• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: ORINOCO - 500L

#1
Hello,

Chciałbym tu dokumentować moje postępy w utrzymaniu akwarium. To troszkę nieaktualne zdjęcie, na chwilę obecną jest już piasek, troszkę różnych łupin. Pływa już małe stadko Paracheirodon axelrodi i Hemmigrammus rhodostromus. 

Dane techniczne:
Wymiary - 160x60x50
Filtracja - 2x JBL Cristalprofi e1502
Ogrzewanie - JBL PRO TEMP e500
Lampa UV - 18W
Oświetlenie - 5 x 30W LED6500k + 2 x 10W LED 2600k + 5W LED 4000K
Oświetlenie nocne - 1W + 3W 6500K 

Oświetlenie sterowane Siemens LOGO! będzie to jakaś prymitywna symulacja wschodów/zachodów słońca i faz księżyca. Sterownik także obsłuży mi deszcz nad częścią lądową, generatory pary wodnej, oraz wentylatory do cyrkualcji powietrza w części lądowej.

Jeśli chodzi o obsadę to będzie banalnie ma maxa:

Corydoras habrosus
Copella nattereri
Paracheirodon axelrodi
Hemigrammus rhodostromus
Hypessobrycon sweglesi (?)
Carngiella marthae
Panaquolus maccus
Hypancistrus inspector (?)
Loricaria similima

No i koniecznie jakaś pielęgnica, ale tu mam duże trudności z wyborem. Chciałbym coś większego (jak na moje standardy), tak około 10cm dla samca. Myślę o Biotodoma wavrini ale tych musiałbym wpuścić z 8, a to dużo dużych ryb. Więc skończy się pewnie ma A. hongsloi / macmasteri / viejita. Tutaj obawiam się tego że rozmnożą mi się ponad stan i nie będę miał jak odłowić narybku, generalnie miałem kiedyś takie problemy... Bardzo chętnie posłucham rad.

Na koniec zarzucę fotkę po zalaniu, tak to wyglądało 2 tygodnie temu:

[Obrazek: zalane.jpg]

Jeszcze bardzo dużo do zrobienia, następny cel to mech w częsci lądowej, dodoać liście na dno akwarium oraz spokojne zarybiać Smile
[-] Post Gotter otrzymał 4 Lubię to od:
  • chemick, gustawksp, macioch, michal_kov
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No i fajnie się zapowiada. Wstawaj fotki normalnie, bo przy kliknięciu fotki przez zdjęcia żylaków cały pozytywny przekaz szlag trafił Wink
I pochwal się też, jak technicznie zrobiłeś tą skarpę.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(07-01-2022, 22:46 PM)Goran napisał(a): No i fajnie się zapowiada. Wstawaj fotki normalnie, bo przy kliknięciu fotki przez zdjęcia żylaków cały pozytywny przekaz szlag trafił Wink
I pochwal się też, jak technicznie zrobiłeś tą skarpę.

O co chodzi z tą fotką? u mnie zarówno na forum jak i po kliknięciu wygląda normalnie, nie mam żadnych reklam... 

A jeśli chodzi o skarpę to wygląda to tak. Cała konstrukcja to poliwęglan 10mm, tylna ściana co 50cm wzmocniona dwuteownikiem aluminiowym. w narożnikach profile aluminiowe w które wkleja się płytę do środka, trochę jak dwa profile typu c sklejone do siebie. na to poszły pojemniki tupperware które służą za doniczki, z górnych poprowadzone są rurki odpływowe do kolejnych doniczek niżej aż z ostatnich do samego akwarium. Najniższe pojemniki na rośliny to doniczki plastikowe. Bezpośrednio do poliwęglanu przyłapałem na wkręty gałęzie z korka portugalskiego i większe korzenie. To wszystko wypiankowałem pianką niskoprężną do oczek wodnych, po wyprofilowaniu wszystkich powierzchni oblepiłem piankę silikonem akwarystycznym (poszło 14 tubek!) i w świeży silikon wtłoczyłem wiórki z łupiny orzecha kokosowego. Mniejsze korzenie są zwyczajnie powijane w piankę. Tak to mniej więcej wygląda. Jak przeżyłem wojnę z żoną o smród z tego silikonu nie wiem, ale jakoś sie udało, było strasznie. Nie mam ochoty na ocet.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Bez AdBlocka jest pełno reklam. Wink Do tego mamy taką zasadę na forum, że zdjęcia dajemy jako załączniki. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka utraty zdjęć, jeśli hosting nagle zmieni zasady(jak to kiedyś się stało z Imageshackiem, Fotosikiem, Photobucket czy innymi).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
U mnie to wygląda takSmile)
   

Jutro na spokojnie przeczytam jeszcze raz jak zrobiłeś skarpę, bo dziś moja wyobraźnia coś kiepsko działa Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Oświetlenie masz na czym oparte? Paski led, moduły czy jeszcze coś innego? Ile czasu planujesz świecić? Masz blisko okno? Zastanawiam się po prostu w jakim stopniu trzeba doświetlać taki "ogród wertykalny/hydroponikę").
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Baniak to jest petarda. Już wcześniej widziałem go gdzieś na Facebooku i się zachwycałem a ten daszek po lewej to jest majstersztyk.

Na ile te smuklenie trzymają się strefy przypowierzchniowej? Pytam bo się nie znam a zastanawia mnie czy ograniczenie się do 3 gatunków kąsaczy nie było by dużo lepsze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Brawo, piękny baniak, gratulacje
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dlaczego myślisz że trzeba aż 8 sztuk Biotodoma wavrini? Ja mam w zbiorniku 190/90/50 6 sztuk tych pięknych ryb i nie widzę po nich żeby im brakowało towarzyszy. Wielkość 6-8 cm. Ciągle pływają po "rynku" zbiornika i jedzą ładnie z ręki Artemię. Razem z nimi pływa 30 hokejówek

PS. Piękny ten Twój baniaczek i to wszystko nad nim.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(09-01-2022, 19:47 PM)michal_kov napisał(a): Oświetlenie masz na czym oparte? Paski led, moduły czy jeszcze coś innego? Ile czasu planujesz świecić? Masz blisko okno? Zastanawiam się po prostu w jakim stopniu trzeba doświetlać taki "ogród wertykalny/hydroponikę").

Te 30W to zwykłe moduły led Samsung, 10W to spotlighty do samochodów terenowych (są na 12-24V DC), a te 5W to ledy GU10. Wisi to jakieś 10cm nad szybą przykrywającą cały ten bajzel, do dna części roślinnej to jakieś 110cm. Teraz z różnych przyczyn, przede wszystkim dlatego że nie mam jeszcze odpalonego tego sterownika, świece 4x30W 6500k od 6 rano do 20, to zdecydowanie za dużo, widzę niektóre neoregalie i tillandsie wytracają chlorofil, więc coś trzeba zmienić na bank. Pojdę w kierunku zmniejszenia świecących lamp z rana i wieczorem, tak aby 100% było tylko w godzinach 11-15, wyjdzie w praniu. Z drugiej strony rośliny na dnie czują się chyba nieźle, zaczynają wypuszczać nowe listki, więc jest obiecująco. Do okna jest naprawdę blisko, jakieś 130cm, i wiem że latem może być z tego powodu problem, ale mam zainstalowane rolety zaciemniające 100%, może nie będzie tak źle.
(09-01-2022, 23:33 PM)macioch napisał(a): Na ile te smuklenie trzymają się strefy przypowierzchniowej? Pytam bo się nie znam a zastanawia mnie czy ograniczenie się do 3 gatunków kąsaczy nie było by dużo lepsze.

Miałem te smuklenie już w 2 innych zbiornikach, i zawsze żyły przy samej powierzchni. Podobnie jak Carnegiella marthae, może te drugie troszke więcej czasu siedzą "na górze". No i lubią sobie skoczyć. W pewnym sensie zgadzam się z tym ograniczeniem liczby gatunków kąsaczy, im ich więcej tym akwarium robi się bardziej pstrokate, jarmarczne. Ale z drugiej strony zmarnowałem dużo życia na oglądaniu nagrań z nurkowania w  takich rzekach jak orinoco czy negro, i często jest tam właśnie tak wielogatunkowo. Na bank coś z mojej listy odpadnie, zobaczymy jak będzie z dostępnością ryb u mnie we Wrocławiu, to w dużym stopniu zdeterminuje co będzie pływać.
 
(10-01-2022, 19:43 PM)amen999 napisał(a): Dlaczego myślisz że trzeba aż 8 sztuk Biotodoma wavrini? Ja mam w zbiorniku 190/90/50 6 sztuk tych pięknych ryb i nie widzę po nich żeby im brakowało towarzyszy. Wielkość 6-8 cm. Ciągle pływają po "rynku" zbiornika i jedzą ładnie z ręki Artemię. Razem z nimi pływa 30 hokejówek.

Nie mam w ogóle doświadczenia z tymi rybami i mam nadzieję że tutaj się czegoś właśnie dowiem. W Twoim litrażu, który jest jakieś 2x większy, myślę że ryby mają dużo większy komfort. Nie wiem czy do mnie się zwyczajnie zmieszczą. A dlaczego 8? Gdzieś w internecie przeczytałem że 6szt to absolutne minimum, więc nie chciałem minumum.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości