• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr narurowy+ beczka

#21
(26-01-2022, 11:15 AM)stefan212020 napisał(a): Jak będziesz robił doświadczenia to postaw wiaderko na podłodze i na stole ,zmierz też różnicę w zależności od zanurzenia bądź nie końcówki węża w wodzie i ģlębokości tegoż zanurzenia. Chętnie zapoznam się z wynikami.

Stefan, nie wiem, jaki sens miałoby mieć to doświadczenie, ponieważ nijak się ma to do tego, co chcemy sprawdzić i do układu zamkniętego w kubełku.
Na podłodze wiadro zapełni się o wiele szybciej, grawitacja nam w tym pomoże.
W układzie zamkniętym grawitacja nie gra takiej roli, nie musimy wtłaczać cieczy do góry, bo woda wypełnia już filtr i rurki (dzięki grawitacji Wink ), musimy tylko pokonać opory wkładów i rurek.
W przypadku SUMPa jest konieczności pokonania grawitacji, by wtłoczyć wodę na wysokość akwarium.
Aby zbliżyć się do warunków panujących w akwarium, wylot powinien być na poziomie lustra wody.
Dlatego chciałbym porównać czasy napełniania wiadra stojącego na przykład na wysokości blatu akwarium z pompą na wyjściu i na wejściu.
Zobaczymy co się da zrobić, muszę tylko żonę wysłać gdzieś na zakupy, by zdążyć posprzątać rozlaną wodę zanim wróci Big Grin i wykombinować kogoś do pomiaru czasów, bo samemu się tego nie ogarnie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Przy świeżym złożu różnica w czasie może być minimalna. Fajnie by było żebyś mógł zkryzować trochę wylot z kubełka.

Wysłane z mojego BV4900Pro przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(26-01-2022, 08:45 AM)grzech78 napisał(a): ...Wszyscy używający filtracji narurowej większość wkładów, złóż umieszczają w korpusach za pompą...
Jednak korpusy narurowe przystosowane są do wyższych ciśnień jakie występują w instalacji wodnej, beczka nie bardzo
 
(26-01-2022, 08:45 AM)grzech78 napisał(a): ...Przy zatkanym złożu i pompie przed beczka, na wylocie beczki będzie kap kap. Przy pompie na wylocie, straci one płynność pracy i zapowietrzy się.
Mylę się?...
Nie wiem dlaczego miała by się zapowietrzyć, skąd weźmie to powietrze? Wydaje mi się, że zwyczajnie wygeneruje podciśnienie w beczce ale to i tak bezpieczniejsze niż jak by przed beczką nabijała ciśnienie. Generalnie to strasznie teoretyczne te założenia bo nikt raczej nie dopuszcza do zatkania mediów aż staną się nieprzepuszczalne w 100% Wink
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Cos mi tu nie pasuje....
na poczatku chodziło Ci głównie o cieknącą beczkę i chyba doszliśmy do wniosku, że pompa za beczką powinna to wyeliminować. Czyli problem z głowy.
Pojawiła się twoja obawa o zmniejszoną wydajność. Jak szacujesz ten spadek? Bo może nawet jeśli będzie to tak mały ze szkoda bic tu pianę na ten temat, nie mówiąc o robieniu pancernej beczki.
No i na koniec sprawa zagłodzenia hydroponiki .....
Niech mnie ktoś walnie jeśli piszę głupoty, ale czy rosliny w hydro nie jedzą tego co powstaje właśnie w złożu biologicznym w filtrze? Bo na mój rozum lepiej podać wodę bogatą w azotany do roślin , czyli wodę z za beczki niż sprzed beczki.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Rośliny to akurat preferują azot w postaci amoniaku/jonu amonowego, a nie azotanów, ale w tym przypadku to ma niewielkie znaczenie.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Miałem wcześniej podłączoną aquaponikę po złożu matrixu, teraz podłączyłem bezpośrednio do wody z akwarium. Wydaje mi się, że rośliny mocno ruszyły, widzę po nich różnice.

Wysłane z mojego BV4900Pro przy użyciu Tapatalka
[-] Post grzech78 otrzymał 1 polubień od:
  • stefan212020
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Dla poprawy snu, żeby nie przyśniło mi się zalanie domu, poprawiłem trochę kubełek. Może pancerny, może na wyrost, ale taki mi właśnie podpasował[Obrazek: ca08121590a2dcce34b85e2422f28f47.jpg][Obrazek: 0fca2e01a1249f0c0db4978190d1d531.jpg]

Wysłane z mojego BV4900Pro przy użyciu Tapatalka
[-] Post grzech78 otrzymał 1 polubień od:
  • LukaszW85
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Ja też mam takie rozwiązanie z beczki keg 50l. U mnie pompa jest za beczką. Wpływ wody jest w najniższym punkcie beczki, wypływ w górnej pokrywie. Trzeba pamiętać o jednej kwestii w takich rozwiązaniach, a mianowicie- beczka stoi pod zbiornikiem a zasysanie wody powoduje, że ta cały czas próbuje się napełniać, a co za tym idzie przejmuje ciśnienie wody ze zbiornika, plastikowa musi się rozszczelnić, a może i nawet rozwarstwić! Pompa za beczką równoważy to zjawisko i eliminuje nadmiar ciśnienia przepompowując wodę z powrotem do zbiornika. Trzeba też pamiętać, żeby rura zasysające miała większą średnicę, niż wylotowa, u mnie 32mm na zasysie i wylot zdławiony na 25. Ja zastosowałem pompę obiegową do c.o. z automatyczną regulacją. Pompa pracuje z mocą 32-35W, a ma możliwość do 45W. kiedy wydajność spada poniżej 30 czyszczę gąbkę na zasysie i przepływ wraca na 35W. Za keg zapłacłem jakieś 450 zł z przesyłką, pompa coś koło 200 parę, instalacja do tego nie więcej niż 150 zł. Rozwiązanie ciche i pewne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
(09-02-2022, 19:05 PM)Darek napisał(a): Ja też mam takie rozwiązanie z beczki keg 50l. U mnie pompa jest za beczką. Wpływ wody jest w najniższym punkcie beczki, wypływ w górnej pokrywie. Trzeba pamiętać o jednej kwestii w takich rozwiązaniach, a mianowicie- beczka stoi pod zbiornikiem a zasysanie wody powoduje, że ta cały czas próbuje się napełniać, a co za tym idzie przejmuje ciśnienie wody ze zbiornika, plastikowa musi się rozszczelnić, a może i nawet rozwarstwić! Pompa za beczką równoważy to zjawisko i eliminuje nadmiar ciśnienia przepompowując wodę z powrotem do zbiornika. Trzeba też pamiętać, żeby rura zasysające miała większą średnicę, niż wylotowa, u mnie 32mm na zasysie i wylot zdławiony na 25. Ja zastosowałem pompę obiegową do c.o. z automatyczną regulacją. Pompa pracuje z mocą 32-35W, a ma możliwość do 45W. kiedy wydajność spada poniżej 30 czyszczę gąbkę na zasysie i przepływ wraca na 35W. Za keg zapłacłem jakieś 450 zł z przesyłką, pompa coś koło 200 parę, instalacja do tego nie więcej niż 150 zł. Rozwiązanie ciche i pewne.

Darek pokazał byś twoje rozwiązanie w nowym wątku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(10-02-2022, 12:12 PM)kojot99 napisał(a):
(09-02-2022, 19:05 PM)Darek napisał(a): Ok, później zrobię fotki i wrzucę.

Ja też mam takie rozwiązanie z beczki keg 50l. U mnie pompa jest za beczką. Wpływ wody jest w najniższym punkcie beczki, wypływ w górnej pokrywie. Trzeba pamiętać o jednej kwestii w takich rozwiązaniach, a mianowicie- beczka stoi pod zbiornikiem a zasysanie wody powoduje, że ta cały czas próbuje się napełniać, a co za tym idzie przejmuje ciśnienie wody ze zbiornika, plastikowa musi się rozszczelnić, a może i nawet rozwarstwić! Pompa za beczką równoważy to zjawisko i eliminuje nadmiar ciśnienia przepompowując wodę z powrotem do zbiornika. Trzeba też pamiętać, żeby rura zasysające miała większą średnicę, niż wylotowa, u mnie 32mm na zasysie i wylot zdławiony na 25. Ja zastosowałem pompę obiegową do c.o. z automatyczną regulacją. Pompa pracuje z mocą 32-35W, a ma możliwość do 45W. kiedy wydajność spada poniżej 30 czyszczę gąbkę na zasysie i przepływ wraca na 35W. Za keg zapłacłem jakieś 450 zł z przesyłką, pompa coś koło 200 parę, instalacja do tego nie więcej niż 150 zł. Rozwiązanie ciche i pewne.

Darek pokazał byś twoje rozwiązanie w nowym wątku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości