• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [180l SA] Czy leci z nami pilot?

#1
Czołem,
Po latach wracam do akwarystyki. Sześć tygodni temu zalałem szkiełko woda z osmozy. Na dnie piasek ze żwirowni (ziarno 0,4-0,8 mm), korzeń mangrowca oraz kilka gałęzi bukowych. Początkowo miał być kierunek CA z Ramirezami, do których pozostał mi sentyment. W miedzy czasie na podstawie prezentowanych tu armat torfowych zbudowałem własną która bardzo polubiłem. Big Grin

Woda w akwarium z dnia na dzień stawała się coraz ciemniejsza, no i chyba w końcu skończy się to dolewanie obsada z SA.
Przez ostatnie dwa tygodnie zwiększałem stadko Neonów niebieskich i na dzień dzisiejszy pływa ich 35 sztuk.

   
Marzy mi się harem Apistogramma baenschi WF, niestety na chwile obecna są niedostępne. Jutro wychodzi oferta handlowa na przyszły tydzień i na cos będę się musiał zdecydować Huh . Strefę denna chciałem zasiedlić grupka Corydoras habrosus. Obsadziłem kilka Anubisow, czy zostaną w akwarium pokaże czas...
   
   
   
   


Zbiornik 180 litrów, 100x40x50
Parametry wody:
- pH ~6
- przewodność 90 µS
- KH <1
- GH ~2
- NH4 <0,05
- NO2 ~0,05
- NO3 <0,5

   
   
   

Biologia ruszyła po ok. 2 tygodniach filtruje kubełkiem JBL e902 wypełnionym prawie w całości Siporaxem + filtr wewnętrzny który na początku chciałem wyciąć (Juwel), jednak na próbę został i służy jako mechaniczny. W zasadzie woda od początku była mętna, z czasem doszedłem do wniosku że jest to zakwit okrzemków. (Wata w filtrze wewnętrznym wyłapuje sporo brązowego osadu, także na liściach roślin widać brązowy osad). W filtrze wewnętrznym od 2 tygodni jest Silicate clear, widać lekka poprawę, jednak wydaje mi się ze musze zacząć usuwać krzem przed wymianami wody.

Chętnie wysłucham wszelkich rad i proszę nie szczędzić slow krytyki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ramirezki to właśnie SA a nie CA:-) Trzymam kciuki za projekt. O apisto możesz spytać np. mpawa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(21-01-2022, 21:17 PM)schmeichel napisał(a): Ramirezki to właśnie SA a nie CA:-) Trzymam kciuki za projekt. O apisto możesz spytać np. mpawa.

Oczywiście masz racje. Trafiłem ostatnio na kilka wypowiedzi ze zlewnia Orinoko to trochę inny rodzaj wód i takie tam i to namieszało mi w głowie. Mea culpa.

Dzis sprzedawca w Berlinie aktualizuje listę, poczekam moze pojawi sie cos interesujacego. Zaleta jest to ze ryby mógłbym odebrać na miejscu osobiście.

Za zakupem w Polsce oczywiście przemawiają ceny Dodgy , jednak musiałbym zorganizować jakiś transport (busy do niemiec wydają się chyba dobrym i szybkim rozwiązaniem).

A co sadzicie o Corydoras habrosus, dadzą sobie rade przy apisto? I ewentualnie ile mógłbym ich trzymać w moim akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
U mnie habrosusy spokojnie dawał sobie radę z P. teaniatus, więc z apisto też powinny. Z kolei teaniatusy dawały sobie radę z habrosusa przy prowadzaniu młodych. Bo inne wieksze kirysy to idą jak czołgi jak wyczują jedzenie. A przy dokarmianiu piernikiem się zlatywały.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Bardzo mnie to cieszy co mówisz, te szkraby naprawdę mi się podobają.
Dzis przejrzałem listę dostępnych Apisto WF i wytypowałem kilka faworytów:
A. agassizii
A. atahualpa
A. barlowi
A. bitaeniata
A. cacatuoides
A. geisleri
A. hongsloi
Szczególnie A. barlowi przykula moja uwagę. Ale to dość duże byczki... Przeczytałem artykuł kolegi Rukiego na temat tych pięknych ryb, jednak odniosłem wrażenie ze są dość delikatne.
Macie może jakieś typy w wyżej wymienionych, biorąc pod uwagę ze zbiornik jest świeży oraz na mój brak doświadczenia z Apisto ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Barlowi zjedzą Ci neonki. Wink

To na szczęście są apisto-czołgi, dużo wybaczają i trzeba się postarać by im zrobić krzywdę. Jednak najlepiej wyglądają w czystej wodzie, i z pH w okolicach 6.5-7.0(tu chodzi o rozmnażanie, poniżej 6.0 są same samce u młodych).

Do Twojego akwarium układ 1+2, to samo tyczy się pozostałych gatunków.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Z tymi neonami mówisz poważnie? Jeszcze się nimi nie nacieszyłem. Może w takim razie wybiorę cos mniejszego? Confused
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jak wybierzesz coś mniejszego niż neony to z kolei neony ci to zjedząSmile Rotfl

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości