa nic więcej nie trzeba. Syfu w sumie na piachu za bardzo nie ma, więc spełnia swoją rolę. Kwestia obsady, wystroju itd.

Sam niedawno kupiłem Aquael maxi kani 500 do obsługi 750l (nie jako jedyny filtr), przepływ podobny, objętość koszy to 11,4l (6*1,9l), jest znacznie głośniejszy od 1500, dla mnie nie ma to znaczenia, bo obok pracuje 7 innych filtrów + wentylatr sterownika oświetlenia, ale dla większości może być to spora wada.

Co do JBL, nadal mam starego e900, który pracuje już u mnie od 2008 roku, raz wymieniłem wirnik a tak bez innych awarii.
Czy przepływ jest jak trzeba, czy ma lewy obieg wody? Jakie ma to znaczenie, jeśli w 240l (wcześniej w 112, obecnie w 725) NO2 = 0?



Rozmowa jest o Aquael ultra 1200 - filtr porażka nawet na biologa. Tym bardziej jako jedyny filtr w zbiorniku.

Skąd tam 1500 ???
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości